JOZEF (64)
Jozef trpí hypertenziou, prekonal infarkt aj cievnu mozgovú príhodu
Poviete si, v tomto veku sa vám ešte nič nemôže stať, akýkoľvek problém viete predsa rozchodiť. To isté som si pred rokmi hovoril aj ja. Dnes viem, že prvé zdravotné problémy netreba podceňovať. A tiež si priznať, že s pribúdajúcim vekom pribúdajú mnohé ochorenia, i tie kardiovaskulárne, jedným z nich je práve hypertenzia.
Bol som v práci, šoféroval som a zrazu som pocítil bolesť na hrudníku. Ešte aj v takej situácii som si v duchu hovoril, že to zvládnem. Prišiel som k druhej križovatke a vedel som, že musím zastaviť auto a zavolať si pomoc. Takto nejako sa to celé začalo.
Prvý infarkt som mal v roku 2002, ale prvé problémy sa začali ozývať približne rok predtým – najskôr to bol menší kolaps u zubára. Cítil som sa zle, išiel som k lekárovi, ktorý mi zistil, že môj tlak nie je vôbec ideálny a dostal som aj nejaké lieky. Stále som to však nebral vážne.
Po infarkte som dlho ležal a aj keď sa srdce dalo dohromady, zvyšok tela bolo zoslabnuté. Trvalo takmer dva mesiace, kým som sa dostal do normálneho stavu. Ľudia poznajú hodnoty optimálneho tlaku krvi, ktoré sú pod 120/80. Treba však vedieť i hranicu vysokého krvného tlaku, ktorá je od 140/90 – tu už hovoríme o hypertenzii. Raz v noci som zas zažil kolaps, hodnoty tlaku krvi začínali 150/90, potom stúpali na 160/95. Cítil som tlak na hrudníku, k tomu sa pridala panika. Prebrali ma až moji najbližší. Človek si v takýchto kritických situáciách uvedomí, čo sa môže stať. Preto je dôležité upozorňovať, čo hypertenzia spôsobuje.
Ľudia poznajú hodnoty optimálneho tlaku krvi, ktoré sú pod 120/80. Treba však vedieť i hranicu vysokého krvného tlaku, ktorá je od 140/90 – tu už hovoríme o hypertenzii.
Treba pacientom opakovať, že pri tomto ochorení pôsobí vysoký tlak na vnútornú stranu tepny, čím môže dôjsť k narušeniu alebo poškodeniu tepien a tu už hrozí rozvoj tzv. aterosklerózy, čiže kôrnateniu tepien. V tom najhoršom prípade potom dochádza k prasknutiu tepny, krvácaniu – cievnej mozgovej príhode až k srdcovému infarktu. Vysoký krvný tlak negatívne vplýva najmä na srdce, mozog, cievy, obličky a taktiež oči.
Zľahčovanie situácie teda vôbec nepomôže. Hypertonici majú napríklad 2,5-krát vyššie riziko, že ich postihne cukrovka. Vysoký krvný tlak preto treba riešiť okamžite, neodkladať návštevu lekára, veď tá predsa nebolí, a následne dodržiavať liečbu. Okrem toho v čase pandémie je dôležité komunikovať so svojím lekárom, nebáť sa ďalších vyšetrení. Veľmi dôležité je tiež poznať, v akom stave máte svoje cievy. Na to slúži vyšetrenie ciev – ABI.
„Okrem toho v čase pandémie je dôležité komunikovať so svojím lekárom, nebáť sa ďalších vyšetrení.“
Sám som pristúpil k zmenám až keď bola situácia vyhrotená, čo by malo slúžiť ako výstražný prst pre ostatných pacientov – upravil som jedálny lístok, čím sa mi znížila i telesná hmotnosť. Kedysi som si napríklad ku káve zapálil cigaretu, ale po týchto problémoch som to všetko vylúčil. Hýbem sa, pravidelne beriem lieky, monitorujem si tlak, dodržiavam životosprávu. Samozrejme, tlak sa mi hýbe aj smerom hore, najmä ak zažijem nejakú udalosť, ktorá mi ho povedzme zvýši. Veľa robí i stres. Dnes žijem opäť aktívne, práca mi je ako hobby a zároveň moje skúsenosti odovzdávam ďalej, môžu totiž pomôcť ďalším pacientom, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii ako ja pred rokmi.