Domovská stránka » Tabu » OSTEOPORÓZA: METABOLICKÉ OCHORENIE KOSTÍ
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA: METABOLICKÉ OCHORENIE KOSTÍ

Osteoporóza je závažné metabolické ochorenie, pri ktorom sa znižuje pevnosť kostí a množstvo kostnej hmoty. Na jej prejavy a možnosti liečby či prevencie sme sa opýtali MUDr. Petra Kleina, MBA, zo spoločnosti ORTOPED v Prešove.

MUDr. PETER KLEIN, MBA

ORTOPED, spol. s r.o.

Ako sa prejavuje osteoporóza?

Ide o ochorenie látkovej výmeny, prejavujúce sa ubúdaním kostnej hmoty s poruchami mikroarchitektúry kosti so znížením pevnosti a zvýšením lámavosti. Ochorenie nemáva varovné príznaky, preto sa prezýva aj tichý zlodej kostí. Človek býva náhle zaskočený jej prvým prejavom – osteoporotickou zlomeninou.

Niekedy sa môže objaviť bolesť chrbta, problémy s dýchaním i trávením, depresia a zníženie telesnej výšky. Osteoporóza sa rozdeľuje na 2 veľké skupiny, a to: primárna osteoporóza postmenopauzálna a senilná (ženy 80–90%, muži 40–55%) a sekundárna osteoporóza zo známych príčin pri deficite i nadbytku hormónov, poruchách výživy, ochorení obličiek, zápalových ochoreniach, nádorovom ochorení, navodená liekmi, imobilizáciou (ženy 10–20%, muži 45–60%).

Ako dokáže pacient zistiť, že trpí osteoporózou?

Zlatým štandardom diagnostiky osteoporózy je vyšetrenie celotelovým denzitometrom. Rizikové skupiny sú odosielané k osteológovi.

Existuje na osteoporózu účinná liečba?

Samotná liečba je možná. Liekmi prvej voľby sú vitamín D + kalcium, vitamín K2, bisfosfonáty, denosumab, raloxifén. Cieľom je spomaliť až zastaviť stratu a silu kosti, udržať či zlepšiť mikroarchitektúru kosti.

Aké doplnkové vitamíny môže človek trpiaci osteoporózou užívať?

Vitamín K2, v prípade jeho nedostatku sa nedostatočne mineralizuje kosť. Okrem toho K2 ochraňuje kardiovaskulárny systém.

Ochorenie nemáva varovné príznaky, preto sa zvykne prezývať aj tichý zlodej kostí.

Vitamín D je základným prvkom homeostázy vápnika v organizme. Vyskytuje sa v dvoch základných formách: vitamín D3 cholekalciferol, vzniká účinkom ultrafialového žiarenia UVB na cholesterol v koži cicavcov a vitamin D2 ergokalciferol v rastlinách. Obe formy vitamínu D potrebujú na aktiváciu hydroxyláciu v pečeni a hydroxyláciu v obličkách na kalcitriol, ktorý je biologicky aktívny a nazýva sa D hormón. Hrá významnú úlohu aj v imunitnom systéme, pri obrane organizmu proti nádorovým ochoreniam a je súčasťou metabolizmu endotelu či svalového tkaniva, nervovosvalovej koordinácie.

Aké sú formy užívania týchto vitamínov a ktoré druhy sú najaktívnejšie?

Vitamín D je dostupný v rôznych formách – vo forme kvapiek, alkoholu a olejových roztokov, injekčných roztokov, kapsúl, buď samotných, alebo v kombinácii s inými prospešnými látkami. Ukazuje sa signifikantne lepší efekt analógov vitamínu D. Jedným z nich je aj alfakalcidol ktorý je synteticky vyrobený prekurzor kalcitriolu – prodrug, aktívna látka z alfakalcidolu vzniká metabolickou zmenou priamo v pečeni a čiastočne v osteoblastoch na kalcitriol.

