Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » FERO JOKE: S RAKOVINOU SA OPLATÍ BOJOVAŤ
Bojujeme proti rakovine

FERO JOKE: S RAKOVINOU SA OPLATÍ BOJOVAŤ

foto: archiv Františka Košarišťana alias Fero joke

František Košarišťan alias Fero Joke svojím humorom ako online komik a influencer baví nielen celé Slovensko, ale aj tých, čo to naozaj potrebujú. Ako vyštudovaný špeciálny pedagóg sa dokonca venuje aj deťom s onkologickými ochoreniami. Prečo sa podľa neho oplatí s rakovinou bojovať a ako takýmto pacientom pomáha?

Nie ste len komik, ale aj vyštudovaný špeciálny pedagóg. Čo vás k tomu viedlo?

Mojím snom bolo stať sa lekárom, no neprijali ma na medicínu. Začal som aspoň vypomáhať v nemocnici a ako dobrovoľník som trávil čas s mentálne postihnutými detičkami. Bavil ma kontakt s nimi, a to, že pre nich robím niečo zmysluplné. Konečne som zažil pocit naplnenia, a tak som sa rozhodol pre štúdium špeciálnej pedagogiky.

Pomáhate aj deťom s onkologickými ochoreniami… Akým spôsobom?

Viedol som pre nich astronomický krúžok, no popravde, viac ich bavilo, keď som im rozprával svoje zážitky zo života. Kde som bol na túre, ako sa má moja fenka Ťapka. Tá im dokonca v areáli nemocnice predvádzala rôzne kúsky a ony ju z okna obdivovali a smiali sa. Bolo to nádherné. Neskôr som ich začal navštevovať aj s rôznymi známymi osobnosťami, aby aspoň na chvíľu zabudli na to, čo ich trápi. Bohužiaľ, pre koronu sa tieto aktivity museli stopnúť.

Ľudia berú rakovinu ako ortieľ smrti, no mnohé typy sa dajú dnes už úspešne liečiť. Ide však o čas.

Chodíte na preventívne lekárske prehliadky poctivo?

Úprimne, nie som v tom dôsledný. Prešiel som si rôznymi zdravotnými problémami, ktoré ma dostali do takých depiek, že sa ich bojím zažiť znova, a tak sa prehliadkam vyhýbam. Viem však, že to nie je správne. Snažím sa aspoň zdravšie stravovať a veľa sa hýbať.

foto: archiv Františka Košarišťana alias Fero joke

Veľké percento mužov tieto prehliadky zanedbáva. Z akého dôvodu?

Myslím si, že to zanedbávajú muži aj ženy rovnako. Žije sa nám až príliš dobre a bojíme sa stratiť svoj komfort. Neriešime, keď nás niečo bolí, až kým to nie je akútne. Na našich pleciach je toho mnoho a máme pocit, že si nemôžeme dovoliť byť chorí.

Čo sa týka onkologických ochorení, tak ľudia ich riešiť nechcú, aj keď majú podozrenie. Rakovinu berú ako ortieľ smrti. A pritom to tak už dávno nie je. Mnohé typy rakoviny sa dajú dnes už úspešne liečiť. Ide však o čas.

Máte mimo práce osobnú skúsenosť s onkologickým ochorením?

Musím sa priznať, že ja sám som mal podozrenie na rakovinu štítnej žľazy. Nakoniec mi ju museli odstrániť, no pamätám si, že čakanie na výsledky histológie bolo strašné. Je to veľká záťaž na psychiku.

Žije sa nám až príliš dobre a bojíme sa stratiť svoj komfort.

Je niečo, čo by ste odkázali ľuďom, ktorí s rakovinou zápasia?

