Home » Ženské zdravie » PRACOVAŤ TREBA NA KAŽDOM VZŤAHU
Ženské zdravie

PRACOVAŤ TREBA NA KAŽDOM VZŤAHU

Jogíni, milovníci prírody, zdravého života, a vášniví cestovatelia. V roku 2018 sa Sára a Tomáš stretli a padli si do oka. Spojila ich, ako inak, joga.

Ako vyzerá vaše ráno? Máte nejaké (párové) ranné rituály?

(Tomáš) Záleží na tom, kde sa nachádzame a aké máme povinnosti. Naším párovým rituálom je šálka dobrej kávy a spoločné raňajky. Predtým máme však každý svoj „mini“ rituál. Sára si rada hneď po prebudení dopraje čaj na balkóne a počas toho si číta knihu, alebo píše do denníka. Ja nedám dopustiť na pohár vody a pár príjemných pohybov, ktoré natiahnu a zobudia celé moje telo.

Aký je váš štýl stravovania? Čomu sa vyhýbate a čo si, naopak, nemôžete odpustiť?

(Tomáš) Radi sa stravujeme zdravo, no ako každý aj my máme svoje „guilty pleasures“. Sára je vegetariánka a okrem mäsa zje všetko. Ja sa mäsu nevyhýbam, ale najradšej mám zeleninu a všetko, čo ukuchtí moja babička, ako napríklad dobrý koláč, ktorý si neodpustí ani Sára.

Sára Tichá
@sarahticha
www.saraticha.com
Aká bola vaša cesta k joge? Kto s tým prišiel prvý?

Joga je to, čo nás spojilo, a tak sa nedá povedať, kto s tým prišiel prvý. 🙂
(Tomáš) Jogu cvičím celý život. Avšak jogou som to začal nazývať až potom, ako som odišiel žiť na Nový Zéland, kde som po prvýkrát vstúpil do jogového štúdia. To, s čím som sa tam stretol, ma očarilo a inšpirovalo ponoriť sa do jogy naplno. Prihlásil som sa na kurz učiteľa jogy, ktorý som absolvoval v meste Rishikesh v Indii. Postupne som začal vyučovať pár hodín do týždňa v miestnom jogovom štúdiu na Novom Zélande. Po návrate domov do Čiech sa joga stala mojím hlavným povolaním.

(Sára) Ja som jogu začala cvičiť už na strednej škole spolu s mamou a bratom. Ja aj brat sme sa venovali tenisu a hľadali sme aktivitu, ktorá by nám pomohla vybalancovať roky strávené hraním jednostranného športu. V mojom prípade joga nebola láska na prvý pohľad. Myslela som si, že je to pomalé cvičenie pre starých ľudí. No aj napriek tomu som sa odvtedy k joge vždy vracala. Ponúkala mi totiž možnosť zabudnúť na okolitý svet a nájsť cestu sama k sebe.

Spoločne hľadáme našu cestu a každým krokom sa učíme.

Cirkadiálny rytmus je čím ďalej, tým viac a častejšie riešenou témou dnešnej populácie, ako je to u vás?

Je dôležité, aby sa každý človek pozoroval, spoznával a zistil, v akom rytme sa cíti najlepšie v danej fáze svojho života, mesiaca či ročného obdobia. Obaja veríme v to, že tak ako príroda, aj naše telá sa menia počas roka. Počas letných mesiacov, kedy je teplejšie a svetlejšie, má človek viac energie a ľahšie sa mu vstáva. Naopak, v zime si radi zdriemneme o niečo dlhšie. U žien je cirkadiálny rytmus ovplyvnený aj fázou menštruačného cyklu, v ktorej sa nachádzajú.

Tomáš Strnad
@tomash_strnad
www.tomashstrnad.com
Občas býva zložité mať dokonalý partnerský aj profesný vzťah, ako zvládate tieto situácie?

Pracovať treba na každom vzťahu, či už je partnerský, alebo partnersko-profesný. Spoločne hľadáme našu cestu a každým krokom sa učíme. Nebude prekvapením, keď povieme, že základom je komunikácia – veci otvorene zdieľať, pýtať sa otázky, povedať tomu druhému, čo si myslíme a čo očakávame, prípadne čoho sa bojíme. Pracujeme spolu, žijeme spolu, sme tím, no máme aj každý svoje projekty, hobby a kamarátov.

Sára, teraz otázka pre vás, otvorene sa vyjadrujete k pocitom úzkosti, ktoré vás občas prepadnú… Poradíte čitateľom, ako najlepšie tieto stavy zvládnuť?

Základom je sa za svoje emócie nesúdiť. Cítiť sa úzkostlivo je jedna vec, a nie je na tom nič zlé. Problém však nastane, keď sa človek cíti úzkostlivo, a potom ešte aj previnilo, ako by s ním alebo s ňou bolo niečo v neporiadku. Keď ma pocity úzkosti prepadnú, prijmem, že to tak je a že je to OK. Spýtam sa seba, čo ma trápi a čo pre seba možem v danej chvíli urobiť. Pomáhajú mi písanie denníka, dychové cvičenia, pohyb, horúca sprcha alebo vaňa a mať pri sebe Tomáša, rodinu alebo kamarátky.

Next article