Home » Zrelý vek » VČASNÁ LIEČBA REUMY ZACHRAŇUJE KĽBY
Zrelý vek

VČASNÁ LIEČBA REUMY ZACHRAŇUJE KĽBY

Reumatoidná artritída
Je to autoimunitné ochorenie, ktoré prednostne postihuje práve kĺby. Vzniká autoimunitný zápal, teda niečo, ako boj bielych krviniek proti bunkám vlastného tela. Môže vypuknúť v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie začína od 40-teho roku života. Zapálený kĺb je teplý, opuchnutý a bolestivý. Opuch a bolesť sú trvalé a bez liečby neustupujú aj niekoľko týždňov. Zápal postihuje kĺby spravidla na oboch poloviciach tela, často súčasne viac ako 5 párov. Najčastejšie drobné kĺby rúk a nôh, zápästia, neskôr sa pridávajú veľké kĺby ako ramená či kolená. Pacient postihnuté kĺby šetrí, čím sa stráca sila, ochabuje svalstvo, znižuje sa funkcia kĺbov. Z neutíchajúcej bolesti je pacient unavený, podráždený, nechutí mu jesť. Postupujúci zápal, ktorý sa prejavuje opuchom, spôsobuje nezvratné poškodenie kĺbov, mení sa ich štruktúra, vzhľad i funkcia – skrútené pokrivené prsty, zápästia, ktoré nie je možné ohnúť, lakte, ktoré nie je možné vystrieť.

V popredí príznakov choroby je bolesť a jej utíšenie bolo v minulosti hlavným cieľom liečby reumatoidnej artritídy. Lieky a metódy, ktoré úspešne tlmia bolesť nie vždy zastavia aj zápal, a hoci sa pacient cíti lepšie, choroba pokračuje.

V popredí príznakov choroby je bolesť a jej utíšenie bolo v minulosti hlavným cieľom liečby reumatoidnej artritídy. Lieky a metódy, ktoré úspešne tlmia bolesť nie vždy zastavia aj zápal, a hoci sa pacient cíti lepšie, pretože už nemá bolesti, choroba pokračuje.

Moderná liečba
Cieľom modernej liečby je nielen úľava od bolesti, ale aj záchrana postihnutých kĺbov, hlavne ich funkcie. Nedokážeme ochorenie vyliečiť, to naďalej zostáva v kategórii chronických. Vieme však potlačiť zápal a regulovať priebeh ochorenia. Základom liečby sú takzvané chorobu modifikujúce lieky či už syntetické, alebo biologické. Naďalej sú súčasťou liečby aj lieky tíšiace bolesť, liečba, ktorá pomáha ústupu opuchov. K zachovaniu svalovej hmoty a funkcie napomáha fyzikálna liečba a rehabilitácia. V zásade platí – čím skôr sa začne liečba, tým viac kĺbov možno uchrániť od poškodenia. Žiaľ, kĺby, ktoré už poškodené sú, nedokážeme vrátiť do pôvodného stavu.
Základným princípom modernej liečby je spolupráca pacienta a jeho lekára, liečba je zdĺhavá a vyžaduje veľkú mieru trpezlivosti na oboch stranách. Je prakticky nemožné liečiť pacienta, ktorý nie je ochotný, takpovediac, „priložiť ruku k dielu“. Pacient má dnes prístup k neuveriteľnému množstvu informácií a je dobré, ak po nich siahne a chce čo najviac o svojom ochorení vedieť. V prípade rozhodovania sa o liečbe reumatoidnej artritídy však treba mať na pamäti, že neliečený zápal poškodzuje kĺby, znemožňuje ich funkciu a predlžuje čas, za ktorý sa pacient znovu môže vrátiť do bežného života.

Next article