Home » Zdravie ženy » LENKA ŠÓOŠOVÁ: KLÚČOM K VÝCHOVE JE LÁSKA
Zdravie ženy

LENKA ŠÓOŠOVÁ: KLÚČOM K VÝCHOVE JE LÁSKA

Televízna moderátorka a matka dvoch detí v rozhovore o tom, ako dokáže skĺbiť kariéru s ich výchovou a zdravím.

Čo je podľa vás klúčom k úspešnej výchove detí?

Láska. A potom ešte taká tá obyčajná každodenná pohoda v rodine, ktorá je vlastne tiež výsledkom lásky rodičov. Keď sa láska podarí, potom funguje všetko tak, ako má.

Snažíte sa u detí vybudovať sklon k hobby či športu?

Život je pohyb. A šport – to sú priateľstvá a kvalitne strávený čas. Sklon k športu sa u detí nedá budovať inak, ako byť vzorom. Zbytočne budem deťom kázať o hodnote aktívneho trávenia voľného času, keď budem zväčša doma ležať pri telke. Môj starší syn je v pohybe neustále – pláva, bicykluje, korčuľuje, cvičí. Mladší ho postupne dobieha. Pre neho je vzorom teraz najmä starší brat. Takže ak Riško náhodou začne splavovať Dunaj, pôjde do toho o chvíľu tiež. (úsmev)

Ako sa vám darí skĺbiť prácu s výchovou detí? A naopak, ako túto situáciu vnímajú vaše deti?

Niekedy menej, inokedy viac. (úsmev) Viete, to, že mama môže bez dlhšej prestávky pracovať, je na jednej strane jej vlastné rozhodnutie o tom, že sa vzdá aj posledného voľného času, ktorý zostal. Na strane druhej v tom má veľmi dôležitú rolu dobrá babička a manžel, na ktorého sa môže mama spoľahnúť. Potom je to aj deťom v zásade jedno. Nepracujem v noci, ani neodchádzam na služobné cesty. Len si jednoducho ráno privstanem. A ako pracujúca mama vychovávam trpezlivejšie. Je to oxymoron – som unavenejšia, ale mám viac energie pre deti.

Aký je váš názor na edukáciu detí v školách o zdravej výžive či finančnej gramotnosti?

Takáto edukácia funguje? Mám doma prvého školáka. Relatívne čerstvého. V škole takúto edukáciu ešte nemáme, no Riško pozná hodnotu peňazí a vie šetriť, ak treba. Je na svoj vek veľmi rozhladený a necítim na tom špeciálnu zásluhu. Takže vie, že na tanier patrí najmä zeleninka, najradšej pije vodu a čosi by vám povedal už aj o posilňovaní imunity pomocou jeho obľúbených GluCandy s beta glukánom a šípkovým extraktom. Ale to sa skôr týka domácej edukácie. V každom prípade, všetkému, čo má praktický zmysel v živote v rámci edukácie ako mama tlieskam.

Čo by ste odkázali budúcim a čerstvým rodičom?

Aby sa nikdy nezabudli starať sami o seba. Ani o seba navzájom. Lebo je to dôležité pre ich deti. Len spokojný a vyrovnaný človek môže byť dobrým rodičom.

Next article