Home » Zdravý zrak » Každá biela pastelka znamená pomoc zrakovo postihnutým
astigmatizmus

Každá biela pastelka znamená pomoc zrakovo postihnutým

Oslava krásnych 15. narodenín Bielej pastelky vypukne v piatok 23 septembra v Bratislave, Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Prešove, Poprade, Svidníku a Košiciach.

Každá biela pastelka znamená pomoc zrakovo postihnutým
Biela pastelka sa za 15 rokov svojej existencie u nás stala symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou prejaviť ľudskú ušľachtilosť a solidaritu. Na tmavej ceste kreslí bielu čiaru, vedie k riešeniam často na prvý pohľad neprekonateľných situácií. A každá z nich sa premení na pomocnú ruku podanú pri snahe naučiť sa samostatne a najmä bezpečne chodiť s bielou palicou, variť, postarať sa o domácnosť, pracovať s počítačom a mnoho iných činností, ktoré sú nevyhnutné na to, aby nevidiaci a slabozrakí mohli viesť plnohodnotný a samostatný život. Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výnosu môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne.
Počas septembrových hlavných zbierkových dní (23. a 24.) zaplnia ulice 300 miest a obcí celého Slovenska dvoj až trojčlenné tímy, ktoré budú ako symbolické poďakovanie za dobrovoľný príspevok ponúkať spinky s vyobrazením bielej pastelky. Prispieť na účet verejnej zbierky SK11 3100 0000 0040 3001 6204, zaslaním SMS správy v hodnote 2 € na číslo 820 alebo on-line cez www.bielapastelka.sk však možno už od 15. júna a to až do 31. decembra.

Matej Tóth, ambasádor Bielej pastelky 2016: „Chodím za tých, ktorí to potrebujú.

Oslava krásnych 15. narodenín Bielej pastelky vypukne v piatok 23 septembra v Bratislave, Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Prešove, Poprade, Svidníku a Košiciach. V informačných stánkoch Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska si vo všetkých týchto mestách môžete vyskúšať všakovaké kompenzačné pomôcky (napr. hmatové či ozvučené hodinky, rôzne spoločenské hry, pomôcky do domácnosti, ale aj písací stroj, na ktorom si môžete niečo napísať v Braillovom písme ), nechať si bezplatne vyšetriť očné pozadie (V Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici), vylúštiť nadrozmernú krížovku, ktorej tajnička vám napovie niečo o zraku (v Žiline), a vďaka Lions Clubu vo všetkých informačných stánkoch odovzdať svoje staré nepoužívané okuliare a pomôcť tak krajinám tretieho sveta. Hlavné podujatie sa uskutoční v OC Eurovea v Bratislave a jeho programom vás, tak ako po minulé roky, bude sprevádzať speváčka a moderátorka Kristína Prekopová.

Najväčší darček však vytvoríme spoločne.
Od 10:00 do 17:00 bude vo všetkých vyššie menovaných mestách na tých z vás, ktorí sa neboja vykročiť so simulačnými okuliarmi alebo klapkami na očiach a bielou palicou v ruke, čakať pätnásť metrov dlhá trať. Čím viac sa nás do chôdze zapojí, tým väčšia bude šanca zapísať sa do Slovenskej knihy rekordov. A prečo práve takto? Ambasádorom Bielej pastelky 2016 sa totiž stal fenomenálny Matej Tóth, víťaz v chôdzi na 50 km na nedávnej olympiáde v Riu. A chôdza ako športová disciplína a chôdza nevidiacich s bielou palicou majú predsa veľa spoločného. Neviete si predstaviť čo? Obe si vyžadujú veľa sebazaprenia, odvahy a občas, to treba priznať, spôsobia nejakú tú modrinu. Tak sa v piatok 23. Septembra pridajte k nám a poďme prekonať samých seba a odniesť si, aj keď len pomyselné a len na 15 metrov, ale predsa len zlato z chôdze.

Za akúkoľvek podporu ďakujeme!

Next article