Ľuďom, ktorí trpia rakovinou prajem veľa síl, najmä tých psychických. Je to náročné a obdivujem ich. No mali by si život stále užívať, byť so svojimi blízkymi a veľa o tom hovoriť. Môže ich to zachrániť, a to doslova. Dôležité je pozitívne myslenie. Aj ľudia, ktorí boj s rakovinou prehrali, svojím pozitívnym prístupom vlastne zvíťazili. Mohli si vybrať, či svoje posledné dni strávia v depkách, alebo si ich užijú. Tá druhá možnosť z nich robí skutočných bojovníkov. V prípade, že majú niektorí podozrenie na rakovinu, určite by mali čo najskôr navštíviť svojho lekára a overiť si to. Nie sú sami a odmietaním či ignoráciou na tom nič nezmenia. S rakovinou sa oplatí bojovať, ten život za to určite stojí.

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » FERO JOKE: S RAKOVINOU SA OPLATÍ BOJOVAŤ
Bojujeme proti rakovine

LIGA PROTI RAKOVINE POMÁHA NA RÔZNYCH ÚROVNIACH

Mgr. KATARÍNA KLINCOVÁ

onkopsychologička
programová manažérka Ligy proti rakovine

Diagnóza rakoviny prináša do života rapídnu zmenu vo všetkých oblastiach. Zasahuje nielen telesný stav pacienta, ale aj jeho psychickú a sociálnu rovinu.

Na psychickej rovine sa u človeka, ktorého toto ochorenie zasiahlo, môže odohrávať zmes intenzívnych emócií. Či už je to šok, hnev, depresia, stres,
v niektorých prípadoch aj traumatizácia. Ide o náročnú situáciu, ktorá zasahuje celú rodinu či blízke okolie pacienta a prináša so sebou aj dôsledky v sociálnej sfére. Človeku sa náhle zmení režim dňa, situácia v zamestnaní, v rodine, liečba ovplyvní finančnú oblasť. Často môžu nastať komplikované prípady, kedy štandardná liečba nestačí a človek je nútený hľadať iné možnosti.

Toto všetko sú problémy, pri ktorých je najvhodnejším riešením vyhľadať možnosti psychosociálnej pomoci. Jednou z nich je pomoc onkopsychológa, ktorý môže pacientovi pomôcť nájsť vnútorné zdroje na zvládnutie ochorenia a zmien, ktoré so sebou prináša, alebo ho naučiť zvládať stres a úzkosť s tým spojené. Liga proti rakovine už 11 rokov zabezpečuje činnosť onkopsychológov vo väčšine onkologických oddelení slovenských nemocníc, kde sú súčasťou odborného tímu, príp. poskytujú svoje služby vo vlastných priestoroch. Títo odborníci sú nápomocní nielen pacientom, ale celej ich rodine, a to poskytovaním individuálnych či skupinových sedení. Ich služby sú bezplatné, hradené Ligou proti rakovine.

Vo vyspelých krajinách je psychosociálna pomoc už štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku je žiadať o takúto pomoc stále čiastočne tabuizovaná a spojená s pocitmi hanby. Ľudia sa zdráhajú vyhľadať psychológa.

Účinnou pomocou v prípade sociálnych problémov je možnosť vyhľadať sociálnych poradcov či právnikov. Títo vedia byť nápomocní v zorientovaní sa v možnostiach sociálnej pomoci, či už ide o finančné príspevky, invalidný dôchodok, alebo aj žiadanie o schválenie inovatívnej liečby. V týchto prípadoch ponúka Liga proti rakovine možnosť kontaktovať odborníkov na bezplatnej linke Onkoporadňa, kde ponúkajú svoje odborné rady nielen v rámci sociálno-právneho poradenstva pre onkologických pacientov a ich blízkych.

Hoci v iných vyspelých krajinách je psychosociálna pomoc už štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku je žiadať o takúto pomoc stále čiastočne tabuizovaná a spojená s pocitmi hanby. Ľudia sa zdráhajú vyhľadať psychológa a v mnohých prípadoch čakajú na vyhrotenie situácie, čomu by sa ľahko dalo predísť. My v Lige proti rakovine vidíme mnohé príbehy, kde sa ľuďom výrazne pomohlo, či už išlo o psychickú alebo sociálnu stránku. Takáto pomoc je však vhodná aj pri iných diagnózach. Preto veríme, že aj vďaka osvete o tejto téme, bude možné pomôcť mnohým ďalším ľuďom zniesť ich náročnú situáciu.

Ďalší článok