Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » MNOHOPOČETNÝ MYELÓM: ČO OD TEJTO DIAGNÓZY MÔŽETE ČAKAŤ?
Sponzorované

O tomto nádorovom ochorení sa veľa nehovorí napriek tomu, že patrí medzi naozaj časté onkologické diagnózy. V tomto článku sa dozviete, o akej chorobe je vlastne reč, aké má príznaky a či vôbec existuje šanca na jej vyliečenie.

Myelóm alias rakovina krvi

Mnohopočetný myelóm je v podstate typ rakoviny nachádzajúci sa v krvi, konkrétne v plazmatických bunkách. Za normálnych okolností tieto bunky pomáhajú telu bojovať proti infekciám, no v prípade myelómu začnú produkovať takzvaný monoklonálny proteín, vinou ktorého plazmatické bunky stratia svoju „antiinfekčnú“ funkciu, ba čo horšie, stanú sa rakovinovými, myelómovými bunkami. Akonáhle sa tieto bunky začnú množiť, môže dôjsť ku vzniku nádorov, či už v kostiach, alebo v iných mäkkých tkanivách.

Cesta ku diagnostike tohto ochorenia býva často tŕnistá, pretože mnohé symptómy sa najprv riešia u iných odborníkov, napríklad neurológa či ortopéda. Mnohopočetný myelóm dokážu odhaliť až podrobné krvné testy a následné vyšetrenie kostnej drene u hematológa. Existujú však aj neinvazívne spôsoby diagnostiky, napríklad röntgen, CT či magnetická rezonancia.

Toto onkologické ochorenie tvorí až 10 % všetkých typov rakoviny krvi, pričom postihuje viac mužov než ženy, a to približne 60. roku života.

Liečba závisí od viacerých faktorov

Bohužiaľ, mnohopočetného myelómu sa telo už nikdy nezbaví, no vďaka moderným liečebným postupom možno dostať tento typ rakoviny pod kontrolu a zlepšiť tak kvalitu života pacienta. To, pre akú liečbu sa lekár rozhodne, závisí od rôznych faktorov, ako je stupeň myelómu, životný štýl pacienta, symptómy ochorenia alebo genetika.

Symptómy vás dovedú k hematológovi

Toto onkologické ochorenie tvorí až 10 % všetkých typov rakoviny krvi, pričom postihuje viac mužov než ženy, a to približne okolo 60. roku života.

Aké sú jeho najčastejšie príznaky?

  • bolest kostí a zlomeniny
  • slabost, nevoľnosť
  • časté infekcie
  • poškozeni oblieček

Máte pocit, že môžete trpieť mnohopočetným myelómom, alebo vám ho prednedávnom diagnostikovali?

V tom prípade nezabudnite:

  • porozprávať sa so svojím lekárom o spôsobe liečby,
  • zaviesť si denník, do ktorého si budete pri návšteve lekára robiť poznámky, spisovať svoj priebežný stav či otázky na budúce stretnutie,
  • pýtať sa lekárov alebo organizácií, ako je Slovenská myelómová spoločnosť, vždy, keď je vám niečo nejasné,
  • obklopiť sa blízkymi či ľuďmi, ktorí prechádzajú podobnou skúsenosťou, pomôže vám to ochorenie zvládnuť psychicky.

Viacej o tejto problematike si môžete vypočuť na podcaste Zdravissimo, kde Vám k tejto téme povie viac MUDr. Juraj Chudej, PhD.


C-APROM/SK/NINL/0039
Dátum poslednej aktualizácie reklamy: február 2022

Ďalší článok