Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » FERO JOKE: S RAKOVINOU SA OPLATÍ BOJOVAŤ
Bojujeme proti rakovine

FERO JOKE: S RAKOVINOU SA OPLATÍ BOJOVAŤ

foto: archiv Františka Košarišťana alias Fero joke

František Košarišťan alias Fero Joke svojím humorom ako online komik a influencer baví nielen celé Slovensko, ale aj tých, čo to naozaj potrebujú. Ako vyštudovaný špeciálny pedagóg sa dokonca venuje aj deťom s onkologickými ochoreniami. Prečo sa podľa neho oplatí s rakovinou bojovať a ako takýmto pacientom pomáha?

Nie ste len komik, ale aj vyštudovaný špeciálny pedagóg. Čo vás k tomu viedlo?

Mojím snom bolo stať sa lekárom, no neprijali ma na medicínu. Začal som aspoň vypomáhať v nemocnici a ako dobrovoľník som trávil čas s mentálne postihnutými detičkami. Bavil ma kontakt s nimi, a to, že pre nich robím niečo zmysluplné. Konečne som zažil pocit naplnenia, a tak som sa rozhodol pre štúdium špeciálnej pedagogiky.

Pomáhate aj deťom s onkologickými ochoreniami… Akým spôsobom?

Viedol som pre nich astronomický krúžok, no popravde, viac ich bavilo, keď som im rozprával svoje zážitky zo života. Kde som bol na túre, ako sa má moja fenka Ťapka. Tá im dokonca v areáli nemocnice predvádzala rôzne kúsky a ony ju z okna obdivovali a smiali sa. Bolo to nádherné. Neskôr som ich začal navštevovať aj s rôznymi známymi osobnosťami, aby aspoň na chvíľu zabudli na to, čo ich trápi. Bohužiaľ, pre koronu sa tieto aktivity museli stopnúť.

Ľudia berú rakovinu ako ortieľ smrti, no mnohé typy sa dajú dnes už úspešne liečiť. Ide však o čas.

Chodíte na preventívne lekárske prehliadky poctivo?

Úprimne, nie som v tom dôsledný. Prešiel som si rôznymi zdravotnými problémami, ktoré ma dostali do takých depiek, že sa ich bojím zažiť znova, a tak sa prehliadkam vyhýbam. Viem však, že to nie je správne. Snažím sa aspoň zdravšie stravovať a veľa sa hýbať.

foto: archiv Františka Košarišťana alias Fero joke

Veľké percento mužov tieto prehliadky zanedbáva. Z akého dôvodu?

Myslím si, že to zanedbávajú muži aj ženy rovnako. Žije sa nám až príliš dobre a bojíme sa stratiť svoj komfort. Neriešime, keď nás niečo bolí, až kým to nie je akútne. Na našich pleciach je toho mnoho a máme pocit, že si nemôžeme dovoliť byť chorí.

Čo sa týka onkologických ochorení, tak ľudia ich riešiť nechcú, aj keď majú podozrenie. Rakovinu berú ako ortieľ smrti. A pritom to tak už dávno nie je. Mnohé typy rakoviny sa dajú dnes už úspešne liečiť. Ide však o čas.

Máte mimo práce osobnú skúsenosť s onkologickým ochorením?

Musím sa priznať, že ja sám som mal podozrenie na rakovinu štítnej žľazy. Nakoniec mi ju museli odstrániť, no pamätám si, že čakanie na výsledky histológie bolo strašné. Je to veľká záťaž na psychiku.

Žije sa nám až príliš dobre a bojíme sa stratiť svoj komfort.

Je niečo, čo by ste odkázali ľuďom, ktorí s rakovinou zápasia?

Ľuďom, ktorí trpia rakovinou prajem veľa síl, najmä tých psychických. Je to náročné a obdivujem ich. No mali by si život stále užívať, byť so svojimi blízkymi a veľa o tom hovoriť. Môže ich to zachrániť, a to doslova. Dôležité je pozitívne myslenie. Aj ľudia, ktorí boj s rakovinou prehrali, svojím pozitívnym prístupom vlastne zvíťazili. Mohli si vybrať, či svoje posledné dni strávia v depkách, alebo si ich užijú. Tá druhá možnosť z nich robí skutočných bojovníkov. V prípade, že majú niektorí podozrenie na rakovinu, určite by mali čo najskôr navštíviť svojho lekára a overiť si to. Nie sú sami a odmietaním či ignoráciou na tom nič nezmenia. S rakovinou sa oplatí bojovať, ten život za to určite stojí.

