Domovská stránka » Adherencia » ADELA VINCZEOVÁ: NESTRESUJEM SA MENTÁLNE
Adherencia

ADELA VINCZEOVÁ: NESTRESUJEM SA MENTÁLNE

Adela Vinczentová | Foto: Daniela Matušková

ADELA VINCZEOVÁ

Vystupuje na verejnosti od svojich 16-tich rokov. Začínala ako moderátorka v slovenskom Fun Radiu, prelomom v jej kariére bolo uvádzanie Slovensko hľadá Superstar. Stala sa z nej najúspešnejšia televízna moderátorka, niekoľkokrát získala cenu OTO – Osobnosť televíznej obrazovky. Akutálne má svoju talk show Trochu inak s Adelou, kde sa vyjadruje aj k rôznym témam o spoločenskej zodpovednosti.

Adelu netreba zvlášť predstavovať. Najznámejšia slovenská moderátorka, absolútna profesionálka s briskným humorom, je už dlhé roky neprehliadnuteľná na moderátorskej scéne nielen doma, ale aj u našich českých susedov.

Adela sa spolu s manželom Viktorom zvyknú vyjadrovať aj k rôznym spoločensko-zopovedným témam. Svojím životným postojom a názormi často inšpirujú mnohých ľudí. Adela si do svojej talk šou Trochu inak s Adelou zvykne pozývať zaujímavých hostí, ktorí sú výnimoční svojím príbehom a originalitou. A my sme sa s Adelou tiež porozpravali trochu inak…

Stretli ste sa už niekedy s pojmom adherencia? Čo si pod tým predstavujete?

Nestretla a ani neviem, čo by som si pod tým predstavila. Aby však táto odpoveď neostala príliš krátka, vygooglila som si tento pojem. Ide o spoluprácu pacienta s lekárom v procese liečby. Priznám sa, že som veľmi aktívne adherentný pacient. (úsmev) Keď ide o moje zdravie, kladiem otázky až dovtedy, kým nemám vo veciach jasno. Mám však aj šťastie na veľmi dobrých, trpezlivých a ľudských lekárov. A potom naozaj do veľkej miery dodržiavam, čo mi povedia.

V minulosti vás trápil nábeh na rakovinu krčka maternice. Ako by ste zhodnotili komunikáciu lekára?

Osobne chodím ku skvelému gynekológovi, pánovi Janekovi. Vždy si nájde čas na to, aby mi s pokojom a bez zbytočných emócií vysvetlil, čo sa deje, ako sa to dá riešiť a čo môžeme pre to urobiť. Samotný zákrok robil MUDr. Redecha a ten bol v komunikácii a profesionalite rovnako skvelý. V takýchto prípadoch je človek, samozrejme, veľmi obozretný, tak som sa o potrebe zákroku informovala aj u iných odborníkov, ktorí mi rozhodnutie potvrdili. Čiže som do procesu vchádzala pokojne, s dôverou a bez zbytočných vnútorných zmätkov. Napokon som v rámci rekonvalescencie mesiac ležala a zažila veľmi príjmené obdobie ničnerobenia.

Myslíte si, že majú ľudia problém riadiť sa radami lekárov?

Neviem, ako sú na tom iní. Nechcem to posudzovať, lebo aj ja viem, čo je pre mňa dobré a čo nie, no občas zhreším, alebo vyskočím zo „zdravých“ koľají. Nie je mi úplne jasné, prečo však niekto dlhodobo a na dennej báze nedodržiava odporúčania lekára. Niekto si možno myslí, že za zdravie je zodpovedný lekár a ten by mal riešiť aj neskoršie akútne problémy, ktoré z osobnej nezodpovednosti vyvstanú. Určite sa nájdu aj takíto pacienti. Domnievam sa však, že to všetko súvisí s ochotou prevziať zodpovednosť za svoj život všeobecne. To je však príliš nepodložená úvaha. V každom prípade sú ľudia určite rôzni a ani ja sama nie som 100-percentná.

Práca moderátorky môže byť časovo náročná. Darí sa vám pravidelne a zdravo stravovať?

