Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » KARIN HAYDU: S CHOROBOU NETREBA BOJOVAŤ, TREBA SA LIEČIŤ
Sponzorované

Herečka Karin Haydu sa snaží žiť zdravo. Zdravo sa stravuje a cvičí. Chodí na preventívne prehliadky a v boji s rakovinou pomáha pravidelnou účasťou na pochode Za zdravé prsia. Teší sa otvoreniu divadiel a kontakt s publikom.

KARIN HAYDU

Vyštudovala konzervatórium a VŠMU, odbor herectvo. Pôsobila v rôznych slovenských divadlách, dnes účinkuje v 9-tich divadelných tituloch. Účinkovala vo viacerých seriáloch, filmoch a televíznych šou a venuje sa aj moderovaniu spoločenských či charitatívnych večierkov a televíznych prenosov.

Ako pristupujete k svojmu zdraviu? Chodíte na preventívne prehliadky?

Chodím na ne ja aj moja rodina. Je to najdôležitejší krok v záujme nášho zdravia. Všetky ochorenia, ktoré sa odhalia včas, sú liečiteľné. Mnohí sa preventívnym prehliadkam vyhýbajú zo strachu, že im niečo nájdu. Ale pasivitou idú sami proti sebe a žijú v dočasnom sladkom nevedomí o svojom zdravotnom stave, zatiaľ čo ich choroba sa môže nekontrolovane zhoršovať. Bolo by menej chorých, keby sme k životu pristupovali zodpovedne a starali sa o seba rovnako ako o svojich blízkych.

Máte krásnu dcéru Vanesu. Vediete ju k zdravému životnému štýlu?

K zodpovednosti za zdravie vediem aj ju. Od malička navštevovala pohybové krúžky. Naučila som ju plávať, lyžovať, korčuľovať, chodí na spoločenské tance. Pohyb na čerstvom vzduchu a vyvážená strava sú základom zdravia. Ak to človek prijme a robí s radosťou, prejaví sa to na jeho zdraví. Aj ja som opäť začala cvičiť vo fitku a pracovať na svojej figúre.

Pre chorého je najdôležitejšia spolupatričnosť blízkych, ich empatia a vedomie, že v tom nie je sám.

Vo vašej rodine sa objavila rakovina. Ako vás táto skúsenosť ovplyvnila?

Ak sa toto ochorenie vyskytne u jedného člena rodiny, zväčša to najviac zasiahne najbližších. Jeden onkológ na to, že ideme bojovať s rakovinou, reagoval múdro. Povedal, že slovo boj je negatívne, preto netreba bojovať, ale liečiť sa. Zmenili sme stravovacie návyky, zredukovali cukor, pridali viac ovocia a zeleniny. Pre chorého je najdôležitejšia spolupatričnosť blízkych, ich empatia a vedomie, že v tom nie je sám.

Pravidelne sa zúčastňujete na pochode Za zdravé prsia. Čo hovoríte na to, že sa testuje vakcína proti rakovine prsníka?

Všetky vakcíny boli vyvinuté na ochranu ľudstva pred nebezpečnými chorobami. Rakovina prsníka je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení žien a napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, stále na ňu umiera veľa žien. Verím, že čoskoro bude vakcína schválená a predídeme ďalším zbytočným stratám na životoch.

Čo vaše plány do budúcna?

Účinkujem v troch divadlách v deviatich inscenáciách. Momentálne skúšam ďalší titul a teším sa na kontakt s obecenstvom. Čaká ma aj pár televíznych projektov a pravidelné účinkovanie v rozhlasovom nedeľnom zábavníku Pichli vidly.

Ďalší článok