Domovská stránka » Tabu » NÁSTRAHY SPARNÝCH LETNÝCH DNÍ
Tabu

NÁSTRAHY SPARNÝCH LETNÝCH DNÍ

S pribúdajúcimi slnečnými dňami už čoraz častejšie myslíme na letné obdobie, na dovolenku pri vode, ktorá sa však pre mnohé ženy spája s obavami, ako ochrániť svoje intímne zdravie.

Letnú sezónu by sme si chceli užiť naplno. S maximálnou pohodou a bez zbytočných starostí navyše, ale čo robiť v prípade, keď sa „tam dole“ necítime komfortne?

Vaginálna mykóza

Najčastejší problém, ktorý trápi ženy nielen počas letných dní, býva vaginálna mykóza. Biely hrudkovitý výtok, zvyčajne bez zápachu, majú na svedomí spravidla kvasinky. Tie sa okrem výtoku podpisujú aj na svrbení, pálení, bolestivým pohlavným stykom, začervenaním i opuchom. Príčiny jej vzniku bývajú rôzne – môžu byť dôsledkom užívania antibiotík, oslabenej imunity, stresu, nadmernej konzumácii cukru alebo nakazením od partnera. Na vznik mykózy má vplyv aj vlhké prostredie. Mokré plavky, chlórovaná voda v bazénoch či neprievzdušná spodná bielizeň.

Ako si rýchlo a účinne pomôcť Rosalgin® Easy vaginálny výplach je rýchle, účinné, moderné a pohodlné riešenie gynekologických ťažkostí, vaginálnej mykózy, svrbenia a pálenia. Účinne pôsobí proti kvasinkám a baktériám, a preto je účinný aj proti tzv. zmiešaným infekciám. Po jeho aplikácii nie je potrebné použitie vložky ani sprcha, ako je to v prípade vaginálnych čapíkov či krémov. Výplach Rosalginom odstraňuje aj mechanické nečistoty a žena nadobudne okamžitý pocit čistoty.

PRAKTICKÉ A JEDNODUCHÉ RADY


1. Tip

Neostávajte príliš dlho v mokrých plavkách, vždy sa prezlečte do suchých plaviek.

2. Tip

Noste vzdušnú bavlnenú spodnú bielizeň.

3. Tip

Používajte Rosalgin®, ktorý prináša rýchlu úľavu od gynekologických ťažkostí, svrbenia a pálenia.

Viac informácii sa dozviete na www.rosalgin.sk.

Prečítajte si tiež: VERONIKA OSTRIHOŇOVÁ: VECI TABU NIE SÚ PRE MŇA OZAJ TABU

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » NÁSTRAHY SPARNÝCH LETNÝCH DNÍ
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Ďalší článok