Keď je ťažšie obdobie, snažím sa aspoň začať deň zdravo mojimi tradičnými raňajkami. Prípadne si aspoň niečo zdravé pribalím na celý deň. Vždy sa „nadopujem“ mojimi doplnkami ako lyžica rybieho oleja, olivového oleja, rakytníkovej šťavy, hrnček kefíru s kolagénom, zinok a podobne. Potom aj cez deň, keď sa to so stravou úplne nedarí, mám dobrý pocit, že sa pre telo aspoň niečo dobré udialo. Počas nakrúcaní si objednávam ľahké jedlá a niekedy radšej očistne pohladujem, ako by som sa mala natlačiť nezdravou alternatívou. Skrátka s tým celým žonglujem a kľučkujem, našťastie, takých dní nie je veľa. Hlavné je, že aj keď deň nie je ideálny, nestresovať sa tým mentálne, lebo to telu nepridáva.

Je niečo, na čo nedáte v rámci zdravia dopustiť?

Určite je to ten rybí olej kvôli D-čku, domáci ovčí kefír pre zdravú črevnú mikroflóru, zdravá strava a šport určite štyrikrát do týždňa. Dôležité je takisto nepiť kávu nalačno, necvičiť nalačno. Chodiť skôr spať a skôr vstávať. Toto teraz všetko s manželom zavádzame, lebo sme v spánkovom rytme neboli veľmi zodpovední. A zmenu, veru, cítim. A ešte drobnosť, naučila som sa piť kávu bez mlieka a cukru. Jediné, čo ma teraz rozhadzuje zo zdravotnej harmónie, sú letné žúry. Tam moje telo naozaj zažije kadečo a fakt nejde spať o pol jedenástej. Ale to tiež nie je na dennom poriadku. (úsmev)

Ďalší článok
Domovská stránka » Adherencia » ADELA VINCZEOVÁ: NESTRESUJEM SA MENTÁLNE
Adherencia

KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA: NAJRIZIKOVEJŠIE FAKTORY

MUDr. MARTIN HUDEC, PhD., MRCPI, FESC

primár oddelenia akútnej kardiológie
SÚSCCH, a. s., Banská Bystrica

Existuje niečo, čo by mohli ľudia robiť v rámci prevencie infarktu myokardu? 

Prevencia by mala byť základným prístupom ľudí v akejkoľvek oblasti, v zdravotníctve a kardiológii zvlášť. V prvom rade by mal pacient spoločne so svojím lekárom minimalizovať ovplyvniteľné rizikové faktory. To, že je niekto mužského pohlavia po 50-ke a mal v rodine opakovane výskyt infarktov u príbuzných, ho robí veľmi rizikovým, ale toto riziko je veľmi ťažko modifikovateľné. Na druhej strane, zmenou životosprávy, športom a najmä vyhýbaním sa fajčeniu vieme naše riziko pozitívne ovplyvniť a v spolupráci s lekárom vieme udržať pod kontrolou hodnotu krvného tlaku, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Toto je alfou a omegou prevencie v kardiológii.

Aké bývajú následky infarktu?

Šance na zotavenie sa z infarktu závisia od toho, ako veľmi je poškodený myokard a ako rýchlo došlo k jeho revaskularizácii. Čím skôr sa podarí spriechodniť koronárnu tepnu, tým je väčšia pravdepodobnosť, že pacient prežije s minimálnymi následkami. Ak však dôjde k značnému poškodeniu srdcového svalu, srdce už nemusí byť schopné pumpovať dostatočné množstvo krvi do celého tela, a to následne vedie k srdcovému zlyhávaniu. Poškodenie srdca tiež zvyšuje riziko vzniku arytmií, a tak isto sa zvyšuje riziko vzniku ďalšieho infarktu. Mnohí ľudia, ktorí prekonali infarkt, trpia strachom a depresiami.  

Čo je to fibrilácia predsiení a čo ju spôsobuje?

