Domovská stránka » Adherencia » ADHERENCIA MÁ VÝZNAMNÝ VPLYV NA EFEKT LIEČBY
Adherencia

ADHERENCIA MÁ VÝZNAMNÝ VPLYV NA EFEKT LIEČBY

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

Ing. KATARÍNA KLINCOVÁ

psychologička, programová manažérka
Ligy proti rakovine

Adherencia, teda súlad pacientovho správania s liečebnými postupmi odporučenými lekárom, má významný vplyv na efekt liečby. V onkológii ide o obzvlášť problematickú záležitosť.

Onkologické ochorenie sa spája s liečbou sprevádzanou vážnymi nežiaducimi účinkami, ako aj s prežívaním intenzívnych bolestí spojených s ochorením. To sú dôvody, prečo niektorí pacienti odporúčanú liečbu odmietnu, alebo sa uchýlia k alternatívnym formám, a to často bez vedomia lekára. Vo väčšine prípadov má takéto konanie vážne negatívne dôsledky.

Mnohí pacienti neunesú ťarchu negatívnych životných zmien a ich nevedomie vytvorí obranný mechanizmus popierania.

Budovanie dôvery

Ako je možné dosiahnuť efektívnu spoluprácu zdravotníckeho pracovníka a pacienta v onkológii? Základom je vybudovanie dôvery. To vytvára požiadavky na komunikačné schopnosti zo strany zdravotníka. V prvom rade je dobré mať na zreteli prežívanie pacienta. Diagnóza rakoviny je spojená so silným emočným prežívaním: môže to byť šok, hnev, depresia, stres, niekedy až trauma. Niektorí sa správajú rezignovane a odovzdane, iní sú „bojovo nastavení“. Samotná rakovina sa vždy vedome či podvedome spája s „ortieľom smrti“, hoci zďaleka nie každé takéto ochorenie končí smrťou.

Obranný mechanizmus popierania

Diagnóza rakoviny prináša do života rapídnu zmenu vo všetkých oblastiach. Mnohí pacienti neunesú ťarchu negatívnych životných zmien a ich nevedomie vytvorí obranný mechanizmus popierania. To znamená, že sa správajú, akoby im nič nebolo, „prepočujú“ negatívne informácie, hoci opakovane podané, alebo si vytvárajú falošné nádeje. Nádej je dôležité mať v každej situácii, musí to však byť realistická nádej.

Efektívna komunikácia

Je dobré, aby bral zdravotník ohľad na to, čo môže jeho pacient prežívať a aby sa snažil ho akceptovať, hoci to môže byť v mnohých prípadoch náročné. Lekár by mal vedieť načúvať potrebám a strachom svojho pacienta a usilovať sa brať ho ako partnera v liečbe. Tá by mala byť spoločným úsilím. Pacient by mal dostať priestor na svoje otázky, ktoré by mu mali byť trpezlivo vysvetlené. Hlavnú rolu vo vybudovaní takejto spoločnej participácie teda zohráva zdravá, efektívna komunikácia. Práve tu môžu byť nápomocní onkopsychológovia, ktorí by mali byť súčasťou onkologického, zdravotníckeho tímu. Ostatných 10 rokov poskytuje takúto službu bezplatne Liga proti rakovine.

Adherencia v súvislosti s rakovinou hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva a konečníka je jedným z najčastejších druhov onkologických ochorení. Jej výskyt neustále stúpa a postihuje najčastejšie ľudí vo veku nad 45 rokov. U 10 % populácie sa vyskytujú polypy – výrastky v sliznici čriev a v konečníku. Až 1 % z nich sú zhubné a polypy väčšie než 0,5 cm stálym dráždením trvale krvácajú. Varovným signálom pre zistenie ochorenia je krv v stolici, ktorá je v počiatočnom štádiu okom nepostrehnuteľná. Dá sa však odhaliť jednoduchým testom na stanovenie ľudského hemoglobínu pri tomto skrytom (okultnom) krvácaní v stolici. Odborníci tvrdia, že zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny až u polovice pacientov. Preto je veľmi dôležitá komunikácia s odborníkom.

