Home » Zdravie ženy » RAKOVINA PRSNÍKA: MOŽE SA TO STAŤ AJ MNĚ?
Sponsored
EVA BACIGALOVÁ,
predsedníčka OZ Amazonky

Keď sa minú všetky viac-menej racionálne vysvetlenia toho, prečo Slováci a obzvlášť Slovenky ignorujú preventívne vyšetrenia, vytiahnu ten najväčší tromf. Vzorovo iracionálny.
Naozaj nechodievame k  lekárovi, keď to nie je nevyhnutné, nezaberajú na nás kampane, ktoré tvrdia, že včas zachytené onkologické ochorenie nemusí znamenať žiadnu tragédiu. Prečo pri autách chápeme, že „preventívka“ je nevyhnutná, no keď ide o naše zdravie, tak ju väčšinou sabotujeme?

Nezmyselné argumenty

Argumenty, ktoré počúvam, ak sa so zdravými ženami rozprávame o preventívnom mamografickom vyšetrení, poznám už asi všetky. Od nemám čas alebo musela by som ďaleko cestovať cez budem dlho čakať na termín až po bojím sa, že to bude bolieť či počula som, že mamograf je zbytočný, ba priam nebezpečný. Na to máme, my Amazonky, ženy, ktorým rakovina prsníka vstúpila do života, len jednu odpoveď a tá sa opiera o katastrofálnu štatistiku. Ročne na Slovensku ZBYTOČNE zomrie až 300 žien, pretože sa báli mamografu. Keď sa konečne ocitli v onkologickej ambulancii, bolo už neskoro.

Prosím, neverte fámam

Nespoliehajte sa, prosím, na to, že vám sa to nemôže stať. Onkologické ochorenie vie zamotať život aj človeku, ktorý sa zdravo stravuje, športuje, nefajčí a nepije, nemá nadváhu a často ani tridsať rokov. Prosím vás aj o to, ba priam žiadam, neverte fámam a radšej si overujte informácie u žien, ktoré rakovinu prsníka prekonali. Tie vám potvrdia, že:

  • Mamografia nie je bolestivá. Stlačenie trvá asi tri sekundy a prsná žľaza je voči takémuto tlaku odolná. Je prispôsobená na oveľa väčšie záťaže pri tehotenstve alebo dojčení.
  • Mamografia nie je škodlivá. Radiačné žiarenie, ktoré sa pri vyšetrení uvoľní, je nižšie ako pri bežnom röntgenovom alebo CT vyšetrení. Je však potrebné navštíviť preverené a kontrolované pracovisko, ktoré má kvalitný mamograf.
  • Sonografia nie je rovnako spoľahlivá ako mamografia. Sonografické vyšetrenie je vhodné len pre ženy do štyridsiatky, keď sú prsníky voľnejšie a menej citlivé, mamograf však odhaľuje aj malé ložiská zhubných nádorov, také, čo sa často nedajú nahmatať pri samovyšetrení a „nevidí“ ich ani sonograf.
  • Mamografia nie je zbytočná. Práve ona dokáže začínajúce onkologické ochorenie zachytiť vo včasnom štádiu, keď môže byť liečba krátkodobá a jej dôsledky minimálne.

Výsledky skríningov v  Európe dokazujú, že pravidelné mamografické prehliadky (každé dva roky pre ženy nad 40 rokov) zachraňujú životy stále väčšiemu počtu žien. Len na Slovensku prichádza každý rok až tristo rodín o mamu, sestru, tetu či dcéru. Pretože sa báli ísť na triviálne, pársekundové vyšetrenie.

Next article