Home » Zuby a trávenie » AKO PREDCHÁDZAŤ BOLESTI ZUBOV
Zuby a trávenie

AKO PREDCHÁDZAŤ BOLESTI ZUBOV

Bolesť zubov pokladajú mnohí za tú najhoršiu. Prečo je toto miesto – ústna dutina, zuby, tak citlivá časť ľudského tela?
Každá bolesť v oblasti tváre je vnímaná intenzívnejšie ako v iných častiach tela. Dôvodom je veľké množstvo nervových zakončení v oblasti hlavy. Ústna dutina ako celok je veľmi dobre senzitívne inervovaná, kde hlavnú inerváciu zabezpečuje trojklanný nerv. Bolesť zubov je špecifická v tom, že sa jedná o terminálnu cirkuláciu v uzavretom priestore vnútri zuba, kde sa nachádza aj zubný nerv. Ak príde k zvýšeniu prekrvenia vplyvom zápalu, následné zvýšenie tlaku vo vnútri zuba utláča zubný nerv, čo pociťujeme ako bolesť.

Aké typy bolesti z hľadiska intenzity rozoznávame?      
Intezita môže byť nízka, stredná a vysoká. Z hľadiska subjektívneho vnímania je rozdiel v tom, či sa jedná o bolesť spontánnu, alebo podmienenú. Spontánnu bolesť nie je možné ovládať a ani sa jej vyvarovať. Podmienená je do určitej miery kontrolovateľná, keďže je závislá od spúšťacieho podnetu (horúci nápoj, sladké jedlo, bolesť na záhryz). Ak tento podnet skončí, ustúpi aj bolesť.

Základom úspešnej liečby bolesti zubov je zistenie príčiny jej vzniku. Preto je najlepšie vyhľadať zubného lekára, ktorý nájde a odstráni príčinu bolesti.

Aké poznáme spôsoby na uľavenie od bolesti, napr. po extrakcii zubov?
Základom úspešnej liečby bolesti zubov je zistenie príčiny jej vzniku. Preto je najlepšie vyhľadať zubného lekára, ktorý nájde a odstráni príčinu bolesti. Bolesť po extrakcii môžeme tlmiť analgetikami či výplachmi antibakteriálnymi ústnymi vodami. Pacient by mal byť vždy poučený, ako sa má správne starať o ústnu dutinu po tomto výkone, aké môžu byť komplikácie a ako tlmiť bolesť.

Aké typy analgetík poznáme?
Poznáme neopioidné analgetiká (paracetamol), nesteroidné antiflogistiká – najčastejsie používané (ibuprofen, diklofenak, kys. acetylsalicylová) a opioidné analgetiká (tramadol). Rozdiel je v bežnej dostupnosti a sile účinku. Určite neodporúčam „dopovať sa“ analgetikami viac ako pár dní. Po ich odoznení sa môže bolesť znova objaviť, niekedy dokonca ešte intenzívnejšia. Preto treba v čo najkratšom čase vyhľadať zubného lekára.

Ako každé liečivá, aj analgetiká môžu mať nežiaduce účinky, liekové interakcie a kontraindikácie.

Existujú nejaké riziká spojené s častým užívaním analgetík?
Ako každé liečivá, aj analgetiká môžu mať nežiaduce účinky, liekové interakcie a kontraindikácie. Ich dlhodobé a nadmerné užívanie zaťažuje najmä obličky a pečeň, ale môže sa nepriaznivo prejavovať aj na iných orgánoch, ako napríklad žalúdok.

Dá sa pred návštevou zubára pripraviť na bolesť?
Nakoľko je použitie lokálnej anestézie dnes už vo väčšine zubných ambulancií štandardom, nie je potrebné sa na bolesť pripravovať. Ideálne je však bolesti predchádzať, a to správnou starostlivosťou o chrup, pravidelnými preventívnymi prehliadkami a RTG kontrolami. Ak sa bolesť nečakane objaví, je možné tlmenie analgetikami alebo navštíviť zubnú pohotovosť.

Do akej miery ovplyvňuje genetika naše zuby? Napríklad kazivosť, rovnosť zubov…
Genetika ovplyvňuje najmä tvar, postavenie, počet zubov či veľkosť čelustí. V menšej miere zohráva úlohu pri výskyte zubného kazu, zápaloch ďasien a parodontu, kde však dobre cielenou prevenciou vieme do značnej miery pomôcť.

Systematická prevencia je stále podceňovaná a ľudia chodia k zubnému lekárovi, až keď niečo naozaj bolí.

Prevencia je vždy menej bolestivá…
Systematická prevencia je stále podceňovaná a ľudia chodia k zubnému lekárovi, až keď niečo naozaj bolí. Hovorí sa, že prevencia je najlepšia liečba a je to pravda. Je potrebné dodržiavať správnu domácu ústnu hygienu, čiže čistiť si zuby ráno aj večer, večer vyčistiť aj medzizubné priestory, jesť vyváženú stravu, chodiť pravidelne na dentálnu hygienu a preventívne prehliadky.

Je ešte niečo, čo považujete za podstatné odkázať našim čitateľom?
Bolesť zuba netreba podceňovať, ani zbytočne odkladať, nakoľko sa môže stav ešte zhoršiť a spôsobiť ďalšie komplikácie. Verím, že raz príde čas, kedy si začnú ľudia viac vážiť svoje zdravie a zaradia ho medzi svoje priority. Pretože jediné, čo sa nedá kúpiť, je zdravie.

Další článek