Domovská stránka » Inovatívna medicína » PACIENT SO SM: ŽIVOT JE KRÁSNY A ŽIJEM HO NAPLNO
Inovatívna medicína

PACIENT SO SM: ŽIVOT JE KRÁSNY A ŽIJEM HO NAPLNO

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

ING. MÁRIA GROSSMANN

Žilina

Skleróza multiplex (SM) je súčasťou Máriinho života už veľmi dlho. Diagnostikovali jej ju už v maturitnom ročníku, kedy jej choroba – pre vlastnú introvertnú povahu – až tak život neobmedzovala. Momentálne sa venuje materstvu plnými dúškami, stíha behať za svojím najmladším, 1,5-ročným šidielkom a občas sa dokonca vyberie aj na kratšiu túru.

Mal to byť jeden z najkrajších zážitkov v jej živote, no udrela skleróza multiplex. „SM-ka mi vstúpila definitívne do života v maturitnom ročníku, presne ráno po stužkovej,“ začína svoj príbeh Mária. Začalo to stuhnutým svalstvom od krku až po päty, ktoré spôsobilo, že v to ráno ani nemohla vstať z postele. „Nejaké ťažkosti a prejavy som mávala už skôr. Trápili ma časté migrény spojené s poruchami videnia a zvracaním. Moju nemotornosť, zakopávanie a časté vrážanie do nábytku všetci vnímali len ako moju nešikovnosť a častokrát sme sa na tom so súrodencami smiali.“

Podľa jej slov sa však príznaky začali zhoršovať okolo 15. roku života. Tŕpnutie končatín a zmeny v ich citlivosti už skoro jasne signalizovali diagnózu SM a keď ju Márii oficiálne diagnostikovali, písal sa rok 2007. Priznáva, že ako dieťa diagnóze nerozumela, takže ju ani veľmi neriešila, a to najmä preto, že s ňou dospievala. „Život pred a po diagnostikovaní SM som neriešila a nezamýšľala som sa ani nad tým, čo bude ďalej. Obmedzenia či zmeny životného štýlu som nevnímala tak dramaticky. Zvykla som si na pravidelný režim, pohyb, zdravú stravu, starostlivosť o seba a, samozrejme, aj na lieky, ktoré boli miestami aj veľmi nepríjemné,“ vysvetľuje Mária, ktorá si pichala injekcie denne päť rokov.

Tehotenstvá boli výzvou

Máriin život s SM plynul ďalej ako každý iný. Vyštudovala vysokú školu, spoznala lásku svojho života a vydala sa. Jej manžel Janko je psychológom a terapeutom a aktívne sa zúčastňuje edukačných seminárov a konferencií o SM. „Niekedy závidím ostatným SM-károm, že majú takého empatického a vnímavého terapeuta, ktorý vie, čo všetko SM obnáša. Môj manžel berie pomoc SM-károm osobne a so záujmom. Tiež by som takého terapeuta občas potrebovala, no doma mám predsa len manžela a nie psychológa,“ vysvetľuje Mária s úsmevom na tvári.

Mária a Ján dnes majú tri zdravé a šikovné deti – 6-ročnú Zoe, 4-ročného Tea a Miu, ktorá má rok a pol. Po treťom pôrode jej bola zmenená liečba z injekčnej na tabletkovú, čo prinieslo výhody, ale aj mierne vedľajšie účinky. „Môj súčasný stav, čo sa ochorenia týka, by sa dal nazvať stabilný, aktívne lézie som nemala už veľmi dlho,“teší sa sympatická mamička, ktorá si momentálne užíva rodičovskú dovolenku s najmladšou dcérkou Miou. Aj keď napokon všetky tehotenstvá a pôrody zvládla, so synom prežívala aj ťažké chvíle. „Tehotenstvá boli pre mňa náročné, najmä pre ich pridružené komplikácie. So synčekom som mala dosť závažný motorický atak, ale s pomocou rodiny a lekárov sme to zvládli. Dokonca som deti bezproblémovo kojila päť mesiacov. Potom som sa však vrátila k liečbe, aby som predišla ataku. Začala som byť veľmi unavená, vyčerpaná a dlhodobejšie kojenie by bolo pre mňa rizikové,“hovorí Mária, ktorá sa momentálne stará o rodinu, domácnosť a venuje sa naplno svojim deťom a blízkym, s ktorými sa často stretáva.

Život s SM nie je ľahký

Postupom času sa Mária snaží prijať všetky ťažkosti a obmedzenia, ktoré musí pre SM dennodenne prekonávať. Bojuje najmä s neprekonateľnou únavou, ktorú len tak jednoducho nezaženie káva, ale zato zaberá poobedná siesta s deťmi. „Zvykla som si na znecitlivené chodidlo i konce prstov, čo mi v podstate prekáža až pri väčšej únave, kedy sa pocit umocňuje. Zakopávanie či balansovanie zatiaľ maskujem kočíkom. Je to pre mňa super pomoc, no je časovo obmedzená,“ smeje sa Mária, ktorej na problémy so zrakom čiastočne pomáhajú okuliare. „Bolesti hlavy často pochádzajú z chrbtice a ja už presne viem, čo je potrebné rozmasírovať či aké cviky mám urobiť. Na nepokojné nohy si z času na čas dávam lieky, aby som vôbec zaspala a v noci sa nebudila, no skúšam aj iné, alternatívne spôsoby,“ vysvetľuje.

„Napriek všetkému, čo mi SM priniesla do života (a čo si aj vzala), môžem pokojne povedať, že život je krásny a žijem ho naplno.“

Ďalší článok