Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » MICHAELA ČOBEJOVÁ: DÔLEŽITÝ ODKAZ VŠETKÝM MAMIČKÁM O HPV VÍRUSE
ADVERTORIAL

Vakcína proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý zapríčiňuje rakovinu krčka maternice, bude od mája tohto roka plne hradená zo zdravotného poistenia v prípade detí vo veku 12 rokov (v 13. roku života, teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní). 

MICHAELA ČOBEJOVÁ

HEREČKA

Očkovanie sa odporúča vykonať pred začatím sexuálneho života (u tínedžerov je totiž vysoká pravdepodobnosť, že ešte nie sú nakazení vírusom HPV).

Jediná rakovina, na ktorú existuje očkovanie 

Na rakovinu krčka maternice každý rok ochorejú a zomrú stovky Sloveniek. Podľa štatistík ECIS ide až o 230 pacientiek ročne, ktoré tejto diagnóze podľahnú.

Účinná a bezpečná

Vakcína proti HPV rok čo rok potvrdzuje svoju bezpečnosť a účinnosť. Odporúča ju Svetová zdravotnícka organizácia a mnoho ďalších uznávaných medicínskych kapacít.

Nič v dejinách ľudstva nezachránilo toľko životov ako vakcíny – a vakcína proti HPV vírusu patrí medzi ne.

— MUDr. Jozef Španka

Ticho a zákerne

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE na potrebu bezplatného preventívneho očkovania proti HPV poukazuje už roky a výrazným spôsobom sa tak zaslúžila o spustenie systému jeho preplácania.

Prirodzene prekonaná infekcia HPV prebieha spravidla nepovšimnute. Nezanecháva však dostatočné hladiny protilátok, práve preto je potrebné očkovanie. Pokiaľ ide o príznaky rozvíjajúcej sa rakoviny krčka maternice, jej zákernosť spočíva v tom, že v počiatočných štádiách život ženy nijako neovplyvňuje.

Ak sa objavia príznaky ako kontaktné krvácanie alebo krvácanie mimo cyklu, je to obrovský signál, aby žena išla k lekárovi. Pozornosť však zvýšte aj pri bolestiach panvy, chrbta a nôh, poruchách vyprázdňovania a močenia, v neskoršom období sa môže prejaviť rapídne chudnutie, stupňovanie bolestí a únava. 

Kompletné informácie o rakovine krčka maternice nájdete TU

Rizík je viac

HPV vírus spôsobuje nielen rakovinu krčka maternice, ale aj ďalšie nádorové ochorenia, napríklad karcinóm konečníka, ústnej dutiny – hltana, jazyka a mandlí a tiež genitálne bradavice, ktoré sa týkajú oboch pohlaví. Práve preto potrebujú dostať vakcínu aj chlapci, ktorí sú prenášačmi vírusu!

Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť

Naše dlhoročné úsilie o bezplatné preventívne očkovanie proti HPV prinieslo úspech v podobe preplácania 9-valentnej vakcíny 12- až 13-ročným dievčatám a chlapcom.

Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu. Zo zdravotného poistenia bude preplácaná v prípade detí vo veku 12 rokov (v 13. roku života, teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní). 

Do budúcna by sme si želali poskytovanie podobnej ochrany aj pre mládež aspoň do 20. roka života, keď už začali s intímnym životom a ochrana pred HPV vírusom sa ich týka ešte viac. 

Ďalší článok