Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
Bojujeme proti rakovine

ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU

V dnešnom rozhovore so známou slovenskou moderátorkou a tvárou projektu AVON za zdravé prsia Zlaticou Puškárovou sa dozviete, prečo je podľa nej dôležité chodiť na preventívne prehliadky a ako sa v mladom veku vysporiadala s podozrením na onkologické ochorenie.Zlaticu Puškárovú poznáme z večerného spravodajstva alebo z politických debát. V rozhovore rozpráva o tom, čo ju prinútilo k dodržiavaniu preventívnych prehliadok a prečo je pro ňu AVON za zdravé prsia vzácny projekt.

Chodíte poctivo na preventívne prehliadky? K akému lekárovi najčastejšie?

Ja osobne som veľký fanúšik preventívnej medicíny. Určite je príjemnejšie byť v nemocnici ako klient a nie ako pacient. Ľudia si niekedy neuvedomujú, že mnohé choroby sa skorým odhalením dajú úspešne liečiť. Paradoxné na tom celom je, že vždy si dokážeme nájsť čas na pravidelnú návštevu kaderníka, no zdravotné kontroly odkladáme jedna radosť. Slovenské zdravotníctvo je často kritizované, ale podľa mňa ponúka okrem špičkovej liečby a vynikajúcich lekárov aj skvelú možnosť preventívnych prehliadok. V zahraničí by sme za takéto vyšetrenia platili obrovské sumy. Ja určite nikdy nevynechávam pravidelné gynekologické vyšetrenia, a to konkrétne kontrolu krčka maternice a prsníkov.

Už roky ste tvárou projektu AVON za zdravé prsia. Čo vás k tomu priviedlo?

Je to vzácny a pre mňa srdcový projekt, ktorý za roky pôsobenia dodal síl mnohým ženám s onkologickým ochorením. Rakovina prsníkov bola vždy tabu, takže ženy sa tejto téme vyhýbali a k lekárom chodili neskoro. Práve preto tento projekt vznikol. Tým, že o tejto téme otvorene a solidárne hovoríme, podporujeme nielen ženy, ktoré s rakovinou bojujú, ale motivujeme aj tie ostatné k tomu, aby chodili na preventívne prehliadky. Ak tu chceme byť pre naše deti čo najdlhšie a sprevádzať ich životom, musíme sa starať aj o svoje zdravie.

V minulosti vám nesprávne diagnostikovali rakovinu žalúdka. Čo sa vtedy udialo?

Asi dva mesiace pred mojou stužkovou som dostala silné bolesti žalúdka. Rodičia ma zobrali do nemocnice, kde mi robili rôzne vyšetrenia. Nikdy nezabudnem, ako po týždni prišla mamina domov s plačom. Mala som vraj počiatočnú rakovinu žalúdka a v krátkom čase som mala ísť na operáciu. Náš rodinný známy však navrhol urobiť pre istotu opakované vyšetrenia, dokonca až v Prahe. Našťastie sa nakoniec onkologická diagnóza nepotvrdila. Po ceste z Prahy sme boli všetci takí nadšení z výsledkov, že mi tam rodičia kúpili  vysnívané šaty na stužkovú, ktorú som nakoniec zdravá aj odmoderovala.

Máte skúsenosť z vášho okolia s onkologickým ochorením?

Mojej najbližšej rodine sa našťastie onkologické ochorenia zatiaľ vyhýbajú a som za to nesmierne vďačná.

Je niečo, čo by ste odkázali ľuďom, ktorí s rakovinou zápasia?

Nech je to akokoľvek náročné, prosím, nevzdávajte sa. Aj v tých najťažších chvíľach vám stále zostáva nádej.

Zlatica Puškárová
slovenská novinárka, moderátorka a tvár projektu AVON za zdravé prsia

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
Bojujeme proti rakovine

STAROSTLIVOSŤ A ŽIVOT SO STÓMIOU

MUDr. ANDREJ VRZGULA, PhD.

prednosta Chirurgickej kliniky UPJŠ LF
Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s.

