Skip to main content
Domovská stránka » Adherencia » VYSOKÝ KRVNÝ TLAK TREBA RIEŠIŤ OKAMŽITE
Adherencia

VYSOKÝ KRVNÝ TLAK TREBA RIEŠIŤ OKAMŽITE

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

JOZEF (64)

Jozef trpí hypertenziou, prekonal infarkt aj cievnu mozgovú príhodu

Poviete si, v tomto veku sa vám ešte nič nemôže stať, akýkoľvek problém viete predsa rozchodiť. To isté som si pred rokmi hovoril aj ja. Dnes viem, že prvé zdravotné problémy netreba podceňovať. A tiež si priznať, že s pribúdajúcim vekom pribúdajú mnohé ochorenia, i tie kardiovaskulárne, jedným z nich je práve hypertenzia.

Bol som v práci, šoféroval som a zrazu som pocítil bolesť na hrudníku. Ešte aj v takej situácii som si v duchu hovoril, že to zvládnem. Prišiel som k druhej križovatke a vedel som, že musím zastaviť auto a zavolať si pomoc. Takto nejako sa to celé začalo.

Prvý infarkt som mal v roku 2002, ale prvé problémy sa začali ozývať približne rok predtým – najskôr to bol menší kolaps u zubára. Cítil som sa zle, išiel som k lekárovi, ktorý mi zistil, že môj tlak nie je vôbec ideálny a dostal som aj nejaké lieky. Stále som to však nebral vážne.

Po infarkte som dlho ležal a aj keď sa srdce dalo dohromady, zvyšok tela bolo zoslabnuté. Trvalo takmer dva mesiace, kým som sa dostal do normálneho stavu. Ľudia poznajú hodnoty optimálneho tlaku krvi, ktoré sú pod 120/80. Treba však vedieť i hranicu vysokého krvného tlaku, ktorá je od 140/90 – tu už hovoríme o hypertenzii. Raz v noci som zas zažil kolaps, hodnoty tlaku krvi začínali 150/90, potom stúpali na 160/95. Cítil som tlak na hrudníku, k tomu sa pridala panika. Prebrali ma až moji najbližší. Človek si v takýchto kritických situáciách uvedomí, čo sa môže stať. Preto je dôležité upozorňovať, čo hypertenzia spôsobuje.

Ľudia poznajú hodnoty optimálneho tlaku krvi, ktoré sú pod 120/80. Treba však vedieť i hranicu vysokého krvného tlaku, ktorá je od 140/90 – tu už hovoríme o hypertenzii.

Treba pacientom opakovať, že pri tomto ochorení pôsobí vysoký tlak na vnútornú stranu tepny, čím môže dôjsť k narušeniu alebo poškodeniu tepien a tu už hrozí rozvoj tzv. aterosklerózy, čiže kôrnateniu tepien. V tom najhoršom prípade potom dochádza k prasknutiu tepny, krvácaniu – cievnej mozgovej príhode až k srdcovému infarktu. Vysoký krvný tlak negatívne vplýva najmä na srdce, mozog, cievy, obličky a taktiež oči.

Zľahčovanie situácie teda vôbec nepomôže. Hypertonici majú napríklad 2,5-krát vyššie riziko, že ich postihne cukrovka. Vysoký krvný tlak preto treba riešiť okamžite, neodkladať návštevu lekára, veď tá predsa nebolí, a následne dodržiavať liečbu. Okrem toho v čase pandémie je dôležité komunikovať so svojím lekárom, nebáť sa ďalších vyšetrení. Veľmi dôležité je tiež poznať, v akom stave máte svoje cievy. Na to slúži vyšetrenie ciev – ABI.

„Okrem toho v čase pandémie je dôležité komunikovať so svojím lekárom, nebáť sa ďalších vyšetrení.“

Sám som pristúpil k zmenám až keď bola situácia vyhrotená, čo by malo slúžiť ako výstražný prst pre ostatných pacientov – upravil som jedálny lístok, čím sa mi znížila i telesná hmotnosť. Kedysi som si napríklad ku káve zapálil cigaretu, ale po týchto problémoch som to všetko vylúčil. Hýbem sa, pravidelne beriem lieky, monitorujem si tlak, dodržiavam životosprávu. Samozrejme, tlak sa mi hýbe aj smerom hore, najmä ak zažijem nejakú udalosť, ktorá mi ho povedzme zvýši. Veľa robí i stres. Dnes žijem opäť aktívne, práca mi je ako hobby a zároveň moje skúsenosti odovzdávam ďalej, môžu totiž pomôcť ďalším pacientom, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii ako ja pred rokmi.

