Home » Tabu » NEPLODNOSŤ NIE JE TABU
Tabu

NEPLODNOSŤ NIE JE TABU

Za ostatné roky rapídne klesol slovenským mužom počet spermií a s týmto problémom sa dnes stretáva aj čoraz viac mladých mužov. Napriek tomu je táto téma stále tabu, mnoho ľudí je neinformovaných a nevie, na koho sa obrátiť. Vy ste verejne prehovorili o tomto probléme a  aké riziká prináša. Čo bolo vlastne prvým popudom, že ste sa nechali vyšetriť a rozhodli sa o tom prehovoriť cez sociálne siete?
Na úvod by som spresnil, že sa to netýka len slovenských mužov, ale celého „západného“ sveta a nie je úplne jasné prečo. Spúšťačom boli neutíchajúce otázky na moju manželku, kedy sa už teda uráči otehotnieť… V minulosti prevládal názor, že za nemožnosť mať deti nesú zodpovednosť najmä ženy, ale dnes je to 50 na 50. Súdiac podľa reakcií mužov, ktorých ego sa po mojom statuse nahnevane ozvalo, tomu pánske pohlavie ešte stále nie je pripravené čeliť a priznať si to. Mojím zámerom bolo pomôcť ženám zbaviť sa krivých pohľadov, mužom ukázať, že sa tento problém môže veľmi pravdepodobne týkať aj ich, a tým, ktorí to už o sebe vedia, dodať odvahu o tom otvorene hovoriť. Nemal to byť bulvárny pohľad do môjho rozkroku, ale otvorenie osvetovej témy, akou je cukrovka, rakovina alebo depresie.  

Keď ste začali premýšľať nad tým, že problém môže byť na vašej strane, vedeli ste, na koho sa máte obrátiť?

Zo všetkých lekárskych testov vyšla Adel v poriadku a my sme stále nemali dieťa.

Zo všetkých lekárskych testov vyšla Adel v poriadku a my sme stále nemali dieťa. Tak som si povedal, veď dám sa otestovať, je to rýchle, bezbolestné a aspoň nebudeme strácať čas všelijakými ďalšími procedúrami, ktoré sú už pre ženu oveľa invazívnejšie. No a opakovane som sa dozvedel nelichotivé správy.  

Myslíte si, že mladí muži sa boja vyšetrenia alebo nemajú dostatok informácií o tom, že by mohli mať nízky počet spermií?
Mnoho mužov ani len v  myšlienkach nepripustí, že by problém mohol byť práve na ich strane. Niektorí mi to dokonca do očí bagatelizovali: „Ale prosím ťa, nič ti nie je, to sú také lekárske kecy.“ Je to stále veľmi silný mužský vzorec, aj preto som cítil, že sa treba ozvať. Rakovina hrubého čreva alebo vaginálne mykózy sú už dnes dokonca v televíznych reklamách, nevidím dôvod, prečo by sme si pri téme spermií mali zakrývať uši a oči len preto, že sa týka mužského rozkroku. Je to tiež len diagnóza.  

Zmenil sa váš životný postoj odvtedy, čo ste získali výsledky spermiogramu a nahliadli do tejto problematiky?
Vyriešil som mužský program sám v sebe. Keď som dostal výsledky prvého spermiogramu, veľmi ma to zasiahlo ako chlapa. Chcel som sa s  tým však vysporiadať, lebo popieranie stavu by k  ničomu neviedlo, klamal by som seba samého a ešte by to aj vnášalo pnutie do môjho manželstva. Okrem toho som sa začal inak pozerať aj na celú tému rodičovstva, keďže podľa vedeckých predpokladov bude čím ďalej tým ťažšie počať prirodzene, a teda tlak na budúcich rodičov sa bude stupňovať. A  ja som ho už pocítil.

Next article