Home » Zuby a trávenie » NEZABÚDAJTE NA MEDZIZUBNÉ PRIESTORY
chrup

NEZABÚDAJTE NA MEDZIZUBNÉ PRIESTORY

Pri čistení zubov treba venovať špeciálnu pozornosť priestoru, ktorý vzniká kontaktom dvoch susediacich zubov. Práve tu sa dobre uchytávajú zvyšky jedla a vytvára sa povlak, ktorý môže spôsobiť mnohé nepríjemnosti. Najbežnejšou z nich je zápal ďasien, zápach z úst a zubný kaz. Napriek tomu, že toto miesto je pre vznik rôznych dentálnych ťažkostí rizikové, mnoho ľudí na jeho čistenie zabúda alebo sa mu vedome vyhýba.

Vyčistí ich kefka?
Kvalitné kefky majú štetinky, ktoré pri jemnom zavibrovaní prenikajú do medzizubných priestorov. Napriek tomu kefka nie je najefektívnejším nástrojom na ich čistenie – zanecháva v medzizubí povlak. Pri manuálnom čistení zubov navyše často nedávame pozor na pohyby kefky a čisteniu niekedy nevenujeme dostatok času. V porovnaní s klasickou kefkou odstraňujú viac povlaku sonické elektrické kefky.

Niť a medzizubné kefky
Klasickým nástrojom na čistenie medzizubných priestorov sú medzizubné kefky. Sú dostupné v rôznych spracovaniach, veľkostiach a materiáloch. Väčšinou ide o tenký kovový drôtik, ktorý je pokrytý malými štetinkami. Pri ich použití je však potrebné dbať na správnu techniku, inak sa môže ďasno či zub poškodiť. Niektorí ľudia nemôžu používať medzizubné kefky, pretože majú zuby príliš „nahusto“, alebo nevedia nájsť správnu veľkosť kefky. Preto volia použitie zubnej nite. V obchodoch sa nachádzajú nite s voskovaným povrchom, s držiakom, s príchuťami, ultratenké nite či nite odstraňujúce pigmentáciu. Nevýhodou všetkých je však pomerne náročná manipulácia a riziko poranenia ďasien pri ich zavádzaní. Našťastie sú dnes už n a trhu pomôcky, ktoré čistenie medzizubných priestorov uľahčujú.

Jednoduché a efektívne prístroje
Moderné prístroje sa podobajú na elektrickú zubnú kefku, len s tým rozdielom, že namiesto štetín majú hlavicu s tryskou. Kombináciou krátkych dávok stlačeného vzduchu a mikrokvapiek čistia medzizubné priestory, do ktorých sa zubná kefka inak nedostane. Odstraňuje pritom takmer dvakrát toľko povlaku ako klasická kefka. Čistenie je v porovnaní s použitím nite či medzizubnej kefky rýchle a nenáročné. Prístroj stačí naplniť malým množstvom vody, zamieriť hlavicu a stlačiť aktivizačné tlačidlo. Medzizubné priestory budú čisté v priebehu jednej minúty. Tieto prístroje sú tiež šetrnejšie k zubom a ďasnám a majú lepší prístup k zadným zubom. Pre ľudí, ktorí nepoužívajú zubnú niť či medzizubnú kefku, ide o dokonalé náhradné riešenie.

 TIPY

  • Odporúča sa medzizubie čistiť 1-2x denne pred použitím kefky a zubnej pasty. Tak účinné zložky pasty preniknú k väčšej ploche skloviny.
  • Na čistenie používajte medzizubnú kefku aj dentálnu niť.
  • O správnej veľkosti medzizubnej kefky sa poraďte so zubným lekárom. Niekedy je nutné používať viacero veľkostí.
  • Menšie veľkosti kefky vymeňte po jednom týždni, väčšie veľkosti so silnejšími štetinami vydržia aj tri týždne.
  • Ústna voda neodstraňuje zubný povlak, preto nenahrádza čistenie. Je však nevyhnutnou súčasťou hygieny, pretože posilňuje sklovinu a ďasná a pôsobí antibakteriálne.
Next article