Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » SLOVENSKO PATRÍ MEDZI ŠPIČKU V DIAGNOSTIKE A LIEČBE OSTEOPORÓZY
Osteoporóza

SLOVENSKO PATRÍ MEDZI ŠPIČKU V DIAGNOSTIKE A LIEČBE OSTEOPORÓZY

Článok vznikol v spolupráci s Amgen Slovakia, s.r.o.
Článok vznikol v spolupráci s Amgen Slovakia, s.r.o.

prof. MUDr. JURAJ PAYER, CSc.

prednosta V. internej kliniky LF UK a špecialista na osteoporózu

Vedeli ste, že osteoporóza sa dnes už dá veľmi jednoducho diagnostikovať a že práve na Slovensku máme skvelé podmienky na jej liečbu? O tom, čo robiť, ak máte podozrenie na toto ochorenie a ako prebieha denzitometrické vyšetrenie, vám prezradí prednosta V. internej kliniky LF UK, Juraj Payer.

Je podľa vás na Slovensku dobrý záchyt pacientov s osteoporózou?

Podľa mňa veľmi dobrý. Máme dostatok denzitometrických prístrojov a ich počet dokonca prevyšuje bežný priemer Európskej únie. Na vyšetrenie sa čaká maximálne tri týždne a z pohľadu pacienta je úplne bezplatné. Ale aj tak je vždy nejaký priestor na zlepšenia. Bolo by fajn, ak by existovala osveta, vďaka ktorej by rizikových pacientov podchytil všeobecný lekár oveľa skôr a poslal ich na denzitometrické vyšetrenia. Ak sa totiž toto ochorenie odhalí až po osteoporotickej zlomenine, následná liečba býva o dosť komplikovanejšia.

Čo by mal človek robiť v prípade, že má podozrenie na osteoporózu?

Najprv by mal navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý ho následne pošle na denzitometrické vyšetrenie. Podľa nálezu je potom pacient zverený do rúk reumatológa, endokrinológa a ortopéda.

Ako denzitometrické vyšetrenie prebieha?

Je to jednoduché vyšetrenie, ktoré pripomína röntgen, no má minimálnu radiáciu. Meria sa pomocou neho kostná hustota v oblasti chrbtice a krčku stehennej kosti. Následne sa výsledky analyzujú spolu s laboratórnymi testami a anamnézou pacienta, na základe čoho sa osteoporóza potvrdí alebo vylúči.

Pri diagnostike osteoporózy je dôležitá spolupráca medzi všeobecným lekárom a odborníkom. Vidíte v tejto oblasti nejaký priestor na zlepšenie?

Vždy je priestor na zlepšenie. Všeobecní lekári by mali najmä vedieť, ako identifikovať ohrozené skupiny pacientov. Taktiež sa praktickým lekárom snažíme posúvať informácie o miestach, kde všade sa denzitometria vykonáva. Dnes je to už takmer v každom regióne, no kedysi tomu tak nebolo.

Sú všetci pacienti s osteoporózou dobre liečení?

Aj keď sa ľudia na slovenské zdravotníctvo často sťažujú, tak čo sa týka osteoporózy, patríme v rámci Európskej únie medzi špičku. Máme všetky dostupné lieky a doplatky za ne sa pohybujú pod 5 % z ich celkovej hodnoty. Takže liečba je nielen účinná, ale aj finančne dostupná.

Materiál vznikol s podporou spoločnosti Amgen Slovakia s.r.o.
SK-PRO-0321-00001
Dátum prípravy materiálu: marec 2021

Prečítajte si tiež:

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » SLOVENSKO PATRÍ MEDZI ŠPIČKU V DIAGNOSTIKE A LIEČBE OSTEOPORÓZY
Osteoporóza

IVETA MALACHOVSKÁ: AKO PREDCHÁDZAŤ OSTEOPORÓZE

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

U mňa jednoznačné téma, o ktorej sa často hovorí medzi ženami ale aj u nás v televízii. Viackrát do roka zaraďujeme v Dámskom klube práve otázky spojené s osteoporózou – ako jej predchádzať, hlavne ako ju sledovať, zistiť atď.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nuž, práve pri osteoporóze je ideálne, ak ste športovali odmalička. Pre mňa je šport celoživotnou záľubou, akurát vekom mením disciplíny, ktorým sa venujem. Takže za posledných rokov som zmenila 5 km beh v lese alebo vo fitku za pokojnejšiu rýchlu chôdzu, plávanie a najmä stacionárny bicykel, ten máte k dispozícii stále.

Často spolupracujete s odborníkmi a informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme, základ je z môjho pohľadu vždy prevencia, takže spomínané hýbanie sa je číslo jeden, pozor – aktívne – nielen raz do mesiaca, potom pochopiteľne životný štýl, takže zdravá strava, nefajčiť, primerane piť alkohol a pravidelne chodím do kúpeľov. Myslím si, že telo si zaslúži, aby ste mu práve rôznymi procedúrami poďakovali, za to, že vás stále nosí a poslúcha. A samozrejme, treba si dávať pozor na pády…

Stretli ste sa už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolím s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Áno, ale vďaka starostlivosti a najmä vlastnému prístupu to zvládajú veľmi dobre.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Možno iba toľko, aby sa tešili z každého dňa, ktorí prežívajú a skúsili si nájsť aspoň 3 – 4 chvíle v týždni iba pre seba, svoje telo, pohyb, ktorý im umožní prežívať krajší a dlhší život.

Next article