S pribúdajúcimi slnečnými dňami nás to viac láka odhaliť svoju pokožku a nechať sa pohladiť hrejivými lúčmi. Slnečné žiarenie je potrebné na syntézu veľmi dôležitého vitamínu D v koži a UV žiarenie pomáha aj pri liečbe mnohých kožných ochorení. Dermatológovia však čoraz častejšie riešia negatívne vplyvy ultrafialového žiarenia.
MUDr. Zuzana Murárová, PhD.
dermatovenerológ, Národný onkologický ústav
Koža je najväčším orgánom ľudského tela a plní mnoho dôležitých funkcií. Preto by sme sa mali o jej zdravie zodpovedne starať počas celého života.
Čo je maligný melanóm a aké sú jeho hlavné príznaky?
Malígny melanóm patrí k najzhubnejším a najzákernejším nádorom pre svoj agresívny rast, schopnosť rýchlej tvorby metastáz. Vzniká z buniek pokožky, ktoré tvoria hnedý pigment – melanocytov. Melanóm býva lokalizovaný predovšetkým v koži, ale nezriedka sa objaví aj v oku či na slizniciach. Menšia časť melanómov vzniká z pôvodných pigmentovaných znamienok, no častejšie vznikajú tzv. „de novo“ bez predchádzajúceho pigmentovaného prejavu na normálnej koži. Väčšina melanómov má takzvané ABCDE znaky (z angl.) – sú to prejavy asymetrické v tvare, majú nepravidelné okraje a farbu, obvykle väčší priemer ako 6 mm a menia sa. Včasný záchyt melanómu je najvýraznejší faktor prežitia.
Dôležité je poznať svoju kožu a pravidelne si kontrolovať znamienka.
Aké sú preventívne opatrenia na odhalenie melanómu?
K najdôležitejším preventívnym opatreniam patrí zodpovedný pobyt na slnku, teda vyhnúť sa spáleniu a nadmernému opáleniu, pravidelné samovyšetrovanie kože a včasné dermatologické vyšetrenie.
Aké sú aktuálne možnosti liečby pre pacientov s melanómom?
Zlatým liečeným štandardom pri malígnom melanóme je jeho kompletné chirurgické odstránenie s histologickým vyšetrením. U pacientov s pokročilým ochorením máme v súčasnosti možnosti inovatívnej biologickej liečby alebo imunoterapie. V ostatných rokoch zaznamenávame významný pokrok v liečebných možnostiach malígneho melanómu v celej jeho histórii.
Včasný záchyt melanómu je najvýraznejší faktor prežitia.
Ako môže starostlivosť o kožu pomôcť znížiť riziko melanómu?
Dôležité je poznať svoju kožu a pravidelne si kontrolovať znamienka. Miesta, kde si nevidíme by sme si mali skontrolovať pomocou zrkadla, prípadne poprosiť príbuzných. Práve ľudia v našom okolí ako rodina, ošetrujúci lekár, kaderníčka, kamaráti nás môžu upozorniť na to, že sa na našej koži niečo nové objavilo či zmenilo. Ďalším významným preventívnym opatrením je spomínaná fotoprotekcia, teda vyhýbať sa nadmernému slneniu, nosenie klobúka alebo čiapky, odevu, slnečných okuliarov a používanie kvalitných prípravkov s dostatočným SPF a UVA faktorom.
Ako rozpoznať potenciálne nebezpečné zmeny na koži?
Na vznik malígneho melanómu by nás mala upozorniť zmena na našej koži, teda vznik nového znamienka – čierneho, hnedého či ružového. Podozrivé na tento nádor sú aj existujúce znamienka, ktoré rastú do plochy alebo nad povrch kože, po jemnom poranení alebo spontánne krvácajú či mokvajú a nemajú tendenciu k prirodzenému zahojeniu.
Tento článok vznikol za podpory spoločnosti Pierre Fabre.
SK-PFO-05/2024-EDU-248