Domovská stránka » KOLOREKTÁLNY KARCINÓM: NECH MÁ KAŽDÝ DEŇ ZMYSEL
Bojujeme proti rakovine

KOLOREKTÁLNY KARCINÓM: NECH MÁ KAŽDÝ DEŇ ZMYSEL

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

EVA BEŇOVÁ

chirurgia, FNsP Žilina

Svoj život si každý žije sám za seba. Užívame si ho v plnej miere, ale niekedy nám naše sny, plány skríži niečo, o čom si každý z nás v duchu neraz povie „mne sa to nestane“. Robíme naozaj všetko pre to, aby sa nám TO nestalo?

Choroba. Nič príjemné, obzvlášť ak hovoríme o karcinóme. Eva Beňová pracuje ako zdravotná sestra na chirurgii, kde sa venuje aj stomickým pacientom (pacienti s vývodom). Mnohí z nich si prešlo ťažkou životnou skúškou, keď im lekár oznámil túto diagnózu.

Príbeh Františka, 53 rokov

Odmlada som športoval. Hrával som futbal, takže po vydarenom zápase som si dal aj nejaké pivo. Nikdy som neholdoval tvrdému alkoholu a ako športovec som ani nefajčil. Zamestnal som sa ako vodič kamiónu. Celý rok som cestoval po svete, doma som bol zriedka – práca ma bavila. Nikdy by ma ani nenapadlo, že by som svoju prácu musel ukončiť predčasne kvôli zdravotnému stavu. V rodine nikto nemal žiadne závažné ochorenie. Keď sa pozriem späť, tak moje telo mi vysielalo signály, že niečo nie je v poriadku. Cítil som sa unavený, mal som časté striedanie hnačiek a tuhej stolice, schudol som.

Nikomu som nič nepovedal. Prikladal som to nepravidelnej a nezdravej strave, dlhému sedeniu za volantom a množstvu prebdených nocí. Až raz… V stolici som objavil krv. Napriek tomu som ešte stále nevyhľadal lekára. Nechcel som zostať doma. Myslel som si, že v práci som nenahraditeľný a že to určite prejde. Som chlap, vydržím. Nevydržal som. Nepamätám si koľko vyšetrení som absolvoval. Diagnóza bola karcinóm hrubého čreva. Začal sa môj životný zápas, ktorý som nechcel prehrať. Absolvoval som operáciu, ktorá skončila so stómiou. Bola to jediná šanca na to, aby som mohol „normálne žiť“. Rok som chodil na onkologickú liečbu. Aj napriek stomickému vrecku na bruchu sa môžem ďalej venovať spoločenským aj športovým aktivitám. Moja kvalita života sa upravila. Verím, že vo svojom živote toho stihnem ešte veľa.

A čo pre to robím ja? Počúvam svoje telo a mám sa rád.

RIZIKOVÉ FAKTORY KOLOREKTÁLNEHO KARCINÓMU
  • vek – kolorektálny karcinóm sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 50 rokov
  • rodinná predispozícia
  • osobná predispozícia (osoby so zápalovým ochorením hrubého čreva, Crohnova choroba…)
  • pohlavie (u mužov prevažuje rakovina konečníka a u žien rakovina hrubého čreva)
  • ženy s už diagnostikovanou rakovinou prsníka, maternice, vaječníkov
  • diabetes
  • strava (vysoký obsah živočíšneho tuku, nízký obsah vlákniny)
  • životný štýl (nedostatočná fyzická aktivita, sedavý spôsob života, obezita)
  • alkohol
Ďalší článok