Home » Zdravie ženy » LUCIA JAVORČEKOVÁ A JEJ CESTA K MATERSTVU
Zdravie ženy

LUCIA JAVORČEKOVÁ A JEJ CESTA K MATERSTVU

Máte krásne zdravé dievčatko, podarilo sa vám otehotnieť hneď na prvýkrát?

O dieťatko sme sa snažili 11 mesiacov, aj napriek tomu, že v tom čase som mala len 20 rokov.

Predtým, ako ste otehotneli, premýšľali ste o umelom oplodnení?

Samozrejme, že mi prebleskla hlavou aj táto možnosť po niekoľkých mesiacoch márneho snaženia.

Ľudia riešia reprodukciu oveľa neskôr ako v minulosti, málo spánku, veľa stresu, nezdravé návyky…

Existuje veľa prípadov, keď žena nemôže otehotnieť a pomôže až zmena jedálnička (životného štýlu). Myslíte si, že je to reálny problém mladšej generácie?

Zmena životného štýlu môže pomôcť, avšak myslím si, že za to môže aj včasné predpisovanie antikoncepcie mladým dievčatám v  puberte, so zámerom napraviť problémy v  menštruačnom cykle alebo zmierniť aknózne prejavy. Potom, po pár rokoch, to môže byť naozaj vážny problém, keď sa žena rozhodne mať dieťa.

Poznáte niekoho vo svojom okolí, kto má problém s počatím? Máte nejaké odporúčania, ktoré vám pomohli a mohli by byť prospešné aj pre budúce mamičky?

Takýchto prípadov je v mojom okolí čoraz viac, čo súvisí s dnešnou dobou. Ľudia riešia reprodukciu oveľa neskôr ako v minulosti, málo spánku, veľa stresu, nezdravé návyky, málo pohybu na čerstvom vzduchu, nekvalitná strava, alkohol, fajčenie… Toto všetko neprospieva počatiu dieťatka. Aj psychika robí veľmi veľa. Presný vzorec na úspešné počatie, bohužiaľ, neexistuje, ale rada by som každej rodinke, ktorá sa snaží o dieťatko, zapriala veľa šťastia.

Next article