Home » Dýchanie a alergie » ALERGICKÁ NÁDCHA A PRECHLADNUTIE ROZOZNÁTE ICH
Dýchanie a alergie

ALERGICKÁ NÁDCHA A PRECHLADNUTIE ROZOZNÁTE ICH

Aj pre vás je samozrejmosťou, že ste niekoľkokrát do roka nepoužiteľní, pretože bez vreckoviek, čaju a kvapiek do nosa sa nedokážete pohnúť ani na krok? Pravdepodobne vám to doteraz nenapadlo, ale môže ísť o príznaky alergickej nádchy.

Problém tretiny populácie
Počet ľudí, ktorí trpia alergiou, sa za posledných tridsať rokov dramaticky znásobil. Alergická nádcha dnes trápi až tretinu populácie. No len necelá polovica postihnutých si uvedomuje, že prejavy podobné bežnej nádche sa u nich spájajú s alergiou.

Kedy hrozí
Alergická nádcha je chronické neinfekčné zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Ide vlastne o neadekvátnu reakciu imunitného systému na úplne bežné vonkajšie podnety. Spúšťačom môže byť peľ, roztoče, spóry plesní, ale aj cigaretový dym či inak podobne znečistené ovzdušie.
Ak sa vaše ťažkosti opakujú periodicky, v rodine máte členov (otec, matka alebo súrodenec), ktorí trpia sennou nádchou či potravinovou alergiou, prípadne sa vaše ťažkosti viažu na isté situácie či ročné obdobia, je viac než pravdepodobné, že vaša nádcha má alergický pôvod.

Ako ich rozoznať
Odlíšiť prechladnutie od alergickej nádchy nie je vôbec jednoduché. Existuje však niekoľko príznakov, ktoré vám to umožnia. Pri alergickej nádche bežné lieky „na nádchu“ nezaberajú. Reaguje iba na lieky, ktoré sú určené na alergiu. Typickým pridruženým príznakom alergickej nádchy je kýchanie, opuch a slzenie očí, vodový výtok z nosa, svrbenie pier a nosa, upchatý nos a dočasná strata čuchu.
Naopak, pri viróze či prechladnutí často nastupuje zvýšená teplota, dýchanie je ťažké a bolestivé, hlien sa mení z číreho vodnatého sekrétu na hustý, žlto-zelený.
Spoľahlivým signálom, že ide o alergickú nádchu je, pokiaľ sa objavuje v špecifických situáciách – po práci v záhradke, po pohladení domáceho miláčika, prípadne sa nádcha objavuje častejšie v lete než v zime.

Ako a prečo ju liečiť
Ak sa alergická nádcha nelieči, môže sa skomplikovať zápalmi prínosových dutín, zápalmi uší, hrtana, očných spojiviek, ťažkou astmou alebo vznikom polypov v nose. Senná nádcha patrí do rúk alergiológa – imunológa. Ten dokáže zistiť, ktorá látka alergiu vyvoláva a nasadí vhodnú liečbu.
Môže predpísať užívanie lokálnej liečby (kvapky do nosa a očí), prípadne antihistaminík či vakcinácie. Kým lokálna liečba rieši najmä príznaky a nemala by sa užívať dlhodobo a nadmerne, systematická liečba dokáže vzniku nových alergických reakcií zabrániť.

TIPY pre alergikov

  • Sledujte, čo u vás vyvoláva alergickú reakciu.
  • Vyhýbajte sa alergénom (napr. nejazdite s otvorenými oknami na aute, vonku používajte slnečné okuliare).
  • Sledujte tzv. peľové spravodajstvo (napr. www.pelovespravy.sk).
  • Eliminujte roztoče – najmä s spálni.
  • Oči, vlasy, nos a tvár pravidelne preplachujte – zbavíte sa tak peľu a prachu.
  • Ak plánujete dovolenku, vyberte si prímorskú oblasť, množstvo alergénov je tam nižšie.
  • Pozor na kríženie alergií (peľová alergia sa zvykne krížiť s alergiou na paradajky, sóju a pod.).
  • Príznaky alergickej nádchy nepodceňujte – navštívte obvodného lekára lebo alergiológa.
  • Pravidelne užívajte predpísanú liečbu.
Další článek