Domovská stránka » AKO MATKA AJ LEKÁRKA MÁM VEĽKÚ ZODPOVEDNOSŤ PRINÁŠAŤ RELEVANTNÉ INFORMÁCIE NA INSTAGRAME
Inovatívna medicína

AKO MATKA AJ LEKÁRKA MÁM VEĽKÚ ZODPOVEDNOSŤ PRINÁŠAŤ RELEVANTNÉ INFORMÁCIE NA INSTAGRAME

Foto> Adobe Stock

MUDR. MONIKA MICHŇOVÁ

@detska_doktorka

Vnímate, že by digitalizácia ovplyvňovala vašu každodennú prácu? 

Áno, samozrejme. Myslím si, že už len samotná práca na počítači. V nemocnici sa všetko eviduje do počítačov –od príjmu pacienta na hospitalizáciu, laboratórne vyšetrenia, zadávanie iných vyšetrení cez ordináciu liečby, priebeh hospitalizácie až po konečnú prepúšťaciu správu. Skôr mám pocit, že ak nastane náhodou výpadok, tak sa nevieme pohnúť ďalej. (úsmev)

Využívate nejaké zdravotnícke technológie aj doma, pri výchove vaše dcérky? 

Pri výchove sa snažíme vyhnúť moderným výdobytkom techniky. Aj keď v súčasnosti to už, samozrejme, nie je podľa mňa úplné možné. Hráme sa s klasickými hračkami, najmä z dreva, dcéra miluje knihy, ale, samozrejme, pesničky si niekedy pustíme aj na mobile, hlavne ak ju treba naozaj zabaviť, napríklad pri umývaní zúbkov alebo v aute, keď už sú iné možnosti vyčerpané. Na Vianoce si však plánujeme kúpiť sonickú zubnú kefku s aplikáciou na mobil na umývanie zúbkov. Chceme ju tým hlavne motivovať k čisteniu a uľahčiť si tento menej príjemný večerný rituál. 

Ako vznikla myšlienka založiť si profil na Instagrame s edukačným obsahom?

Profil na Instagrame detska_doktorka bol úplne náhodný. Vôbec som nemala takýto zámer. Manžel ma síce na niečo podobné nabádal už pár rokov dozadu, ale k realizácii prišlo až počas mojej materskej dovolenky, kedy som zrazu zostala doma, mala som viac času, a taktiež mi začala chýbať práca a kontakt s pediatriou. Začali sa ozývať aj moje kamarátky, ktoré chceli odo mňa rady na rôzne témy ohľadom starostlivosti o detičky. Nakoľko som už sama bola matkou, mnohé vecí som začala vidieť aj z tej „druhej strany“. Neskôr sa mi ozývali kamarátky mojich kamarátok a väčšinou riešili tie isté veci. Chcela som to všetko niekde zosumarizovať, nechto nemusím písať každej zvlášť. Vedela som, že na blog nebudem mať dostatok času, tak mi napadla myšlienka – písať krátke posty na IG, kde si ich budú môcť prečítať a nájsť infomácie, kedykoľvek ich budú potrebovať. Manžel ma v tejto myšlienke podporil, no ani vo sne by mi nenapadlo, že to bude mať taký ohlas a za pár mesiacov budem mať niekoľko tisíc sledovateľov. Som za toto číslo veľmi vďačná a s každým novým sledovateľom mám väčšiu zodpovednosť prinášať relevantné informácie a posúvať profil ďalej. 

Ovplyvnil podľa vás covid telemedicínu v pediatrii alebo aj celkovo?

Myslím si, že covid a celkovo táto doba ovplyvnila všetkých a všetko. Telemedicína sa posunula veľkým krokom dopredu a myslím si, že je len otázkou času, kedy budú moderné technológie už úplnou samozrejmosťou. Veď len otázka nedostatku lekárov a zhoršujúci sa trend v tejto oblasti. Úprimne, ako lekár viem, že videť na vlastné oči pacienta a môcť ho vyšetriť sú „zlatý štandard“. Čo sa týka detičiek, platí to dvojnásobne a neviem si predstaviť liečiť bez osobného kontaktu. Určite sú situácie a diagnózy, kde je videokonzultácia postačujúca, ale v medicíne je ich podstatne menej ako v iných odboroch. Takže uvidíme, čo prinesie budúcnosť. 

Na ktoré technológie nedáte v rámci práce dopustiť?

V praxi najviac využívame písanie elektronických receptov, čo si myslím, že je veľká výhoda v súčasnosti, a taktiež aj prezeranie RTG snímkov a CT rezov cez počítač. Nemusím čakať, kým mi pacient donesie snímku, niekde ju dávať do svetla alebo utekať do ambulancie, aby som si ju mohla poprezerať. Ťuknem v počítači a snímku tam hneď mám, môžem si ju zosilniť, zoslabiť a kvalitne prezrieť a kým pacient z vyšetrenia príde, viem mu už povedať výsledok. Ak potrebujem, môžem si nález skonzultovať s iným odborníkom aj na diaľku, a to je len zlomok toho, čo medicína už v súčasnosti dokáže, nehovoriac o rôznych prístrojoch, ktoré dokážu samostatne operovať, taktiež skeny protéz atď.

Čo by bola jedna rada, ktorú by ste odporučili každej mame?

Každá matka by sa mala riadiť vlastnými pocitmi a počúvať svoje vnútorné „JA“, pretože ona najlepšie vie, čo je dobré pre jej dieťaťko.

Ďalší článok