Domovská stránka » Osteoporóza » PATRÍTE DO RIZIKOVEJ SKUPINY PRE OSTEOPORÓZU?
ADVERTORIAL

Osteoporóza sa vyvíja potichu a spočiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, podľa ktorých by ju bolo možné odhaliť. Preto by každý muž a žena, ktorí majú viacero rizikových faktorov ochorenia, mali navštíviť praktického lekára. Lekár najprv zhodnotí osobnú i rodinnú anamnézu pacienta a podľa potreby odporučí ďalšie vyšetrenia.

Lekár

Čo je osteoporóza a ako sa prejavuje?

Osteoporóza je ochorenie, ktoré postihuje prevažne ženy, najmä po prechode, zriedka sa vyskytuje aj u mužov. Ochorenie prezývame aj „tichý zlodej kostí“, keďže pacient väčšinou sám nespozná, že má nejaké ťažkosti. Môže sa prejavovať bolesťou medzi lopatkami pri státí, pri sedení, prípadne zlomeninou – najčastejšie predlaktia, stavca alebo krčka stehennej kosti. To je však už jednoznačný dôvod, aby pacient vyhľadal svojho lekára, ktorý ho pošle na ďalšie odborné vyšetrenie k ortopédovi alebo reumatológovi.

Zlomeniny krčka stehennej kosti vedú k výraznému hendikepu pacienta, niekedy aj k ťažkej hypomobilite, nedostatočnej pohyblivosti, dokonca aj k úmrtiu pacienta. Asi tretina pacientov na následky takýchto zlomenín zomiera. Avšak aj zlomeniny stavcov výrazne hendikepujú pacientov, obmedzuje ich to v každodennej činnosti, v pracovnom výkone a celkovo kvalita ich života sa výrazne zhorší.

Kto spadá do rizikovej skupiny tohto ochorenia?

Ženy, ktorých matka alebo stará matka mali diagnostikovanú osteoporózu, alebo mali už zlomeninu, majú zvýšené riziko zlomeniny. Neznamená to však, že sa u nich osteoporóza automaticky vyvinie. Riziko je ale v ich prípade zvýšené.

Ako sú definované rizikové faktory?

Okrem veku je to u žien napríklad menopauza, ďalej iné ochorenia, ktoré už pacient má, napr. endokrinologické, obličkové, tráviace alebo fajčenie. Fajčenie sa považuje za tzv. „kostného teroristu číslo 1“. Ďalej zvýšená konzumácia alkoholu a užívanie iných liekov. Toto sú vyslovene rizikové faktory, ktoré by mali lekára, ako aj samotného pacienta upozorniť na to, že má zvýšené riziko a spadá do rizikovej skupiny, kedy by sa mali robiť preventívne opatrenia. Minimálne poslať pacienta na špeciálne denzitometrické vyšetrenie, ktoré potvrdí, alebo vyvráti diagnózu osteoporózy.

Ako spoznáme, že pacient už týmto ochorením trpí?

Málokedy to spoznáme, pretože osteoporóza nebolí, kým vzniká. Bolia až jej klinické prejavy – zlomeniny. Prvé príznaky, ktoré sa u pacienta alebo pacientky objavia, sú hlavne bolesti medzi lopatkami pri státí, pri sedení. To býva určitý varovný signál.

Pacientský príbeh

Ani neviem, čím mám začať. Keď som bola malé dieťa, mávala som rastové bolesti. Potom, keď som mala 15 rokov, sa to rozvinulo do reumatickej horúčky, poškodenia srdca a následne nastúpila osteoporóza. Užívala som veľké množstvo rôznych liekov, ale myslím si, že keby som neužívala to, čo dnes, že by sa mi stav zhoršoval, pretože vápnik sa u mňa stále odbúrava. Meriam už o 4 cm menej, stále užívam lieky a stále som v dispenzári Národného ústavu reumatických chorôb. Počas tehotenstva som bola pod neustálou kontrolou, neskôr som bola na den- zitometrickom vyšetrení a dalo by sa povedať, že už viac ako 20 rokov som v tomto stave.

V súčasnosti sa mi stav s odbúravaním vápnika zhoršuje. Môj lekár hovorí, že je to postmenopauzálna osteoporóza. Môj príbeh je skutočne zložitý, avšak väčšina žien s osteoporózou nemusí mať takú komplikovanú anamnézu ako ja. Z plného zdravia po menopauze, resp. v spojitosti s inými rizikovými faktormi, sa môže u nich vyvinúť osteoporóza. Preto je veľmi dôležité nepodceňovať príznaky ochorenia či preventívne prehliadky. Čo je najdôležitejšie pri osteoporóze – hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa. Nezaľahnúť, pretože ležiaci pacienti majú najväčší úbytok kalcia z organizmu, a to môže tiež vyvolať osteoporózu. Osteoporóza nie je len záležitosťou žien, týka sa aj mužov. A dokonca, muži horšie znášajú následky osteoporózy. Úmrtnosť pri osteoporóze je taká vysoká ako úmrtnosť žien pri rakovine prsníka. A to je veľmi vysoké číslo, to všetky ženy vieme, preto sa jej tak bojíme.



