Domovská stránka » Tabu » DIABETES A SRDCE
Tabu

DIABETES A SRDCE

Cukrovka patrí k tzv. civilizačným ochoreniam, ktorých výskyt sa zvyšuje priamo úmerne s nárastom obezity a celkového nezdravého životného štýlu.

Pacienti trpiaci diabetom sú viac ohrození slepotou, amputáciou v dôsledku diabetickej nohy či zlyhaním obličiek a následnou dialýzou. Už menej rezonuje fakt, že cukrovka zvyšuje riziko mnohých iných závažných ochorení. Diabetici 1. typu trpia a umierajú na srdcovocievne ochorenia, najmä na srdcový infarkt a mozgovú porážku. Tieto príčiny sú najčastejšie sa vyskytujúce v celej slovenskej populácii, problémom však je, že pacienti s cukrovkou ich môžu dostať skôr.


Diabetici 1. typu trpia a umierajú na srdcovocievne ochorenia, najmä na srdcový infarkt a mozgovú porážku.

Metabolický syndróm

Keď sa u jedinca súčasne vyskytne viac rizikových faktorov, ktoré sa nesčítajú ale násobia, hovoríme o metabolickom syndróme. Z tohto dôvodu je potrebné, aby mal každý diabetik okrem cukru pod kontrolou aj svoj krvný tlak, hladinu cho-lesterolu, aby nefajčil, hýbal sa a udržiaval si primeranú telesnú hmotnosť. Pravidelné kontroly u diabetológa zabezpečia, aby bol pacient kontrolovaný a v prípade potreby odoslaný do kardiologickej, cievnej, alebo neurologickej ambulancie. Varovným signálom je, samozrejme, dušnosť, opuchy nôh, bolesť či tlaky na hrudníku.


Pri pravidelných kontrolách, dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu a dobre nastavenej účinnej a bezpečnej liečbe môže pacient s cukrovkou žiť dlhšie.

Pokrok v liečbe ochoreni

V nedávnej minulosti prišli aj na slovenský trh nové skupiny liekov, ktoré okrem toho, že významne znižujú hladinu cukru v krvi diabetika, poskytujú aj mnohé iné pozitívne účinky. Odborné spoločnosti upravujú svoje usmernenia na liečbu diabetu a tieto lieky sa posúvajú v liečbe vyššie. Klinické skúšania preukázali, že tieto lieky znižujú riziko úmrtia na srdcovocievne ochorenia viac ako o tretinu.

V praxi to znamená, že takto liečený pacient môže žiť dlhšie oproti pacientovi na štandardnej liečbe. Navyše sa preukázal ochranný vplyv tejto skupiny liekov na obličky a zníženie hospitalizácií pre srdcové zlyhanie. Významným plusom je nízke riziko nebezpečného poklesu hladiny cukru v krvi (tzv. hypo-glykémia) a zníženie hmotnosti u väčšiny diabetikov.

Diabetes je závažné, ale v súčasnosti veľmi dobre liečiteľné ochorenie. Pri pravidelných kontrolách, dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu a dobre nastavenej účinnej a bezpečnej liečbe môže pacient s cukrovkou žiť dlhšie.

MUDr. Barbora Zoboková,
Diabetologická ambulancia SIN AZUCAR, s. r. o., Malacky

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » DIABETES A SRDCE
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Ďalší článok