Domovská stránka » Inovatívna medicína » MERANIE TLAKU KRVI V DOMÁCOM PROSTREDÍ
Inovatívna medicína

MERANIE TLAKU KRVI V DOMÁCOM PROSTREDÍ

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

MUDR. ANDREA DUBAI, PHD., MTPH

všeobecný lekár pre dospelých
Nitrianske Hrnčiarovce

Arteriová hypertenzia je jedno z najčastejších ochorení dnešnej doby. Na pohľad zložitý názov v sebe skrýva jednoduchý, i keď odborný popis toho, čo sa deje v našich cievach – zvýšený tlak krvi. Jestvuje viacero vysvetlení, prečo sa tak deje, ale odborníci sa zhodujú v jednom: zvýšený tlak krvi v cievach má na svedomí viacero faktorov, vďaka ktorým sa toto ochorenie stáva nie vždy ľahko liečiteľné, a v zriedkavých prípadoch môžeme hovoriť o vyliečení, to znamená, že dôjde k trvalej úprave nameraných hodnôt tlaku.

Diagnóza v domácich podmienkach

Poďme ale poporiadku. Ako pacient príde k diagnóze artériová hypertenzia? Prvou a veľmi dôležitou podmienkou na to, aby mohol stanoviť túto diagnózu je, aby si pacient sám v domácich podmienkach opakovane počas 7 dní pred návštevou lekára nameral zvýšené hodnoty tlaku na tlakomeri, ktorý je na takéto používanie určený. Merania zvyčajne odporúčame opakovať 2 krát denne, ráno a večer, vždy v rovnaký čas, v pokoji, v sede, a hodnoty si treba zapisovať. Takto nám vzniká určitý záznam toho, ako sa vaše srdce a cievy majú za bežných okolností.

Hodnoty tlaku

Pri zvýšenom krvnom tlaku sa hodnoty pohybujú nad 140/90 mmHg. Prvá hodnota je hodnota systolického tlaku – je viazaná na fázu, kedy srdce vytláča krv do krvného riečiska. Druhá hodnota, tá nižšia za lomítkom, patrí diastolickému tlaku. Pri ňom sa srdce plní krvou. Veľmi jednoduchý spôsob a jednoduché hodnotenie v skutočnosti zložitého stavu, v ktorom sa nachádza srdcovocievny systém. Hodnoty tlaku, opakovane merané v domácich podmienkach vám samé napovedia, kedy sa vaše srdce namáha priveľmi, kedy naopak sa šetrí a ak budete veľmi pozorní, hodnoty krvného tlaku vám dokonca prezradia aj to, kedy a ktoré situácie sú pre vás priam toxické.

Pri zvýšenom krvnom tlaku sa hodnoty pohybujú nad 140/90 mmHg.

Zvýšené hodnoty tlaku sa spočiatku objavujú v rozličných situáciách, ktoré sú pre pacienta záťažové – stres v pracovnom prostredí, v domácom prostredí, u niektorých sa tlak zvyšuje v noci, keď spia alebo naopak, keď si nedoprajú dostatok spánku. Zvýšené hodnoty tlaku sa postupne opakujú, dlhšie a dlhšie pretrvávajú, až nakoniec hovoríme o „zafixovaní“ zvýšených hodnôt. Vtedy sa srdcovocievny systém trvale prestavuje na zvýšený tlak krvi v cievach.

Liečba artériovej hypertenzie

Základnou a najdôležitejšou liečbou artériovej hypertenzie je kontrola telesnej hmotnosti, prestať fajčiť, každodenný aktívny pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu, zdravá, ľahko stráviteľná strava, dostatok spánku a určitý nadhľad nad záťažovými situáciami. Tieto režimové opatrenia dokážu aj zvýšené hodnoty tlaku po určitej dobe dostať späť do normálneho rozmedzia, čiže pri dodržiavaní týchto opatrení vieme hovoriť o možnom vyliečení z tejto choroby.

Ďalším spôsobom liečby, ktorý musí poskytnúť už lekár, je liečba farmakologická. Pacientovi predpisujeme lieky, ktoré rozličnými mechanizmami ovplyvňujú krvný tlak, srdce, ale patria k nim aj lieky na cholesterol a iné, ktoré podporujú dobrú kondíciu srdcovocievneho systému. Pacient, ktorý sa lieči na artériovú hypertenziu, by si mal pravidelne merať tlak, lieky užívať pravidelne a chodiť na kontroly k svojmu lekárovi. Pri liečenej artériovej hypertenzii je dobré, ak sa hodnoty tlaku pohybujú u väčšiny pacientov pod 130 (ľudovo povedaný horný tlak) a diastolický tlak by sa mal v prevažnej miere pohybovať pod 80 (existujú aj výnimky: ľudia nad 65 rokov alebo ľudia s chronickým obličkovým ochorením, kde horný tlak môže byť pod 140). K tlaku ešte meriame pulz t.j. počet úderov srdca za minútu. Ideálny počet sa pohybuje medzi 60 – 80. Avšak srdcová frekvencia nad 80 je u hypertonika už rizikový faktor, ktorý si vyžaduje lekársku intervenciu.

Stále jestvujú medzi nami pacienti, ktorí nám, lekárom, povedia: „Nič ma nebolí, prečo by som mal užívať lieky?“ Pravda je taká, že zvýšený krvný tlak nebolí. Potíšku poškodzuje najprv drobné cievky v očiach, obličkách, mozgu a iných orgánoch a naplno sa prejaví až po dlhšej dobe – náhlou cievnou mozgovou príhodou, infarktom či poškodením obličiek. Bohužiaľ, vtedy už bývajú poškodenia orgánov nezvratné.

Optimistická rada na záver:  čo môžem urobiť preto, aby som mal svoj tlak pod kontrolou? Pravidelné preventívne prehliadky u svojho všeobecného lekára pre dospelých, včasná diagnostika, pravidelné meranie tlaku krvi, zdravá životospráva, správna liečba a spolupráca s lekárom.

Ďalší článok