Ďalší článok
Domovská stránka » Osteoporóza » PATRÍTE DO RIZIKOVEJ SKUPINY PRE OSTEOPORÓZU?
Osteoporóza

Toto je príbeh mojej mamy, ktorá má 78 rokov. Trpí niekoľkými ochoreniami, medzi ktoré patrí aj osteoporóza. Súhlasila však, aby som vyrozprávala jej príbeh. Moja mama bola dlho veľmi aktívna žena, ktorá mala množstvo záľub. Aktívne športovala – lyžovala, chodila na turistiku, šila, ale najviac zo všetkého milovala prácu v záhrade.

Ako sa to celé začalo?

Mamine problémy sa začali prejavovať bolesťou chrbta zhruba pred troma rokmi. Spočiatku tomu nepripisovala nejaký význam, dokonca ani jej lekár týmto bolestiam nepripisoval veľký význam. Keď však bolesti neustávali, lekár ju poslal na denzitometriu. Hoci vyšli hodnoty osteopénie, mala už prasknutý stavec, preto podstúpila zákrok cementovanie stavca. Po pár mesiacoch sa problémy zopakovali a zistili jej ďalšie dva prasknuté stavce. Znovu podstúpila cementovanie stavcov. Minulý rok, po mierne zvýšenej námahe v záhrade, sa problémy zopakovali, nasledoval ďalší prasknutý stavec a znovu cementovanie… Po treťom zlomenom stavci som na ňu zatlačila, aby sa dožadovala denzitometrie, ktorá nakoniec potvrdila osteoporózu.

Keď sa jej problémy zhoršovali, požiadala som ju, aby navštívila lekára, detailne opísala svoje ťažkosti a opýtala sa na možnosti diagnostiky.

Ako sa mame zmenil život?

Hlavnou zmenou bolo obmedzenie niektorých činností. Viac posedáva, má problém nájsť si vhodnú polohu, dlhšie sedieť alebo stáť, preto je nutná častejšia zmena polohy. Čo však mama veľmi ťažko znáša, je, že svoje najmladšie vnúčatá, môjho 3-ročného syna a 5-ročnú dcérku, nemôže zobrať na ruky a pomaznať sa s nimi, alebo ich utíšiť, keď plakali, lebo hrozilo, že by to ďalší stavec nevydržal. Rovnako musela obmedziť prácu na záhrade, keďže má problém zohnúť sa či poliať kvety, lebo krhla je príliš ťažká.

Čo mojej mame pomohlo?

Samozrejme, návšteva lekára. Keď sa jej problémy zhoršovali, požiadala som ju, aby navštívila lekára, detailne opísala svoje ťažkosti a opýtala sa na možnosti diagnostiky. Pán doktor nakoniec vykonal denzitometrické vyšetrenie, ktoré potvrdilo diagnózu osteoporózy. Predpísal jej liek na osteoporózu a hneď jej ho aj injekčne podal. Predpísal užívanie vitamínu D a vápnika, odporučil pobyt na slnku, pravidelný pohyb a konzumáciu makového či mandľového mlieka, prípadne používať makový olej. A snažiť sa do stravy zaradiť potraviny s vysokým obsahom vápnika.

Ako som do celého príbehu zasiahla ja?

Mamu musím stále kontrolovať, lebo mi na nej záleží. Niekedy jej treba priamo povedať, na čo sa má lekára opýtať. Pravidelne ju musím kontrolovať, či dodržiava všetko čo treba, pretože bývame dosť ďaleko od seba. Treba jej pripomínať, že niektoré činnosti už musí nechať na iných, napr. upratovanie, prácu v záhrade. A musím ju nútiť k aktívnejšiemu pohybu. Aj počas pandémie a izolácie som kontrolovala, či má všetky lieky, ktoré potrebuje. A snažím sa v tejto dobe digitalizácie mamu naučiť ovládať aspoň jednoduché funkcie na tablete, aby svoje vnúčatá mohla vidieť, keď už s nimi pre pandémiu koronavírusu nemôže byť.

Autor: Ing. Daniela Dobáková


Článok objednaný firmou Amgen Slovakia s.r.o.

Ďalší článok