Home » Zdravie ženy » DOKÁŽE TEST ODHALIŤ RIZIKO RAKOVINY KRČKA MATERNICE?
Sponsored

Rakovina krčka maternice je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín u žien. Patrí však medzi choroby s najväčšou možnosťou prevencie. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac ako 600 žien a 230 žien na toto ochorenie umiera. Ľudský papilomavírus (HPV) je úplne bežný vírus. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV. Vírus sa prenáša kontaktom s kožou alebo pohlavným stykom.

HPV – ľudský papilomavírus

Takmer všetci sexuálne aktívni dospelí ľudia sa dostanú v  určitom okamihu svojho života do kontaktu s HPV. Po infikovaní HPV vírusom môže trvať roky, kým sa objavia akékoľvek príznaky. Vo väčšine prípadov sa Vaše telo HPV prirodzene zbaví. Ak je HPV prítomné i naďalej, niektoré vysokorizikové typy vírusu môžu spôsobiť zdravotné problémy, akými sú genitálne bradavice a rakovina.

Infografika

Pravidelná gynekologická prehliadka

Jedným z najdôležitejších krokov, ako znížiť riziko rakoviny krčka maternice, je pravidelná gynekologická prehliadka, na ktorej Vám Váš gynekológ spraví skríningový test. Štandardne vykonávané vyšetrenie onkologickou cytológiou resp. PAP testom však nedisponuje takou citlivosťou ako moderné HPV testovacie metódy.

Nechajte sa otestovať

HPV Test od spoločnosti Roche sa používa pri skríningu rakoviny krčka maternice na stanovenie rizika predrakovinového stavu alebo rakoviny u žien. Ide o kvalitatívny test in vitro pre detekciu ľudského papilomavírusu (HPV). Skríning na báze DNA dokáže identifikovať samotné riziko ochorenia. Skoršie zistenie umožňuje lepšie výsledky pre ženy.  Úspešná liečba predrakovinových lézií môže zabrániť rakovine krčka maternice. Skoršie zistenie umožňuje menej invazívnu liečbu a lepšie výsledky pre ženy. Žiadajte HPV genotypizačný test u svojho gynekológa.

Next article