Home » Zdravý zrak » Zjednodušte si život kontaktnými šošovkami
astigmatizmus

Zjednodušte si život kontaktnými šošovkami

Počet nositeľov kontaktných šošoviek sa z roka na rok zvyšuje. Dnes ich už môže nosiť takmer každý, dokonca aj deti. Keďže šošovky sa vyrábajú zo stále lepších a lepších materiálov, môžu ich nosiť aj ľudia, ktorí o ich nosení pred niekoľkými rokmi ani nesnívali. Pomáhajú najmä tam, kde klasické dioptrické okuliare nemožno použiť. A tí, ktorí so zrakom problémy nemajú, môžu šošovky používať, ak chcú zmeniť farbu očí.

Výhody kontaktných šošoviek
Najväčšou výhodou kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako v prípade okuliarov, neprekážajú vám žiadne okuliarové rámy a nič vás neobmedzuje. U ľudí s vyššou hodnotou refrakčnej chyby zase plnia estetickú funkciu. Kontaktné šošovky pomáhajú tiež eliminovať obmedzenia ľuďom s aktívnym spôsobom života, ako sú športovci a pod. Dnes sa kontaktné šošovky vyrábajú predovšetkým z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke sa oko neirituje, ako to bývalo v minulosti.

Aké šošovky sú pre vás najvhodnejšie?
To, aké kontaktné šošovky sú najlepšie práve pre vás, závisí od mnohých faktorov – napr. v akom prostredí sa najčastejšie pohybujete, akú máte prácu, ako často kontaktné šošovky nosíte, akú refrakčnú poruchu potrebujete korigovať atď. Ak chcete docieliť čo najväčší komfort pri nosení, zvoľte mäkké šošovky. Ak máte problémy s vysychaním rohovky, najvhodnejšie sú jednodňové šošovky, ale aj šošovky so silikónovo-hydrogélových materiálov. Jednodňové šošovky sú vhodné aj pre športovcov, príležitostných užívateľov alebo ľudí, ktorým sa o šošovky nechce veľmi starať. Starší ľudia, ktorí potrebujú rôznu korekciu do diaľky a do blízka, by mali zvoliť multifokálne alebo bifokálne šošovky. No a ak vám nič nie je, len chcete zmeniť imidž a upútať pozornosť, vyberte si farebné šošovky.

Kedy šošovky nepomáhajú
Aj napriek nesporným výhodám používania kontaktných šošoviek predsa len existujú situácie, keď nosenie kontaktných šošoviek nie je vhodné a bezpečné a môže viac uškodiť, ako pomôcť. Nemali by ich napríklad používať ľudia, ktorí majú vysokú citlivosť očí a aj mäkké a tenké šošovky im spôsobujú pálenie, rezanie alebo slzenie očí. Používanie tiež nemá žiadny význam pre ľudí, ktorí trpia patologickým stavom oka trvale znižujúcim videnie. Problematická aplikácia nastáva aj pri poruche tvorby sĺz, nepriechodnosti slzovodných ciest a v prípade chronickej bakteriálnej, vírusovej alebo plesňovej infekcie oka sa používanie šošoviek absolútne neodporúča.

Mýty o kontaktných šošovkách, ktoré neplatia:

■ Kontaktné šošovky nie sú pohodlné.

■ Pravidelne vyvolávajú očné infekcie.

■ Nie sú zdravé.

■ Pri nosení sa môžu dostať za oko.

■ Šošovka môže pri rýchlom pohybe z oka vypadnúť.

■ Šošovky neumožňujú také jasné videnie ako okuliare. 

Next article