Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA ZÁKERNÝ „ŽRÁČ“ KOSTÍ
ADVERTORIAL

Poviete si, osteoporóza je choroba vyššieho veku a mňa sa ešte netýka. Mýlite sa. Ako žijete teraz, prejaví sa na vašom zdraví aj v starobe. Rapídny nárast tohto ochorenia ho dostáva na nežiaduci piedestál epidémie tretieho tisícročia. A okrem starnutia populácie je príčinou predovšetkým nesprávny životný štýl. Ako poznáme príznaky osteoporózy?

Digitalizácia oberá ľudí o pohyb, ktorý je pre zdravie kostí nevyhnutný. A tak už v školských laviciach vyrastá generácia budúcich osteoporotikov. Konzumácia veľkého množstva živočíšnych bielkovín, sladkostí a, samozrejme, fajčenie, či alkohol si vo vyššom veku vyberajú svoju daň. Touto zákernou chorobou je postihnutý približne každý piaty muž a každá tretia žena nad 50 rokov.

Pri osteoporóze sa najčastejšie vyskytujú zlomeniny predlaktia, stavcov a horných koncov stehennej kosti.

Čo je osteoporóza

Ochorenie sa ľudovo nazýva rednutie kostí. Kostrový aparát je živý organizmus, počas ľudského života neustále prebieha odbúravanie i tvorba novej kostnej hmoty. Ak dôjde k poruche látkovej výmeny kostného tkaniva, t. j. kostná hmota rapídne ubúda, začne sa meniť mikroštruktúra kostí. V dôsledku toho kosti krehnú a ľahko sa lámu.

Pri osteoporóze sa najčastejšie vyskytujú zlomeniny predlaktia, stavcov a horných koncov stehennej kosti. Najmä zlomenina krčka stehennej kosti máva fatálne následky, pretože až tretina pacientov je odkázaná na pomoc a ďalšia tretina do jedného roka zomiera.

Príčiny a príznaky

Presná príčina vzniku primárneho ochorenia nie je známa. Najčastejšie bývajú postihnutí starší ľudia a ženy po menopauze. Pri senilnej osteoporóze sa stráca vitalita organizmu a ubúda novotvorba kostného tkaniva. U žien po menopauze môže ochorenie vyvolať pokles hladiny ženských hormónov – estrogénov.

Dôležitú rolu tu zohráva aj genetika. No osteoporóza býva aj sekundárna, teda vzniká ako následok iného ochorenia alebo užívania niektorých liekov. Zákernosť choroby spočíva v tom, že pacienta spočiatku nič nebolí. Ochorenie sa zvyčajne prejaví až v následkoch,
v zlomenine, a to bez výraznej traumatickej príhody.

Medikamentózna liečba

Keď už je osteoporóza diagnostikovaná na základe laboratórnych vyšetrení krvi a moču, RTG snímok a denzitometrie, dôležité je odhaliť, či ide o primárne ochorenie, alebo sekundárne, pretože podľa toho sa následne navrhuje terapia. Liečenie primárnej osteoporózy spočíva
v podávaní liekov, ktoré zabraňujú odbúravaniu kostnej hmoty, alebo naopak, podporujú vznik nového tkaniva.

Veľmi významnými pomocníkmi v boji s osteoporózou sú vápnik a vitamín D. Pri sekundárnej ostoeporóze treba predovšetkým vyliečiť pôvodné ochorenie, ktoré ju vyvoláva.

Prevencia počas celého života

Už mladý človek by mal v období rastu „nabrať“ čo najviac kostnej hmoty. Účinná je správna výživa, bohatá na vápnik a vitamín D, a systematický pohyb. Aj v ďalšej fáze života môžete vznik ochorenia ovplyvniť zdravým stravovaním a pravidelným cvičením.

A čím treba obohatiť jedálniček? Okrem mlieka a mliečnych výrobkov jedzte veľa čerstvej zeleniny, celozrnné výrobky, ryby, orechy a tiež mak, ktorý je vynikajúcim zdrojom vápnika. Zaraďte si do denného programu primerané cvičenie a pohyb, trebárs na blahodarne pôsobiacom slniečku.

Po 40. roku života si pravidelne merajte svoju telesnú výšku, aspoň raz ročne, lebo významná strata výšky po štyridsiatke (viac ako 3 cm) je významným rizikovým faktorom osteoporózy.

