Home » Zdravý zrak » PREČO NEKUPOVAŤ LACNÉ OKULIARE Z DROGERIÍ A TRŽNÍC?
astigmatizmus

PREČO NEKUPOVAŤ LACNÉ OKULIARE Z DROGERIÍ A TRŽNÍC?

Podľa štatistík potrebuje takmer každý človek vo veku nad 40 rokov okuliare na čítanie. Samostatnú skupinu tvoria ľudia, ktorí sa rozhodnú riešiť problémy so zrakom nákupom lacných okuliarov v drogériách, lekárňach, na čerpacích staniciach alebo v tržniciach. “Voľnopredajné okuliare sa hodia iba pre ľudí, ktorí majú na každom oku rovnaký počet dioptrií a netrpia žiadnou ďalšou očnou chybou. A takých ľudí je pomerne málo. Univerzálne okuliare majú základné dioptrie v škále zhruba od 0,5 do 4,5.
Voľnopredajné okuliare bez predpisu sú určené len na čítanie. Existujú ale aj ľudia, ktorí okrem okuliarov na blízko potrebujú aj okuliare na diaľku. Takéto sa napríklad v drogérii kúpiť nedajú. K ich zakúpeniu je potrebný lekársky predpis. Voľnopredajné okuliare na čítanie navyše nekorigujú astigmatizmus, čo je očná chyba, ktorá znižuje zrakovú ostrosť a znemožňuje rozoznávanie najrôznejších detailov. Veľa ľudí pritom vôbec nemusí vedieť, že ním trpí, “vysvetlil Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini.

Dlhodobé nosenie okuliarov kúpených v drogériách, lekárňach či čerpacích staniciach môže ich nositeľom poškodiť zrak.

Hotové okuliare by ľudia mali používať len ako núdzové riešenie. Dlhodobé nosenie okuliarov kúpených v drogériách, lekárňach či čerpacích staniciach môže ich nositeľom poškodiť zrak. “Takéto okuliare sa dajú použiť len na krátkodobé čítanie napríklad etikety v obchode – práve na tento účel sa asi pred tridsiatimi rokmi v USA začali vyrábať. Hotové okuliare by mal ich majiteľ nosiť bez prestávky maximálne hodinu. Dlhodobo by sa rozhodne používať nemali, nie sú totiž presne nastavené na oči konkrétneho človeka a môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Zle vycentrované okuliare môžu spôsobiť škúlenie, bolesti hlavy alebo rýchlejšiu únavu, “varoval Pavel Stodůlka.

Nízka cena voľne predajných okuliarov nemusí nutne znamenať, že sú nekvalitné. Vždy ale platí, že by pred zakúpením okuliarov mal pacienta vyšetriť oftalmológ a aj následne by mal zakúpené hotové okuliare skontrolovať.

Ušetriť – to býva hlavný dôvod nákupu okuliarov v supermarkete, drogérii, lekárni či čerpacej stanici, kde okuliare stoja pár korún. “Nízka cena  voľne predajných okuliarov nemusí nutne znamenať, že sú nekvalitné. Vždy ale platí, že by pred zakúpením okuliarov mal pacienta vyšetriť oftalmológ a aj následne by mal zakúpené hotové okuliare skontrolovať. Ak ich schváli a potvrdí, že sú ku korigovaniu očnej chyby vhodné, môže ich človek nosiť ako ktorékoľvek iné okuliare. Voľnopredajné okuliare ale nemajú antireflexnú vrstvu, ktorá napríklad redukuje odlesky a zlepšuje videnie pri práci na počítači. Navyše sklá nie sú tvrdené, takže sa rýchlo poškriabu. Problémom je tiež nízka kvalita použitých materiálov na obrúčky. Často sa stáva, že aj po krátkom nosení sa u okuliarov začnú kývať nožičky, čo spôsobuje, že okuliare na tvári dobre nesedia. Kvôli nekvalitnému spracovaniu spravidla hotové okuliare ich majiteľovi aj tak dlho nevydržia, “upozornil Pavol Stodůlka.

So zhoršovaním zraku môžu súvisieť ďaleko závažnejšie ochorenia, ako je napríklad poškodenie sietnice, sivý alebo zelený zákal či rôzne zápaly očí. Včasné odhalenie problému je pre jeho liečbu zásadné.

Návšteva očného lekára môže popri dioptrickej chybe odhaliť závažnejšie ochorenia. Ordináciu očného lekára by ľudia preto mali navštíviť aspoň raz za dva roky. “So zhoršovaním zraku môžu súvisieť ďaleko závažnejšie ochorenia, ako je napríklad poškodenie sietnice, sivý alebo zelený zákal či rôzne zápaly očí. Včasné odhalenie problému je pre jeho liečbu zásadné. Ak sa tak nestane včas, môže to mať pre zrak fatálne následky, v krajných prípadoch môže pacient aj oslepnúť. Navyše lekár dokáže odhaliť aj ochorenia, ktoré nemajú so zrakom veľa spoločného – najčastejšie je to cukrovka. Niekedy  nález na dúhovke alebo sietnici môže ukazovať na zápal kĺbov či závažnú infekciu, tuberkulózu alebo aj syfilis,” opísal Pavel Stodůlka.

Next article