Home » Ženské zdravie » RAKOVINE KRČKA MATERNICE SA DÁ PREDÍSŤ
Sponsored

Na rakovinu krčka maternice, ktorá sa spája s infekciou HPV vírusu, na Slovensku ročne ochorie až 600 žien, jedna tretina z nich zomiera. Občianske združenie NIE RAKOVINE upozorňuje, že Human papillomavirus (HPV) je jediný onkogénny vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie.

Poznáme 150 druhov HPV vírusu a až 4 z 5 ľudí sa počas života nakazia niektorým z HPV vírusov. Prekonaná infekcia však nezanecháva dostatočné hladiny protilátok, práve preto je potrebná ochrana očkovaním

Štatistiky hovoria jasnou rečou

Významnou prevenciou rakoviny krčka maternice sú preventívne gynekologické prehliadky. Proti ďalším druhom onkologických ochorení, ktoré sa spájajú s HPV infekciou, však neexistuje iná forma ochrany ako práve očkovanie.

„Až u 20 percent HPV pozitívnych ľudí sa rozvinie infekcia. Každé dva dni sa na Slovensku objaví až päť nových prípadov rakoviny súvisiacej s HPV infekciou a každý deň u nás jeden človek zomrie na niektoré z týchto onkologických ochorení,“ hovorí prezidentka o. z. NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková a dodáva:

„Najčastejšie sú nakazení mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov. Od infekcie k vzniku nádoru môže uplynúť až 15 rokov.“

Očkovanie pre ženy aj mužov

Okrem rakoviny krčka maternice sa HPV infekcia môže podieľať aj na rakovine penisu, vagíny, konečníka, vulvy, ústnej dutiny a nosohltanu. Proti HPV vírusu by sa mali očkovať ženy aj muži. „Výskyt karcinómov spojených s HPV totiž u nás Rakovine krčka maternice sa dá predísť narastá, u mužov i žien,“ konštatuje Jana Pifflová Španková.

Chráňme našich teenagerov pred rizikom HPV

Podľa prezidentky o. z. NIE RAKOVINE je ideálne očkovať už tínedžerov. „Je u nich vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života nebudú nakazení HPV. U sexuálne aktívnych mladých ľudí sa už táto nákaza nedá vylúčiť. Rakovine krčka maternice sa dá vakcináciou predísť a zabrániť tak neskoršiemu vzniku onkologického ochorenia. Napriek tomu je miera zaočkovanosti proti HPV na Slovensku nízka, a to je potrebné zmeniť,“ vysvetľuje význam očkovania Jana Pifflová Španková. Napríklad v Austrálii, kde očkujú teenagerov a uplatňujú efektívne skríningové vyšetrenia žien, klesol už výskyt rakoviny krčka maternice o 80 percent.

Bezplatná pacientska infolinka
združenia NIE RAKOVINE:
0800 800 183

Next article