Home » Ženské zdravie » OSTEOPORÓZA: KRADNE NIELEN KOSTI, ALE AJ ČAS
Ženské zdravie

OSTEOPORÓZA: KRADNE NIELEN KOSTI, ALE AJ ČAS

Puto s matkou je nezlomné, jej kosti však áno. Osteoporóza kradne nielen kosti, ale aj roky života. Existuje veľa ochorení, ktorými môžu naše mamy trpieť. Jedným z nich je aj osteoporóza. Darujte tento rok svojej mame záujem o jej zdravie. Zoberte svoju mamu na denzitometriu. Prevencia osteoporózy jej totiž môže zachrániť nielen kosti, ale aj roky kvalitného života a vášho spoločného času.


Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko osteoporózy v porovnaní s mužmi.

Rozhovor so Soňou Müllerovou, ktorá hovorí: Dôslednosť je prejav zodpovednosti

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?
Je to pre mňa strašiak! Po menopauze som mala problémy, zistili mi osteopéniu (pozn. red.: Osteopénia je stav, ktorý môže predchádzať osteoporóze. Pri osteopénii je hustota kostí znížená, nie však natoľko ako pri osteoporóze. Osteopénia vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo.) a na jednom stavci už aj osteoporotickú hodnotu. Liečim sa medikamentózne, športujem, jiem kvalitne a pridala som do jedálnička sardinky a mastnejšie ryby a po roku sa mi podarilo dostať do pásma osteopénie. Odvtedy bojujem.

Je o vás známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?
Veľa chodím, opäť som si pridala walkingové palice, aby som odľahčila kolená a zaťažila aj vrchnú časť tela. Pamätám si, ako som si pred rokmi takto pekne vyformovala svaly na rukách, potom som poľavila a už je to hneď vidieť. Opäť som sa však k tomu vrátila a okrem toho cvičím doma pilates.

Často v rámci Dámskeho klubu informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?
Samozrejme. Snažíme sa venovať všetkému, čo nás ohrozuje. Osteoporóza je závažné ochorenie a je veľmi dôležité a potrebné neustále si pripomínať jej základné prejavy. Následne tému rozšírime o aktuálne informácie či najnovšie skúsenosti. Oslovujeme tých najlepších a najdôveryhodnejších odborníkov. A voláme po prevencii – to je základ.

Stretli ste sa už vo svojom blízkom okolí s niekým, kto týmto ochorením trpí?
Samozrejme, v mojom veku má mnoho žien s týmto ochorením problémy, najmä s osteopéniou. Ženy s tým bojujú, rovnako ako ja. Veľa však máme vo svojich rukách.

Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?
Aby boli dôsledné v starostlivosti o seba. Väčšinou to býva tak, že keď je problém, tak sa o seba staráme, ale keď sa vyliečime, tak poľavíme, na seba zabúdame a hneď sa staráme o druhých. To sú také vlny, na ktoré môžeme doplatiť. Apelujem na všetky mamy aj ich dcéry – buďte dôsledné v starostlivosti o vlastné zdravie! Mne môj život ukázal, že nedôslednosť sa nevypláca.

Více info na www.krehkekosti.sk

SC-SVK-NP-00384-0620

Next article