V tieni pandémie koronavírusu sa ocitli mnohé ochorenia, ktoré sú častou príčinou predčasného úmrtia. Áno, patrí medzi ne aj karcinóm prsníka, najrozšírenejšie onkologické ochorenie slovenských žien. Obzvlášť v prípade rakoviny prsníka platí, že pri včasnom zachytení a včas nasadenej liečbe je vysoká pravdepodobnosť, že sa pacientka úplne vylieči.
EVA BACIGALOVÁ
PREDSEDNÍČKA OZ AMAZONKY
Pracovala vo Fun Radiu, týždenníku Markíza aj v knižnom vydavateľstve. Je autorkou šiestich kníh, ako PR manažérka spolupracuje s viacerými slovenskými hudobnými hviezdami. V roku 2012 jej diagnostikovali karcinóm prsníka. Svoj príbeh zachytila v knihe Rok Amazonky.
Bola by som veľmi rada, ak by ženy prestali odsúvať „na potom“ preventívne prehliadky. Viem, znie to veľmi nudne. Znie to skutočne ako niečo, čo možno bez výčitiek svedomia odložiť a nikomu sa nič nestane. Poznám však príbehy žien, ktoré tak dlho odkladali „preventívku“, že sa napokon ocitli priamo u onkológa, no ten im už nedokázal pomôcť. Stačí pritom tak málo – raz za dva roky ísť na preventívnu prehliadku a v každom prípade reagovať na pozvánku od zdravotnej poisťovne.
Preventívne prehliadky na Slovensku
Poisťovne už aktívne posielajú pripomienky klientkam, ktoré na preventivnej prehliadke neboli za posledných päť rokov! Dobrá správa navyše hovorí, že na Slovensku máme už 16 certifikovaných mamografických pracovísk, kde vysokokvalifikovaný personál vyšetrí každú ženu na najmodernejších prístrojoch, a v prípade akéhokoľvek neštandardného nálezu manažuje ďalší postup.
Rýchlosť, s akou potom pacientka prechádza od jedného lekára k druhému, je úplne zásadná pre jej ďalší osud.
Potešila ma preto informácia, že už v tomto roku by sa na Slovensku mal rozbehnúť projekt, na konci ktorého bude celá zdravotná starostlivosť digitalizovaná.
Znamenalo by to, že aj doba od prvých príznakov onkologického ochorenia zachytených u všeobecného lekára, cez špecialistu mamológa a patológa až po klinického onkológa by bola maximálne skrátená a pacientka by sa k liečbe dostala skôr. Zrýchlila by sa diagnostika, ušetril čas, no hlavne liečba by bola cielenejšia. Všetko z toho je zásadné, ale nové lieky, ktorých máme na Slovensku oproti iným krajinám Európskej únie stále málo, sú najzásadnejšie.
Dobré správy
Ďalšia dobrá správa našťastie hovorí, že k nám konečne prichádzajú a mali by výrazne pomôcť predovšetkým metastatickým pacientkam. Takzvané inhibítory, resp. cikliby, zvyšujú efektivitu hormonálnej liečby, vďaka nim môže byť život mnohých žien dlhšía kvalitnejší, bez príznakov ochorenia. Dôvod na mierny optimizmus majú aj pacientky s trojnásobne negatívnym karcinómom prsníka, nové lieky by mali byť k dispozícii pre túto veľkú skupinu žien.
Čo nájdete na stránkach Amazoniek:
- Nezhubné ochorenia – Ide o rôzne hrčky v prsníku, niektoré je potrebné chirurgicky odstrániť
- Liečba ochorenia – Proces liečby pacientky je individuálny, a nastavuje sa podľa výsledkov vyšetrení
- Život počas liečby – Zvládnutiu liečby prospieva ak pacientka nezanevrie na svoju rutinu
- Rakovina a gravidita – V súčasnej dobe, kedy ženy odďaľujú prvý pôrod, sa môžeme s týmto ochorením stretávať v tehotenstve častejšie