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » FERO JOKE: S RAKOVINOU SA OPLATÍ BOJOVAŤ
Bojujeme proti rakovine

STAROSTLIVOSŤ A ŽIVOT SO STÓMIOU

MUDr. ANDREJ VRZGULA, PhD.

prednosta Chirurgickej kliniky UPJŠ LF
Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s.

Stómia, čiže umelý vývod, znamená operačné vyvedenie dutého orgánu (najčastejšie čreva) na stene brušnej s následným odchodom črevného obsahu alebo moču do stomického vrecka. Často je výsledkom operačného zákroku pre závažné onkologické, ale aj nezhubné ochorenie.

Čo môže pacient urobiť pre rýchlejšie zotavenie sa po operácii stómie?

Stómia predstavuje výrazný zásah do života pacienta ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke a každý človek sa s touto skutočnosťou vyrovnáva individuálne. Operačný výkon trvá niekoľko hodín a prvé dni a týždne „života so stómiou“ nebývajú jednoduché. V tomto období zohráva dôležitú úlohu ošetrujúci personál – predovšetkým zdravotné sestry, ktoré naučia pacienta (v prípade potreby aj príbuzných) potrebným zručnostiam pri starostlivosti o stómiu a oboznámia ho aj s problematikou používania stomických pomôcok. Dôležitú úlohu zohráva podpora rodiny, hlavne tých najbližších, partnera alebo detí. Pacientov psychický stav v značnej miere ovplyvňuje aj to, ako prebieha zotavenie zo samotného ochorenia, pre ktoré bola stómia založená.

Ako sa dokáže pacient dostať efektívne k stomickým pomôckam?

Dostatočný sortiment stomických pomôcok, čo do kvality, ale aj kvantity hradia na Slovensku všetky zdravotné poisťovne. Stomikovi predpíše pomôcky buď chirurg, alebo na jeho odporúčanie príslušný praktický lekár. Pomôcky sa predpisujú formou poukazu na zdravotnícku pomôcku, pričom je možné využiť predpis vo forme e-poukazu a pacient si ich vyzdvihne v ktorejkoľvek lekárni či výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak pacient nemá možnosť návštevy lekárne či výdajne, či už pre svoj zdravotný stav, alebo väčšiu vzdialenosť od miesta bydliska, je možné ich získať aj prostredníctvom zásielkovej služby.

V čom spočíva starostlivosť o stómiu?

Starostlivosť o stómiu je v značnej miere podmienená starostlivosťou o kožu v okolí stómie. Brušná stena nie je prirodzene pripravená na priamy kontakt s niekedy agresívnym črevným obsahom alebo močom. Preto je dôležitá starostlivosť o pokožku v blízkosti stómie, ktorá musí byť pred nalepením vrecka suchá a dobre očistená. Okrem kvalitných stomických vreciek je pre starostlivosť o kožu v okolí stómie k dispozícii široký sortiment doplnkového príslušenstva, ktoré je možné taktiež obdržať na predpis.

K zdravej a neporušenej koži prispieva aj dobrá celková výživa a príjem dostatočného množstva tekutín.

Dokážu ľudia so stomickými pomôckami žiť normálny život? Napríklad chodiť na výlety, venovať sa športu a pod.?

Kvalita stomických pomôcok umožňuje dnes ľuďom so stómiou žiť prakticky plnohodnotný život. Môžu nielen pracovať, ale tiež venovať sa svojim koníčkom, alebo športovým aktivitám. Odporúčané sú chôdza či turistika, možné je venovať sa golfu alebo lyžovaniu a niektoré pomôcky umožňujú stomikom aj plávanie. Menej vhodné sú silové či kontaktné športy, ako napr. futbal, hokej či zápasenie. Dôležité je tiež zvážiť mieru športových aktivít pred operáciou, vzhľadom na celkový zdravotný stav a vek, a tomu prispôsobiť športovanie v pooperačnom období.

Ľudia so stómiou majú možnosť navštevovať kluby stomikov, ktoré fungujú prakticky vo všetkých väčších mestách, kde môžu nielen jeden druhému poradiť a porozprávať sa o svojich problémoch, ale spoločne realizovať aj rôzne voľnočasové aktivity.

Ďalší článok