Home » Zrelý vek » Metabolický syndróm – moderný mor
ako zrýchlit metabolizmus

Metabolický syndróm – moderný mor

Väčšina populácie v  západných krajinách zomiera na následky aterosklerózy, ktorá je spôsobená najmä zlým životným štýlom.  Mnoho ľudí vo všeobecnosti podceňuje príjem stravy a preceňuje pohyb ako taký. Ak však vaša telesná hmotnosť stúpa, niekde je chyba. Základom dlhého, zdravého a šťastného života je prevencia. Nepodceňujte preto dôležitosť preventívnych prehliadok. Minimálne raz za dva roky by ste mali mať u obvodného lekára skontrolovaný krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Ak máte v rodine niekoho, kto prekonal náhlu cievnu mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu, je to o dôvod viac začať sa zaujímať o to, či máte tieto hodnoty v poriadku.

Hýbte sa čím viac, pite vodu, jedzte strukoviny, zeleninu a pravidelne si kontrolujte svoju hmotnosť, tlak, cukor a cholesterol.

Metabolický syndróm
Vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, obezita a cukrovka (spoločne známe tiež ako metabolický syndróm) sú mimoriadne časté ochorenia v  našej spoločnosti. Udržanie všetkých týchto parametrov pod kontrolou je nevyhnutné pre zachovanie zdravia a prevenciu rozvoja následkov, ktoré vedú k nenávratnému poškodeniu ciev v celom organizme. Určite máte vo svojej blízkosti človeka, ktorý trpí spomínanými neduhmi. U mnohých ide aj o dedičnú predispozíciu. Sledovať si telesnú hmotnosť je pomerne ľahké. Postačí osobná váha, krajčírsky meter, či tesnejšie nohavice alebo zrkadlo. So sledovaním ostatných parametrov je to už trošku zložitejšie. Potrebné sú špeciálne, na to určené zariadenia. 

Prístroje na domáce meriania
Našťastie, doba pokročila a ceny takýchto, v  minulosti pomerne drahých, a teda bežne nedostupných prístrojov klesli. Na trhu existuje množstvo firiem, ktoré ponúkajú glukomery (prístroj na sledovanie hladiny cukru v krvi) alebo tlakomery. Ich kvalita kolíše od špičkových zariadení po podpriemerné. Ideálne je poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom, ktorú značku vám odporúčajú.

Tlakomery, glukomery a iné
Sledovanie krvného tlaku je nevyhnutné, pokiaľ je zvýšený, prípadne sa už liečite na arteriálnu hypertenziu. Špeciálne v prípade tzv. syndrómu bieleho plášťa potrebuje lekár vedieť, aké sú vaše hodnoty doma, v pokoji bez prítomnosti stresujúcich faktorov. Glukomer, ako samozrejmá súčasť sledovania cukru doma, je už pomaly štandardom, a to nielen u pacientov liečených inzulínom. Každý diabetik by sa mal naučiť, ako podľa nameraných hodnôt  glykémie, zmeniť svoje správanie v  budúcnosti, aby predchádzal kolísaniu hladiny cukru v  krvi.
Úžasnou novinkou je možnosť merať si aj hodnotu cholesterolu v  domácich podmienkach. Najmä po zásadných zmenách, ako je nasadenie liekov či výživových doplnkov na zníženie hladiny tukov v krvi, je mimoriadne dôležité skontrolovať, či je pokles dostatočný. Rovnako ľudia, ktorí sa návšteve lekára radšej vyhnú, si môžu overiť, či tá nízkotuková diéta skutočne funguje.

Pohyb, zdravá strava a preventívne kontroly
V rámci mediálnej kampane Zrelý vek bude v najbližších dňoch v lekárňach k dispozícii Health Set od firmy Wellion, ktorý za mimoriadne výhodnú cenu ponúka kvalitné prístroje na domáce sledovanie všetkých potrebných vitálnych parametrov ako sú krvný tlak, hladina cukru a cholesterolu, spolu s potrebným príslušenstvom.
Záverom vám môžem len odporučiť: hýbte sa čím viac, pite vodu, jedzte strukoviny, zeleninu a pravidelne si kontrolujte svoju hmotnosť, tlak, cukor a cholesterol. A usmievajte sa!  

Next article