Domovská stránka » DERMATOLÓGIA JE NAJMÄ VIZUÁLNY ODBOR
Inovatívna medicína

DERMATOLÓGIA JE NAJMÄ VIZUÁLNY ODBOR

Foto: Adobe Stock

MUDR. PETRA MILKO

Kožná lekárka

Vnímate, že by digitalizácia ovplyvňovala vašu každodennú prácu?

Áno. Zo skúseností zo zahraničia však ešte máme dlhú cestu pred sebou. Našťastie, vnímam, že digitalizácia v zdravotníctve je aj u nás na vzostupe. V dermatológii si viem predstaviť hneď niekoľko vecí, ktoré by nám uľahčili a zefektívnili prácu.

Čo vás viedlo k založeniu si Instagramu, na ktorom šírite osvetu v rámci zdravia?  

Splnila som si množstvo snov, z ktorých mojím najväčším vždy bolo, stať sa lekárkou a pomáhať ľuďom. Táto cesta bola kľukatá aj náročná a už počas medicíny som pôsobila v študentských spolkoch, kde sme si navzájom pomáhali. Po škole mi však chýbali informácie a podpora. A to ma inšpirovalo. Chcela som otvorene a úprimne zdieľať túto cestu a zúročovať svoje skúsenosti a vedomosti, ako aj podporovať mladých ľudí, ktorí sa chcú stať zdravotníkmi. Mojou vášňou je tiež prevencia a kožné lekárstvo, ktorému sa v praxi venujem. S nadšením sa teda snažím šíriť aj dôležité informácie o prevencii a starostlivosti o zdravie a netradičnou a pútavou formou ľuďom približovať kožné ochorenia čisvet dermatológie. Som dušou kreatívec, táto forma sebarealizácie ma baví a zároveň mi dáva zmysel.

Chcela som otvorene a úprimne zdieľať túto cestu a zúročovať svoje skúsenosti a vedomosti, ako aj podporovať mladých ľudí, ktorí sa chcú stať zdravotníkmi.

Ovplyvnil covid digitalizáciu aj v dermatológii? 

Významne. Počas pandémie sa na určité obdobie uzavrelo množstvo ambulancií aj kliník a vedenie viacerých, vrátane môjho pracoviska, využilo príležitosť a rozbehlo možnosti telemedicíny. V preklade to znamená – možnosť vyšetrenia a nastavenia liečby online na základe poskytnutých informácií od pacienta, bez nutnosti osobnej návštevy lekára. Pomáhame tak tisícom ľudí aj na diaľku a ľudia to naozaj uvítali. Mňa osobne to tiež veľmi potešilo, je to ďalší krok vpred. Takáto možnosť tu chýbala a keďže je dermatológia najmä vizuálny odbor, čo znamená, že na diagnostiku potrebujeme primárne najmä oči a fotografickú pamäť, telemedicína bola len otázkou času, covid to urýchlil. Tiež som uvítala prechod niektorých prednášok a kongresov do online formy. Vzdelávanie a nové informácie zo sveta medicíny z pohodlia domova mi ušetrili veľa času. 

Na ktoré technológie nedáte v rámci práce dopustiť?

V našom odbore sa stále najviac spoliehame na vlastné oči, ale napr. pri vyšetrovaní znamienok tiež používame dermatoskop, čo je lupa, ktorá nám pomáha rozlišovať charakter kožných prejavov. Veľkým pomocníkom tu vie byť tzv. digitálny dermatoskop, vďaka ktorému si vieme jednotlivé kožné prejavy detailne vyfotiť, uložiť do systému aj databázy a porovnať zmeny v čase. Na základe toho potom dokážeme rozhodnúť o ďalšom postupe či liečbe. 

Existujú tiež prístroje, ktoré vám samy vyhodnotia alebo lekára upozornia, ktorý prejav je rizikový v rámci celotelového skríningu. Tie však majú svoje limity a sú spolu s inými prostriedkami umelej inteligencie predmetom ďalšieho vývoja. Ja osobne ešte rada využívam rôzne aplikácie na vzdelávanie a tréning.

Ďalší článok