Domovská stránka » Osteoporóza » MENOPAUZA A OSTEOPOROTICKÉ ZLOMENINY
Osteoporóza

MENOPAUZA A OSTEOPOROTICKÉ ZLOMENINY

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

MUDr. Mgr. Andrea Švrčková, MHA

Je osteoporóza, rednutie kostí, vážny problém? Celosvetovo patrí k najzávažnejším ochoreniam pre vysoký výskyt, úmrtnosť, vážne trvalé následky, vysoké náklady na liečbu osteoporotických zlomenín a ich následkov.

Prejavuje sa zmenšením postavy, hrbením sa, bolesťou či prítomnosťou zlomeniny najmä stavcov na chrbtici alebo krčka stehnovej kosti. Štatisticky 1 z 3 postmenopauzálnych žien prekoná zlomeninu spôsobenú osteoporózou.

KTO SA O NÁS POSTARÁ?

Častá otázka dnešnej strednej generácie. Prevencia ochorení, úrazov, pohyb, posilňovanie svalovej sústavy a správne jedlo s vysokým obsahom vápnika a D vitamínu je receptom na čo najdlhšiu nezávislosť a sebestačnosť.

PREVENCIA JE ZÁKLAD

Ste žena vo veku 65+, alebo muž 70+, a nie ste liečení pre osteoporózu? Objednajte sa na denzitometrické vyšetrenie, aby ste sa mohli včas začať liečiť. Najpevnejšie kosti máme okolo 30-teho roku života a u žien následne klesá ich hustota rýchlejšie a výraznejšie ako u mužov.

DODRŽIAVANIE LIEČBY A ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Ruku na srdce – užívate lieky pravidelne, ako vám ich naordinoval váš špecialista? Dávate si denne vápnik a D vitamín? Cvičíte denne? Kladné odpovede na tieto otázky predstavujú spôsob ako zostať nezávislý a žiť plnohodnotný život. Najnovšia liečba osteoporózy je veľmi komfortná a pacientkám dáva možnosť, aby sa cítili sa zdravé. Dôležité je uvedomiť si, že liečba ostoeporózy je dlhodobá, trvá mnoho rokov a vyžaduje potrebnú dávku trpezlivosti a pravidelnosti. Liečba ostoeporózy sa nesmie vysadiť a prerušiť na viac ako mesiac. Aj v čase pandémie existujú mechanizmy, ako sa pacientky k svojej liečbe musia dostať. Ak zabudnete na liečbu, príde zlomenina. A väčšinou nie jedna. Do 70-teho roku sú to najmä zlomeniny stavcov, po 70-tom roku zlomeniny krčka stehnovej kosti. Každý piaty človek po zlomenine krčka do jedného roka zomrie.

ŠTATISTIKY HOVORIA JASNOU REČOU

Vedeli ste, že každé 3 sekundy si niekto na svete zlomí kosť v dôsledku osteoporózy? Zlomeniny z fragility (lámavosti kostí pri poróze) sa u žien vyskytujú častejšie ako cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, či rakovina prsníka spolu.

A kedy myslieť na osteoporózu a vyhľadať lekára na diagnostiku? Päť rokov po nástupe menopauzy, ženy 65+ a muži 70+, ak ste už utrpeli zlomeninu, ak mal zlomeninu niekto v rodine, ale aj pri bolestiach chrbtice.

OSTEOPORÓZY SA NETREBA BÁŤ

Treba však dodržiavať preventívne opatrenia, včas sa dostaviť na lekárske vyšetrenie a striktne dodržiavať naordinovanú liečbu. Bez prítomnosti zlomenín je možné s osteoporózou viesť plnohodnotný a veľmi aktívny život s priateľmi aj s rodinou.

SK-NPS-0621-00008, dátum prípravy: jún 2021; článok objednaný spoločnosťou Amgen Slovakia, s.r.o.

Prečítajte si tiež:

Ďalší článok
Domovská stránka » Osteoporóza » MENOPAUZA A OSTEOPOROTICKÉ ZLOMENINY
Osteoporóza

IVETA MALACHOVSKÁ: AKO PREDCHÁDZAŤ OSTEOPORÓZE

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

U mňa jednoznačné téma, o ktorej sa často hovorí medzi ženami ale aj u nás v televízii. Viackrát do roka zaraďujeme v Dámskom klube práve otázky spojené s osteoporózou – ako jej predchádzať, hlavne ako ju sledovať, zistiť atď.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nuž, práve pri osteoporóze je ideálne, ak ste športovali odmalička. Pre mňa je šport celoživotnou záľubou, akurát vekom mením disciplíny, ktorým sa venujem. Takže za posledných rokov som zmenila 5 km beh v lese alebo vo fitku za pokojnejšiu rýchlu chôdzu, plávanie a najmä stacionárny bicykel, ten máte k dispozícii stále.

Často spolupracujete s odborníkmi a informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme, základ je z môjho pohľadu vždy prevencia, takže spomínané hýbanie sa je číslo jeden, pozor – aktívne – nielen raz do mesiaca, potom pochopiteľne životný štýl, takže zdravá strava, nefajčiť, primerane piť alkohol a pravidelne chodím do kúpeľov. Myslím si, že telo si zaslúži, aby ste mu práve rôznymi procedúrami poďakovali, za to, že vás stále nosí a poslúcha. A samozrejme, treba si dávať pozor na pády…

Stretli ste sa už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolím s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Áno, ale vďaka starostlivosti a najmä vlastnému prístupu to zvládajú veľmi dobre.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Možno iba toľko, aby sa tešili z každého dňa, ktorí prežívajú a skúsili si nájsť aspoň 3 – 4 chvíle v týždni iba pre seba, svoje telo, pohyb, ktorý im umožní prežívať krajší a dlhší život.

Ďalší článok