Ďalší článok
Domovská stránka » Adherencia » ADHERENCIA MÁ VÝZNAMNÝ VPLYV NA EFEKT LIEČBY
Adherencia

OBEZITA JE CELOŽIVOTNÉ OCHORENIE

MUDr. IVAN MAJERČÁK

prezident Ligy proti obezite, špecialista na kardiológiu, obezitológiu a psychoterapiu

Vedeli ste, že obezita je choroba, ktorá si vyžaduje lekársku liečbu rovnako ako napríklad cukrovka či zlomená noha? Viac o tomto ochorení a jeho prepojení s ľudskou psychikou vám prezradí prezident Ligy proti obezite MUDr. Ivan Majerčák.

Čo je obezita?

Jednoducho povedané, obezita je choroba ako každá iná. Bohužiaľ, laická a niekedy ani odborná verejnosť to nevie a tučných ľudí pokladajú za lenivých a hlúpych. Medicína však vie, že za obezitu človek nemôže, tak ako nemôže za iné svoje ochorenia.

Prečo je obezita považovaná za ochorenie?

Pretože si vyžaduje rovnakú lekársku liečbu ako iné diagnózy. Lieky sú viazané na recept a nedostanete ich len tak pribalené k nejakému časopisu. Obezitu vám nepomôže prekonať overená diéta od vašej kaderníčky, ale lekár. Ten vás odporučí aj na ďalších špecialistov, ktorí vám pomôžu toto ochorenie dostať pod kontrolu.

Ako sa obezita (samo) diagnostikuje?

Veľa ľudí si myslí, že obezita je zvýšená hmotnosť človeka, no v skutočnosti je to zvýšené množstvo tuku v organizme. Preto lekári pri liečbe obezity neriešia zníženie vašej hmotnosti, ale množstvo nahromadeného tuku, a to najmä v oblasti pásu. V ordinácii vám ho zmerajú pomocou bioimpedancie, no samodiagnostikovať sa môžete aj sami.

Obezita je choroba, musí ju riešiť jedine lekár. Obezitu vám nepomôže prekonať overená diéta od vašej kaderníčky. Lekár vás odporučí aj na ďalších špecialistov, ktorí vám pomôžu toto ochorenie dostať pod kontrolu.

Stačí si vydeliť obvod pásu výškou a ak dostanete číslo menšie ako 0,5, je pravdepodobné, že obezitou netrpíte. Ak vám však vyjde hodnota vyššia ako 0,5, je jasné, že máte nadbytok vnútrobrušného tuku, a teda trpíte obezitou.

Prečo by mal obézny človek navštíviť lekára?

Keďže obezita je choroba, tak ju musí riešiť jedine lekár. Nepomôže vám len diéta a cvičenie, je potrebné ju liečiť z viacerých uhlov. Bežný človek o tejto chorobe takmer nič nevie, veď ani chatu si nenaprojektujete sami, keď ste to neštudovali. Podstatou všetkého je, že pacient sa liečiť nemusí, ale CHCE.

Dá sa obezita v súčasnosti liečiť?

Obezita je celoživotné ochorenie, rovnako ako napríklad alkoholizmus. Pri liečbe nie je problémom zbaviť sa nadbytočného tuku, ale udržať si nový životný štýl a mentálne nastavenie. Preto sú súčasťou liečby aj psychologické sedenia. Pomáhajú predchádzať opakovaným zlyhaniam, ktoré síce sú súčasťou liečby, no pomocou terapie sa z nich človek poučí a nájde správne riešenie.

Vzťah medzi psychikou a obezitou je totiž veľmi silný. Sme zvyknutí zajedať smútok, napätie či pocit prázdnoty. Dokonca aj keď vás odporučia na chirurgickú liečbu obezity, vždy je potrebné predtým absolvovať psychologické vyšetrenie. Zbytočne vám totiž odstránime dve tretiny žalúdka alebo naň dáme bandáž, keď budete stále trpieť depresiou, ktorú budete aj po operácii zaháňať prejedaním sa.

Okrem spomínanej chirurgickej liečby je možné ešte obezitu liečiť liekmi či injekciami. Treba si byť však vedomí toho, že cieľom nemá byť zníženie vašej hmotnosť, ale zmenšenie obvodu pásu. Ak vám ide len o hmotnosť, tak vám „stačia močopudné lieky“, ktoré vás zbavia vody. Chvíľku si posedíte na toalete a razom ste o 5 – 6 kíl ľahší. Budete síce vážiť menej, no nebezpečného tuku a obezity vás to nezbaví.

Ďalší článok