Home » Zrelý vek » MNOHOPOČETNÝ MYELOM JE ZRÁDNÝ
Zrelý vek

MNOHOPOČETNÝ MYELOM JE ZRÁDNÝ

Často sa stretávame s pacientmi, ktorým bol myelóm diagnostikovaný neskoro, po viac ako troch mesiacoch od výskytu prvotných symptómov. To, samozrejme, následnú liečbu sťažuje. Aby sa v budúcnosti obdobným prípadom aspoň z časti zamedzilo, neignorujte prejavy, ktoré sú typické práve pre túto diagnózu.

Súvisí (aj) s osteoporózou
Mnohopočetný myelóm spôsobujú abnormálne plazmatické bunky v kostnej dreni, ktoré bránia tvorbe zdravých červených a bielych krviniek a krvných doštičiek. Myelóm nezriedka zasiahne aj bunky, ktoré sa starajú o pevnosť kostí, preto býva častokrát sprevádzaný osteoporózou či slabosťou a bolesťou kostí, a to najčastejšie v oblasti chrbtice, rebier, lebky a panvy.

V hlavnej úlohe čas
Medzi varovné signály, ktoré vás na myelóm upozornia, patrí únava, dýchavičnosť, bolesti hlavy, chrbta, opuchy, poruchy močenia a tiež opakované infekcie. Lekár, na ktorého sa pacient obráti s naoko bežnými príznakmi, by mal preto počítať s možnosťou, že ťažkosti môžu byť spôsobené daným ochorením a vykonať potrebné vyšetrenia na jeho potvrdenie či vylúčenie, najmä RTG skeletu a laboratórne vyšetrenia krvi a moču. 

Liečba s novými možnosťami
Mnohopočetný myelóm je dobre liečiteľné ochorenie. Dnes možno vďaka novým a inovatívnym liekom pacientom s touto diagnózou účinne pomôcť. Pokiaľ majú vhodne zvolenú liečbu, môžu kvalitne žiť mnoho rokov.

Napriek tomu, že mnohopočetný myelóm patrí medzi pomerne zriedkavé ochorenia, na Slovensku vznikli združenia, ktoré môžete v prípade potreby či podozrenia na danú diagnózu kontaktovať. Jedným z nich je aj Hematologický pacient (www.hematologickypacient.sk).

Next article