Skip to main content
Domovská stránka » Cesta pacienta » DODRŽIAVANIE NIELEN NOVOROČNÝCH PREDSAVZATÍ U DIABETIKOV
Cesta pacienta

DODRŽIAVANIE NIELEN NOVOROČNÝCH PREDSAVZATÍ U DIABETIKOV

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Príchod nového roka je často spojený aj s bilancovaním roku minulého, ľudia premýšľajú nad svojimi úspechmi, ale aj neúspechmi. Do nového roka si mnohý z nás dávajú rôzne predsavzatia, čo by mohli zmeniť, väčšinou spojené so zlepšením zdravia a zavedením zdravšieho životného štýlu, predsavzatia týkajúce sa vzťahov, trávenia voľného času, či dodržiavania preventívnych kontrol u lekárov. Bohužiaľ, stáva sa, že po pár mesiacoch naše predsavzatia idú bokom, zabúdame na ne a naša motivácia dosiahnuť stanovený cieľ klesá.

PhDr. PETRA FERENČÍKOVÁ

Prezidentka Asociácie diabetikov Slovenska
Psychologička OZ Správny krok
Výskumná pracovníčka Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie

Ako je to však u ľudí, pre ktorých je novoročné predsavzatie každodenným a celoživotným cieľom, ktorý nemožno odložiť len tak bokom?

Niektoré chronické ochorenia sú spojené s odporúčaniami, ktoré je, takpovediac, životne dôležité dodržiavať. Napríklad diabetes mellitus I. aj II. typu je spojený s mnohými lekárskymi odporúčaniami, ktorých nedodržiavanie môže zvyšovať riziko dodatočného poškodenia srdca, obličiek, očí, ciev a nervov.   

Mohli by sme povedať, že tieto lekárske odporúčania sa podobajú aj na tie najčastejšie predsavzatia – dodržiavať zdravú životosprávu, a teda dbať na pravidelné stravovanie, vyberať si vhodné potraviny s nízkym glykemickým indexom, nezabúdať na pravidelnú pohybovú aktivitu a kvalitný spánok. Do popredia sa dostáva aj starostlivosť o duševné zdravie, preto sa odporúčajú rôzne dychové a relaxačné cvičenia, kvalitne strávený čas pre seba či socializácia. Avšak človek s diabetom sa nezaobíde ani bez ďalších „predsavzatí“, ako pravidelné meranie glykémie a selfmonitoring, správna aplikácia inzulínu a predpísaných liekov, snaha o primerané hodnoty glykovaného hemoglobínu, krvného tlaku aj BMI indexu, pravidelné kontroly u lekárov a spolupráca so špecialistami, neustála edukácia vo svojom ochorení… Mohli by sme pokračovať donekonečna, pretože diabetes mellitus je celoživotne vyvíjajúce sa ochorenie a preto aj potreby na jeho liečbu sú veľmi individuálne.

Ako sa však nestratiť vo všetkých tých lekárskych odporúčaniach? Ako ostať motivovaný a dodržiavať tieto režimové opatrenia 24/7? Existuje návod, ako vydržať?

Dôležitým prvkom je posilnenie vnútornej motivácie, ktorá vychádza z ľudskej prirodzenosti, z vnútra človeka, súvisí s hodnotami a individuálnymi potrebami jednotlivca. Motivovať nás môže pocit spokojnosti so sebou samým, naplnenie potreby uznania a ocenenia, pomáha tiež vidieť zmysel v tom, prečo mám robiť to, čo mi odporučili.

Vnútorná motivácia však bez vonkajšej nebude fungovať (a naopak). Vonkajšími motivačnými faktormi pre ľudí s diabetom môže byť najmä úspešné dosiahnutie stanovených realistických cieľov (minimalizovanie výskytu hypo/hyperglykémií, zlepšenie kompenzácie, úprava jedálnička a i.), uznanie od okolia, pochvala od lekára. Dôležitá je aj sociálna a emocionálna podpora v podobe rodiny alebo blízkych. Veľmi dobre v praxi fungujú aj peer skupiny diabetikov, ktorí sa navzájom vedia povzbudiť a poskytnúť si porozumenie na inej úrovni.