Next article
Domovská stránka » Adherencia » VYSOKÝ KRVNÝ TLAK TREBA RIEŠIŤ OKAMŽITE
Adherencia

OBEZITA JE CELOŽIVOTNÉ OCHORENIE

MUDr. IVAN MAJERČÁK

prezident Ligy proti obezite, špecialista na kardiológiu, obezitológiu a psychoterapiu

Vedeli ste, že obezita je choroba, ktorá si vyžaduje lekársku liečbu rovnako ako napríklad cukrovka či zlomená noha? Viac o tomto ochorení a jeho prepojení s ľudskou psychikou vám prezradí prezident Ligy proti obezite MUDr. Ivan Majerčák.

Čo je obezita?

Jednoducho povedané, obezita je choroba ako každá iná. Bohužiaľ, laická a niekedy ani odborná verejnosť to nevie a tučných ľudí pokladajú za lenivých a hlúpych. Medicína však vie, že za obezitu človek nemôže, tak ako nemôže za iné svoje ochorenia.

Prečo je obezita považovaná za ochorenie?

Pretože si vyžaduje rovnakú lekársku liečbu ako iné diagnózy. Lieky sú viazané na recept a nedostanete ich len tak pribalené k nejakému časopisu. Obezitu vám nepomôže prekonať overená diéta od vašej kaderníčky, ale lekár. Ten vás odporučí aj na ďalších špecialistov, ktorí vám pomôžu toto ochorenie dostať pod kontrolu.

Ako sa obezita (samo) diagnostikuje?

Veľa ľudí si myslí, že obezita je zvýšená hmotnosť človeka, no v skutočnosti je to zvýšené množstvo tuku v organizme. Preto lekári pri liečbe obezity neriešia zníženie vašej hmotnosti, ale množstvo nahromadeného tuku, a to najmä v oblasti pásu. V ordinácii vám ho zmerajú pomocou bioimpedancie, no samodiagnostikovať sa môžete aj sami.

Obezita je choroba, musí ju riešiť jedine lekár. Obezitu vám nepomôže prekonať overená diéta od vašej kaderníčky. Lekár vás odporučí aj na ďalších špecialistov, ktorí vám pomôžu toto ochorenie dostať pod kontrolu.

Stačí si vydeliť obvod pásu výškou a ak dostanete číslo menšie ako 0,5, je pravdepodobné, že obezitou netrpíte. Ak vám však vyjde hodnota vyššia ako 0,5, je jasné, že máte nadbytok vnútrobrušného tuku, a teda trpíte obezitou.

Prečo by mal obézny človek navštíviť lekára?

Keďže obezita je choroba, tak ju musí riešiť jedine lekár. Nepomôže vám len diéta a cvičenie, je potrebné ju liečiť z viacerých uhlov. Bežný človek o tejto chorobe takmer nič nevie, veď ani chatu si nenaprojektujete sami, keď ste to neštudovali. Podstatou všetkého je, že pacient sa liečiť nemusí, ale CHCE.

Dá sa obezita v súčasnosti liečiť?

Obezita je celoživotné ochorenie, rovnako ako napríklad alkoholizmus. Pri liečbe nie je problémom zbaviť sa nadbytočného tuku, ale udržať si nový životný štýl a mentálne nastavenie. Preto sú súčasťou liečby aj psychologické sedenia. Pomáhajú predchádzať opakovaným zlyhaniam, ktoré síce sú súčasťou liečby, no pomocou terapie sa z nich človek poučí a nájde správne riešenie.

Vzťah medzi psychikou a obezitou je totiž veľmi silný. Sme zvyknutí zajedať smútok, napätie či pocit prázdnoty. Dokonca aj keď vás odporučia na chirurgickú liečbu obezity, vždy je potrebné predtým absolvovať psychologické vyšetrenie. Zbytočne vám totiž odstránime dve tretiny žalúdka alebo naň dáme bandáž, keď budete stále trpieť depresiou, ktorú budete aj po operácii zaháňať prejedaním sa.

Okrem spomínanej chirurgickej liečby je možné ešte obezitu liečiť liekmi či injekciami. Treba si byť však vedomí toho, že cieľom nemá byť zníženie vašej hmotnosť, ale zmenšenie obvodu pásu. Ak vám ide len o hmotnosť, tak vám „stačia močopudné lieky“, ktoré vás zbavia vody. Chvíľku si posedíte na toalete a razom ste o 5 – 6 kíl ľahší. Budete síce vážiť menej, no nebezpečného tuku a obezity vás to nezbaví.

Next article