Domovská stránka » Tabu » PRIPRAVME ŠTVORNOHÝCH MILÁČIKOV NA NAJCHLADNEJŠIE DNI
Tabu

PRIPRAVME ŠTVORNOHÝCH MILÁČIKOV NA NAJCHLADNEJŠIE DNI

V spojení s:
Foto: Adobe Stock
V spojení s:
Foto: Adobe Stock

MVDR. ĽUBOMÍR KRÁĽ

Ako sa starať o svojho štvornohého kamaráta v zimnom období nám povedal veterinár MVDr. Ľubomír Kráľ.

Existujú ochorenia zvierat, ktoré sa viažu na zimu?

S príchodom vlhkých a chladných dní sa najmä u starších jedincov začínajú intenzívnejšie ozývať chronické bolesti kĺbov. Prejavy artritíd sú klinicky nápadnejšie v prípade psov, keď pozorujeme ťažkosti pri vstávaní alebo výraznú neochotu hýbať sa. Problém však postihuje aj staršie mačky, i keď s menej nápadnými prejavmi. Bolestivosť môžeme preventívne zmierňovať pravidelným podávaním výživových doplnkov na kĺby, udržiavaním optimálnej hmotnosti tela zvieraťa a zabezpečením tepelného komfortu pre štvornohého miláčika v chladom počasí. Pri akútnom prejave je nutná návšteva veterinárneho lekára kvôli podaniu nesteroidných antiflogistík, potláčajúcich bolesť. Stav môžu pozitívne ovplyvniť aj vhodne nasadené masáže s použitím primeraných fyzioterapeutických techník.

V zime bývajú častejšie diagnostikované aj infekčné ochorenia dýchacích ciest, prechladnutia, tráviace problémy počas sviatkov, ale aj rezné poranenia končatín na ľade. 

Chráňte svojho miláčika aj vy – doprajte mu to najlepšie

Počas tohto ročného obdobia by majitelia domácich zvierat mali intenzívne vnímať aktuálne poveternostné podmienky. V extrémnom počasí sú riziku podchladenia a vzniku omrzlín vystavené najmä zvieratá žijúce vonku celoročne. V určitých situáciách nemusí stačiť ani zateplená psia búda či mačací pelech v humne a nastáva čas na poskytnutie vhodnejšieho útočiska. Ak je extrémne chladno, režim upravíme aj zvieratám žijúcim v byte. So psíkmi volíme kratšie vychádzky a najmä krátkosrsté jedince chránime vhodnou izoláciou pred tepelnými rozdielmi.

Ľudia počas vianočných a novoročných sviatkov vyhľadávajú častejšie pohotovosť s tráviacimi problémami. Ako je to so zvieratami? 

Veľmi podobne. Počas dní, keď sú ľudia vo väčšej miere doma, mnohí majitelia neodolajú očiam svojich miláčikov a podávajú im nevhodnú stravu (kosti, mastné jedlá) alebo ich prekrmujú. Inokedy sa zase zvieratá „obslúžia“ samy, keď si svojvoľne pochutnajú na plechu koláčov práve vybratom z pece alebo na chladnúcej pečenej krkovičke. Nezvyklé nie je ani požitie salónok aj s obalom či iných cudzích predmetov. Preto práve v čase okolo Vianoc a Nového roka voveterinárnych ambulanciách riešia tráviace problémy zvierat vo zvýšenej miere.

Veterinár a chovateľské potreby pod jednou strechou

Pre silvestrovské oslavy sú typické ohňostroje a petardy, z ktorých majú zvieratá panický strach. Kedy má majiteľ svojho štvornohého miláčika začať chrániť a ako?

Zvukové a svetelné efekty vyvolávajú u zvierat silnú reakciu strachu. Preto je nutné v čo najväčšej možnej miere eliminovať ich dosah na štvornohých miláčikov. Zabezpečenie psov a mačiek z pohľadu majiteľa má dve roviny. Jednou je priama ochrana zvieraťa, spočívajúca vo vytvorení čo najvhodnejšieho prostredia počas najexponovanejšieho obdobia (umiestnenie zvierat držaných v dome aj vonku, zažatie svetla v miestnosti, zatiahnutie roliet alebo závesov, pustenie rádia) a v upokojovaní vystresovaného zvieraťa. Druhú rovinu ochrany predstavujú prípravky na upokojenie zvierat. Tie treba zabezpečiť s dostatočným predstihom pred Silvestrom. Existuje viacero foriem preparátov (gély, tablety, kvapky, difuzéry, obojky) s rôznymi účinnými látkami a odlišnými mechanizmami pôsobenia. Výber konkrétneho lieku treba riešiť s veterinárnym lekárom s prihliadnutím na konkrétne zviera (jeho stav, potreby a podobne). Nie je dobré nechávať si jeho zabezpečenie na poslednú chvíľu, pretože nástup účinku nie je okamžitý, ale vyžaduje určitý čas (v niektorých prípadoch aj niekoľko dní). Použitie humánnych anxiolytík (lieky na liečbu úzkostí u ľudí) je nevhodné a pri určitých molekulách kontraindikované.

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » PRIPRAVME ŠTVORNOHÝCH MILÁČIKOV NA NAJCHLADNEJŠIE DNI
Tabu

AKO POMÁHA KOENZÝM Q10 VÁŠMU TELU?

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Ďalší článok