Fibrilácia predsiení je jednou z najčastejších srdcových arytmií. Počas predsieňovej fibrilácie predsiene bijú nepravidelne, zväčša rýchlejšie a neúčinne, a preto sa v nich zvyšuje riziko vzniku zrazenín. Ak sa krvná zrazenina z predsiene uvoľní, najčastejšie putuje do mozgu, kde spôsobí upchatie cievy a zapríčiní akútnu cievnu mozgovú príhodu. V závislosti od veľkosti krvnej zrazeniny je aj rôzna intenzita mozgovej porážky, ktorá môže skončiť až smrťou. Existuje veľké množstvo chorôb, ktoré môžu túto arytmiu vyvolať. Nemusí to byť vyslovene iba choroba srdca, ale aj choroby iných orgánov môžu vyvolať arytmiu. Z kardiovaskulárnych ochorení je najčastejšou príčinou vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca. Ďalej sem patria vrodené chyby srdca, chlopňové chyby, zápalové ochorenia, alebo v dôsledku prekonania infarktu myokardu. Z mimo srdcových príčin sem môžeme zaradiť diabetes mellitus, nadmernú funkcia štítnej žľazy či ochorenia pľúc. Obezita, fajčenie a konzumácia alkoholu taktiež môžu viesť k fibrilácii predsiení. 

Z kardiovaskulárnych ochorení je najčastejšou príčinou vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca.

Ako sa dá infarkt myokardu liečiť?

Posledné takmer polstoročie sa revaskularizácia myokardu stala hlavnou liečebnou metódou akútneho koronárneho syndrómu. Podľa najnovších odporúčaní ESC by mal byť pacient okamžite transportovaný do najbližšieho kardiocentra. Liečba akútneho infarktu spočíva jednak v okamžitom podaní anti-agregačnej a antikoagulačnej liečby posádkou RLP/RZP hneď po stanovení diagnózy s následným prevozom na katetrizačnú sálu, kde sa kardiologický intervenčný tím snaží o čo najrýchlejšie spriechodnenie upchatej koronárnej cievy pomocou katétrov, vodičov a balónov s následnou implantáciou stentu do postihnutej oblasti.  

Aké majú pacienti režimové opatrenia po infarkte myokardu? 

Dodržiavanie niekoľkých zásad a zmena životného štýlu dokáže zlepšiť prognózu týchto pacientov. Medzi kľúčové zmeny životného štýlu patrí ukončenie fajčenia, prísna kontrola krvného tlaku, správna životospráva a kontrola váhy a v neposlednom rade podpora fyzickej aktivity. Fajčiari majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa im zopakuje infarkt myokardu v porovnaní s nefajčiarmi, čo naznačuje silný pro-trombotický vplyv fajčenia. Ukončenie fajčenia je pravdepodobne najúčinnejšia sekundárna prevencia zo všetkých ostatných spomínaných opatrení. Rovnako je dôležité predísť vzniku obezity správnym výberom pestrej stravy a jej adekvátneho množstva. Preferuje sa zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny spolu s celozrnnými obilninami, ryby (najmä olejové odrody), chudé mäso a nízkotučné mliečne výrobky, ďalej nahradenie tukov z rastlinných a morských zdrojov.

Nemenej dôležitá je prísna kontrola tlaku krvi, celkového cholesterolu a cukru v krvi. Tieto modifikovateľné rizikové faktory by mali byť pravidelne kontrolované pacientom v spolupráci so svojím obvodným lekárom. Pohybová terapia sa už dlho používa na rehabilitačné účely pacientov po infarkte myokardu. Jej prínos je dlhodobo známy a v štúdiách znížil úmrtnosť týchto pacientov o 26 %. U väčšiny pacientov je možné ihneď po prepustení odporúčať denné prechádzky. Po cca 2 týždňoch sa odporúča intenzívnejšia aktivita ako rýchla chôdza, beh, bicyklovanie alebo iná aeróbna aktivita. Pacienti by sa mali venovať aspoň 30 minút aeróbnemu cvičeniu strednej intenzity 5-krát do týždňa. Dlhodobá práceneschopnosť pôsobí negatívne (optimálny čas je 2 – 4 týždne).


SC-SK-01586

Ďalší článok