Domovská stránka » Tabu » MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ
Tabu

MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ

Premýšľate o laserovej operácii očí, ale odrádzajú vás niektoré negatívne príbehy, ktoré si neviete overiť? V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa v tom, čo je pravda a čo mýtus. Poradíme vám, čo robiť, ak sa chcete rýchlo a bezpečne zbaviť okuliarov či kontaktných šošoviek.

Bolí to počas a po zákroku?

Najrozšírenejšou fámou, ktorá sa šíri o laserových operáciách, je tá, že zákrok bolí či už počas, alebo najmä po zákroku. Pred samotnou operáciou dostane pacient kvapky na lokálne znecitlivenie, ktoré sa postarajú o to, že počas zákroku pacient nič necíti. Avšak nebolí vás to ani po odznení anestézy. Teda, ak ste nepodstúpili operáciu starším typom laserov, ktoré sú stále dostupné a cenovo najlacnejšie.

Ak si vyberiete očnú kliniku iClinic, ktorá používa najnovšie technológie, napríklad tretej generácie laserových operácií metódou Relex Smile 3D. Tá vám zaručí bezbolestný pooperačný priebeh. Pri tomto type operačnej metódy sa totiž používa iba femtosekundový laser, ktorý zákrok vykoná tak, že počas neho nedochádza k páleniu tkaniva rohovky či vytvoreniu rezu.

Hrozí mi oslepnutie?

Doteraz sa vo svete vykonali desiatky miliónov laserových operácií očí, a ani v jednom prípade nedošlo k oslepnutiu. Dôvodom je napríklad aj to, že súčasné moderné laserové operácie sa vykonávajú na povrchu oka. Špičkové lasery dokážu prerušiť operáciu aj pri tom najmenšom pohybe oka. Aj z týchto dôvodov je dôležité vybrať si takú očnú kliniku, ktorá pracuje len s tými najnovšími a overenými lasermi a pravidelne svoje technológie obnovuje.

Vedúci očný lekár z očnej kliniky iClinic MUDr. Ivo Ďurkovič vysvetľuje, že existujú zavádzajúce štúdie, ktoré sa šíria ako hoax. Laik ich nevie rozpoznať, a upozorňuje na to, že takzvané haló efekty sú nejaký čas od absolvovania operácie normálne. „Operáciou sa totiž mení optický systém oka, mení sa fyzikálna stránka videnia. Po operácii potrebuje rohovka nejaký čas na to, aby sa ‚preskladala’ a mozog si musí na novú situáciu zvyknúť,“ dodáva.

Podstatné je, vybrať si kvalitnú kliniku so špičkovými odborníkmi, ktorí vám urobia dôkladné komplexné vyšetrenie a navrhnú vám operačnú metódu ušitú na mieru pre vaše oči.

Je operácia len pre krátkozrakých?

Toto už v súčasnosti neplatí. V súčasnosti sa dá zoperovať nielen krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť a astigmatizmus, avšak iba v rámci určitého rozsahu očnej chyby:

• krátkozrakosť do -10 dioptrií,
• ďalekozrakosť do +6 dioptrií,
• astigmatizmus do 5 cylindrov.

Tieto hodnoty sú však len orientačné, keďže každý ľudský organizmus je jedinečný. Medzi časté zákroky patrí aj refrakčná výmena vnútroočnej šošovky (operačná metóda Prelex), ktorá umožňuje pacientovi zbaviť sa okuliarov na všetky vzdialenosti. Čiže na čítanie, strednú vzdialenosť (napr. pozeranie na PC), ale aj na diaľku. Všetky typy laserových operácií, ktoré sa vykonávajú v očnej klinike iClinic, sú bezbolestné. Aktuálne najnovšia – tretia generácia týchto operácií (zákrok metódou ReLEx SMILE 3D), je dokonca už bez potreby vytvorenia lamely na rohovke, a tiež aj bez nutnosti pálenia rohovky excimerovým laserom.

Každý je vhodný na operáciu očí?

Ak je dioptrická chyba oka veľmi silná a nie je vhodná na vykonanie laserovej operácie oka, máte možnosť absolvovať vnútroočný zákrok. Takzvanú refrakčnú výmenu vlastnej šošovky za novú, umelú,“ vysvetľuje možnosti MUDr. Ďurkovič. Tento typ metódy sa volá Prelex a odporúča sa pacientom po 45. roku veku, keďže laserová operácia už pre nich zvyčajne nie je vhodná. V tomto veku totiž prichádza k prirodzenému starnutiu oka a mnohí ľudia už potrebujú okuliare na čítanie. iClinic ponúka pacientom bezbolestnú operáciu metódou FEMTO Z-PRELEX s využitím femtolaseru, ktorý nahrádza ostrý skalpel. Jej výhodou je trvalé odstránenie dioptrickej chyby, odstránenie rizika vzniku šedého zákalu a predovšetkým to, že dokážu vidieť na blízko, strednú vzdialenosť, ale aj na diaľku, a to bez akýchkoľvek okuliarov.

Je zákrok predražený?

Niekto by možno povedal, že nevýhodou môže byť cena, ale ani to nie je celkom tak. Okuliarové rámy vás neraz vyjdú aj na stovky eur a viete ich poľahky pokaziť. U šošoviek je zas nevýhodou to, že ich treba meniť ešte častejšie ako dioptrické okuliare, čo má výrazný vplyv na vašu peňaženku.

Ak by sme si totiž prepočítali celkové náklady na okuliare či šošovky počas nášho života, zistili by sme, že operácia laserom vychádza v konečnom dôsledku lacnejšie. Ide o jednorazovú investíciu a navyše, jej výhodou je aj to, že sa na ňu vzťahuje doživotná záruka, a to vám dnes garantujú naozaj málokde.

Očná klinika iClinic ponúka svojim pacientom možnosť platby na splátky, možnosť zapojiť sa do skupinovej zľavy, ale aj rôzne zľavy počas celého roka, čím si dokážete náklady na operáciu očí výrazne znížiť.

Viac zistíte na www.iclinic.sk.

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Ďalší článok