Literatúra: National Osteoporosis Foundation. 13 Leading Aging, Caregiver and Women’s Health Groups Join Forces to Reduce Common and Costly Bone Fractures. Dostupné na: https://www.nof.org/news/ 13-leading-aging-caregiver-and-omens-health-groups-join-forcesto-reduce-common-and-costly-bone-fractures/. Získané v januári 2020.

SC-SVK-NP-00357-0320

Ďalší článok
Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA ZÁKERNÝ „ŽRÁČ“ KOSTÍ
Osteoporóza

Toto je príbeh mojej mamy, ktorá má 78 rokov. Trpí niekoľkými ochoreniami, medzi ktoré patrí aj osteoporóza. Súhlasila však, aby som vyrozprávala jej príbeh. Moja mama bola dlho veľmi aktívna žena, ktorá mala množstvo záľub. Aktívne športovala – lyžovala, chodila na turistiku, šila, ale najviac zo všetkého milovala prácu v záhrade.

Ako sa to celé začalo?

Mamine problémy sa začali prejavovať bolesťou chrbta zhruba pred troma rokmi. Spočiatku tomu nepripisovala nejaký význam, dokonca ani jej lekár týmto bolestiam nepripisoval veľký význam. Keď však bolesti neustávali, lekár ju poslal na denzitometriu. Hoci vyšli hodnoty osteopénie, mala už prasknutý stavec, preto podstúpila zákrok cementovanie stavca. Po pár mesiacoch sa problémy zopakovali a zistili jej ďalšie dva prasknuté stavce. Znovu podstúpila cementovanie stavcov. Minulý rok, po mierne zvýšenej námahe v záhrade, sa problémy zopakovali, nasledoval ďalší prasknutý stavec a znovu cementovanie… Po treťom zlomenom stavci som na ňu zatlačila, aby sa dožadovala denzitometrie, ktorá nakoniec potvrdila osteoporózu.

Keď sa jej problémy zhoršovali, požiadala som ju, aby navštívila lekára, detailne opísala svoje ťažkosti a opýtala sa na možnosti diagnostiky.

Ako sa mame zmenil život?

Hlavnou zmenou bolo obmedzenie niektorých činností. Viac posedáva, má problém nájsť si vhodnú polohu, dlhšie sedieť alebo stáť, preto je nutná častejšia zmena polohy. Čo však mama veľmi ťažko znáša, je, že svoje najmladšie vnúčatá, môjho 3-ročného syna a 5-ročnú dcérku, nemôže zobrať na ruky a pomaznať sa s nimi, alebo ich utíšiť, keď plakali, lebo hrozilo, že by to ďalší stavec nevydržal. Rovnako musela obmedziť prácu na záhrade, keďže má problém zohnúť sa či poliať kvety, lebo krhla je príliš ťažká.

Čo mojej mame pomohlo?

Samozrejme, návšteva lekára. Keď sa jej problémy zhoršovali, požiadala som ju, aby navštívila lekára, detailne opísala svoje ťažkosti a opýtala sa na možnosti diagnostiky. Pán doktor nakoniec vykonal denzitometrické vyšetrenie, ktoré potvrdilo diagnózu osteoporózy. Predpísal jej liek na osteoporózu a hneď jej ho aj injekčne podal. Predpísal užívanie vitamínu D a vápnika, odporučil pobyt na slnku, pravidelný pohyb a konzumáciu makového či mandľového mlieka, prípadne používať makový olej. A snažiť sa do stravy zaradiť potraviny s vysokým obsahom vápnika.

Ako som do celého príbehu zasiahla ja?

Mamu musím stále kontrolovať, lebo mi na nej záleží. Niekedy jej treba priamo povedať, na čo sa má lekára opýtať. Pravidelne ju musím kontrolovať, či dodržiava všetko čo treba, pretože bývame dosť ďaleko od seba. Treba jej pripomínať, že niektoré činnosti už musí nechať na iných, napr. upratovanie, prácu v záhrade. A musím ju nútiť k aktívnejšiemu pohybu. Aj počas pandémie a izolácie som kontrolovala, či má všetky lieky, ktoré potrebuje. A snažím sa v tejto dobe digitalizácie mamu naučiť ovládať aspoň jednoduché funkcie na tablete, aby svoje vnúčatá mohla vidieť, keď už s nimi pre pandémiu koronavírusu nemôže byť.

Autor: Ing. Daniela Dobáková


Článok objednaný firmou Amgen Slovakia s.r.o.

Ďalší článok