Stómia, čiže umelý vývod, znamená operačné vyvedenie dutého orgánu (najčastejšie čreva) na stene brušnej s následným odchodom črevného obsahu alebo moču do stomického vrecka. Často je výsledkom operačného zákroku pre závažné onkologické, ale aj nezhubné ochorenie.

Čo môže pacient urobiť pre rýchlejšie zotavenie sa po operácii stómie?

Stómia predstavuje výrazný zásah do života pacienta ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke a každý človek sa s touto skutočnosťou vyrovnáva individuálne. Operačný výkon trvá niekoľko hodín a prvé dni a týždne „života so stómiou“ nebývajú jednoduché. V tomto období zohráva dôležitú úlohu ošetrujúci personál – predovšetkým zdravotné sestry, ktoré naučia pacienta (v prípade potreby aj príbuzných) potrebným zručnostiam pri starostlivosti o stómiu a oboznámia ho aj s problematikou používania stomických pomôcok. Dôležitú úlohu zohráva podpora rodiny, hlavne tých najbližších, partnera alebo detí. Pacientov psychický stav v značnej miere ovplyvňuje aj to, ako prebieha zotavenie zo samotného ochorenia, pre ktoré bola stómia založená.

Ako sa dokáže pacient dostať efektívne k stomickým pomôckam?

Dostatočný sortiment stomických pomôcok, čo do kvality, ale aj kvantity hradia na Slovensku všetky zdravotné poisťovne. Stomikovi predpíše pomôcky buď chirurg, alebo na jeho odporúčanie príslušný praktický lekár. Pomôcky sa predpisujú formou poukazu na zdravotnícku pomôcku, pričom je možné využiť predpis vo forme e-poukazu a pacient si ich vyzdvihne v ktorejkoľvek lekárni či výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak pacient nemá možnosť návštevy lekárne či výdajne, či už pre svoj zdravotný stav, alebo väčšiu vzdialenosť od miesta bydliska, je možné ich získať aj prostredníctvom zásielkovej služby.

V čom spočíva starostlivosť o stómiu?

Starostlivosť o stómiu je v značnej miere podmienená starostlivosťou o kožu v okolí stómie. Brušná stena nie je prirodzene pripravená na priamy kontakt s niekedy agresívnym črevným obsahom alebo močom. Preto je dôležitá starostlivosť o pokožku v blízkosti stómie, ktorá musí byť pred nalepením vrecka suchá a dobre očistená. Okrem kvalitných stomických vreciek je pre starostlivosť o kožu v okolí stómie k dispozícii široký sortiment doplnkového príslušenstva, ktoré je možné taktiež obdržať na predpis.

K zdravej a neporušenej koži prispieva aj dobrá celková výživa a príjem dostatočného množstva tekutín.

Dokážu ľudia so stomickými pomôckami žiť normálny život? Napríklad chodiť na výlety, venovať sa športu a pod.?

Kvalita stomických pomôcok umožňuje dnes ľuďom so stómiou žiť prakticky plnohodnotný život. Môžu nielen pracovať, ale tiež venovať sa svojim koníčkom, alebo športovým aktivitám. Odporúčané sú chôdza či turistika, možné je venovať sa golfu alebo lyžovaniu a niektoré pomôcky umožňujú stomikom aj plávanie. Menej vhodné sú silové či kontaktné športy, ako napr. futbal, hokej či zápasenie. Dôležité je tiež zvážiť mieru športových aktivít pred operáciou, vzhľadom na celkový zdravotný stav a vek, a tomu prispôsobiť športovanie v pooperačnom období.

Ľudia so stómiou majú možnosť navštevovať kluby stomikov, ktoré fungujú prakticky vo všetkých väčších mestách, kde môžu nielen jeden druhému poradiť a porozprávať sa o svojich problémoch, ale spoločne realizovať aj rôzne voľnočasové aktivity.

Ďalší článok