Netreba však zabúdať, že nikto nie je dokonalý. Na jednej strane je potrebné uvedomiť si vážnosť ochorenia a pristupovať k liečebnému režimu svedomito. Na strane druhej je dôležité udržať si pozitívny postoj k životu a nevytvárať si stres alebo pocity viny z prípadných chýb či porušení v režime. Najvyšším možným cieľom je prijať toto ochorenie ako súčasť života, poprípade ako novú výzvu na zdravší prístup k životu, k strave či fyzickej aktivite. Dodržiavanie režimu a dosahovanie lepších výsledkov je výzvou, nie obmedzením. Najväčšou motiváciou k dodržiavaniu odporúčaní by mal byť zdravší a dlhší život bez komplikácii či bez zhoršenia stavu už objavených komplikácií.

Next article
Domovská stránka » Cesta pacienta » DODRŽIAVANIE NIELEN NOVOROČNÝCH PREDSAVZATÍ U DIABETIKOV
ADVERTORIAL

RAKOVINA PĽÚC: 5 DÔLEŽITÝCH OTÁZOK A ODPOVEDÍ

Rakovina pľúc, významné zhubné ochorenie na Slovensku, každoročne zaznamenáva približne 3000 nových prípadov, pričom viac ako 2000 ľudí tejto chorobe podľahne. V článku sa zamýšľame nad piatimi kľúčovými otázkami a odpoveďami, ktoré ponúkajú pohľad na túto závažnú tému.

1. Prečo prichádzajú pacienti k lekárovi neskoro?

Rakovina pľúc sa často objavuje bez bolestí a príznaky sa prejavia až v pokročilých štádiách. Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., expert v oblasti pľúcnych chorôb, upozorňuje na dôležitosť vyšetrenia dlhotrvajúceho kašľa alebo zmien v dýchaní.

2. Kto je typický pacient?

Hoci rakovina pľúc najčastejšie postihuje starších mužov a fajčiarov, ženy a nefajčiari nie sú imúnni voči tomuto ochoreniu. Rizikové faktory zahŕňajú znečistené ovzdušie, rodinnú anamnézu a iné pľúcne ochorenia, s cigaretami však spojenie zostáva najvýraznejšie.

3. Aké sú liečebné možnosti pre slovenských pacientov?

V skorých štádiách sa využíva chirurgická liečba, no pre pokročilé prípady sú nevyhnutné systémové prístupy, vrátane chemoterapie, imunoterapie a cielenej liečby. Na Slovensku však pacienti čelia obmedzenému prístupu k moderným onkologickým terapiám.

4. Prečo fajčiari nedokážu prestať?

Nikotín, zodpovedný za závislosť na tabaku, vytvára silnú závislosť, čo komplikuje snahu o odvykanie. Aj napriek tomu, že väčšina fajčiarov chce prestať, mnohí s diagnózou rakoviny pľúc naďalej fajčia.

5. Je možná budúcnosť bez dymu?

Svet už smeruje k bezdymovým alternatívam, ako je vapovanie alebo nahrievaný tabak. Tieto metódy ponúkajú nižšie riziko rakoviny v porovnaní s tradičným fajčením. Odborníci veria, že eliminácia toxického dymu by mohla pozitívne ovplyvniť štatistiky rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Dr. Peter Harper, svetová onkologická kapacita, podporuje túto myšlienku a zdôrazňuje potenciálny prínos pre zdravie v budúcnosti. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa angažuje v zlepšovaní dostupnosti inovatívnych liečob pre slovenských pacientov s rakovinou pľúc.

Pre viac informácií kontaktujte bezplatnú infolinku na čísle 0800 800 183.

Next article