Domovská stránka » Inovatívna medicína » JAKUB VANEK: PRÍSTUP K AKEJKOĽVEK CHOROBE JE NAJMÄ O VNÚTORNOM NASTAVENÍ
Inovatívna medicína

JAKUB VANEK: PRÍSTUP K AKEJKOĽVEK CHOROBE JE NAJMÄ O VNÚTORNOM NASTAVENÍ

Článok vznikol v spolupráci s
Foto: Jakub Vanek
Článok vznikol v spolupráci s
Foto: Jakub Vanek

Väčšina pacientov trpiacich sklerózou multiplex musí vynaložiť nemalé náklady spojené s liečbou a rekonvalescenciou. Práve z tohto dôvodu vzniklo občianske združenie FUTURE GENERATION, ktoré založil Jakub Vanek, sám pacient trpiaci ochorením skleróza multiplex.

Aké boli tvoje pocity, keď si sa dozvedel svoju diagnózu?

Bol to len sekundový pocit. Doktorka mi diagnózu oznámila doslova medzi dverami, na sekundu som sa zamrazil a v tom momente to aj odišlo. Už vtedy som sa nastavil tak, že to nebude nič hrozné. Všetko záleží od pozitívneho nastavenia mysle. Netreba nikdy strácať nádej a treba hľadať vo všetkom tie svetlé stránky. Život je krátky a treba si ho predsa poriadne užiť. 😊

Ako sa zmenil tvoj život?

Zmenilo sa mi v podstate úplne všetko. Zmenil som stravovacie návyky, dodržiavam prísny autoimúnny protokol, ktorý je veľmi náročný. Beriem suplementy, doplnky výživy, ktoré mám nastavené podľa genetických testov a výsledkov DNA. Čo sa týka mojich záľub, ktorým som sa pred chorobou venoval aktívne, musel som sa vzdať snowboardingu, wakeboardingu a iných záležitostí, nakoľko moja chôdza je obmedzená a nohy mám slabšie. Je tam ešte veľa iných vecí a problémov, o ktorých veľmi nerozprávam. V súčasnosti sa môj zdravotný stav zastabilizoval, nemávam také silné ataky, čo je dôležité a dokážem fungovať skoro ako zdravý človek. Začal som behávať a rozmýšlam aj o tom, že pôjdem vyskúšať opäť sa postaviť na snowboard. Uvidím, ako to moje telo prijme.

Čo odporúčaš pacientom, aby sa udržali v správnom psychickom rozpoložení?

Prístup k akejkoľvek chorobe je najmä o vnútornom nastavení. Zo začiatku to je možno nejaká forma boja, kým prídeš na to, ako niečo funguje. Vnímam to tak, že zo žiadnou chorobou nemôžeš bojovať a so sklerózou multiplex, ktorá je označovaná ako nevyliečiteľná, sa to ani nedá. Čím viac s ňou totiž súperíš, tým viac si ňou zahlcuješ psychiku, a to, ako sa cítiš, ovplyvňuje z 80 percent hlava. Pre zdravého človeka to možno znie choro, ale v podstate to tak je. Jasné, dá sa s tým niečo robiť. Môžeš to nazvať bojom, alebo akokoľvek inak, ale pre mňa to tak nie je. S chorobou som sa zosúladil, začali sme spolu žiť a fungovať. A to je dôležitejšie ako nejaký boj.

Založil si občianske združenie Future Generation. Čo je jeho podstatou a cieľom?

Založil som ho v roku 2015 primárne preto, aby som si financoval svoju liečbu, ale časom som videl, že sa to dá posunúť aj do inej roviny. Poznal som iných pacientov, o ktorých som vedel, že potrebujú pomôcť a v súčasnosti sa prostredníctvom združenia financuje liečba aj týchto ľudí. Združeniu môžu ľudia venovať aj 2 % zo svojich daní, budem veľmi rád.

Ďalší článok