Prirodzený vitamín D nutrične suplementuje, alfakalcidol farmakologicky intervenuje. Je účinný v liečbe osteoporózy so sarkopéniou a so zvýšeným rizikom pádu, zlepšuje svalovú silu, nervovosvalovú koordináciu, udržiava a zvyšuje BMD v oblasti driekovej chrbtice, znížuje riziko vertebrálnych a non-vertebrálnych fraktúr.

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » OSTEOPORÓZA: METABOLICKÉ OCHORENIE KOSTÍ
Osteoporóza

PACIENT S OSTEOPORÓZOU: ZANEDBÁVALA SOM NÁVŠTEVY LÉKAROV

Osteoporóza je chronické ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a narúša sa stavba kosti. Tento proces zvyšuje riziko zlomenín. Základom liečby osteoporózy je pravidelný pohyb, ale i zdravá a vyvážená strava, bohatá na vitamín D a vápnik.  Na liečbu sa používajú dva typy liekov. Jeden je určený na potláčanie odbúravania kostnej hmoty a zníženia rizika zlomeniny. Druhou skupinou sú lieky, ktoré podporujú novotvorbu kostí.

Hoci som už v seniorskom veku, bola som vždy vitálna a nepociťovala som žiadne väčšie problémy. Posledné roky ma však začal pobolievať chrbát, no neprikladala som tomu väčší význam. Táto bolesť ma ale začala výraznejšie obmedzovať v každodenných aktivitách. Nemohla som pracovať dlhšie v záhradke, zdvíhanie ťažších vecí bolo nepredstaviteľné a ani som nedosiahla na najvyššiu poličku v kuchyni. Boli to frustrujúce pocity.

Myslela som si, že bolesti sú len z matraca, ktorý som už dlhšie potrebovala vymeniť. Nie som práve citlivka a lekárov navštevujem minimálne, len keď je to naozaj vážne. Potom som však absolvovala pravidelnú prehliadku u môjho všeobecného lekára, ktorý zistil, že moja telesná výška poklesla až o 5 centimetrov, čo bola podľa jeho slov výrazná zmena. Lekár vyslovil podozrenie na osteoporózu. Úprimne, ani som netušila, čo táto choroba znamená. Absolvovala som mnohé vyšetrenia ako RTG vyšetrenie a denzitometriu.

Denzitometria, žiaľ, len potvrdila, čo lekár vyslovil – diagnóza osteoporóza, čiže chronické ubúdanie vápnika z kostí, pričom hrozí ich zlomenie. Touto neznámou diagnózou som bola zaskočená. Nevedela som, akým smerom sa môj život bude ďalej uberať. Premkol ma strach, keďže žijem už dlhé roky sama a som vdova. Začala som rozmýšľať sama nad sebou, ako som posledné roky zanedbávala návštevy lekárov, preto teraz radím každému pri akejkoľvek zdravotnej ťažkosti, hoci minimálnej, hneď navštíviť lekára a neodkladať to na „potom“. 

Po zistení diagnózy som začala ako prvé s medikamentóznou liečbou. Pán doktor mi naordinoval lieky a odporučil pravidelné cvičenie. Do stravy som zaradila zdravšie jedlá, najmä čerstvé ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vápnika a vitamínu D. Našla som si na internete aj rôzne cvičenia, napríklad na stránke www.krehkekosti.sk. Začala som cvičiť aj niektoré namáhavejšie cviky a bolo to úžasné, cítila som sa ako znovuzrodená. Chrbát ma síce stále pobolieva, ale cvičenie mi ukázalo v živote iný rozmer. Každé ráno vstávam aktívnejšia a vitálnejšia.

Pohyb a zdravá strava sú pri osteoporóze základom. Pri cvičení však musím byť opatrná, pretože môj chrbát stále pobolieva a hrozia mi aj zlomeniny kostí, no nevzdávam sa! Osvojila som si správne pohybové návyky a pravidelne posilňujem chrbtové svalstvo. Moja choroba ma naučila, že človek by mal byť aktívny aj vo vyššom veku, pretože pohyb ľudí robí zdravšími.

Článok objednaný firmou Amgen Slovakia s.r.o.

SC-SVK-NP-00434-1220

Dátum prípravy materiálu: December 2020

Ďalší článok