Home » Civilizačné ochorenia » TRPÍTE ÚNIKOM MOČU? NEHANBITE SE!
Civilizačné ochorenia

TRPÍTE ÚNIKOM MOČU? NEHANBITE SE!

V bežnej populácii postihuje až 30% dospelých starších ako 50 rokov. Ak zohľadníme výskyt prechodných ťažkostí spojených s inkontinenciou moču, ktorá môže byť viazaná na rad bežných situácií, ako je popôrodné obdobie, prebiehajúci či prekonaný zápal močových ciest alebo častý kašeľ pri viróze či chrípkovom ochorení, je výskyt močovej inkontinencie ešte oveľa vyšší a týka sa až 60% žien.

Sami si nepomôžete
Únik moču môže mať celý rad príčin. Často môže ísť aj o príznak iných chorobných stavov (cukrovka, poranenie miechy, vrodené chyby, zväčšená prostata), následok ožarovania alebo náročného operačného výkonu v oblasti malej panvy. Základom úspešnej liečby je správne určiť typ inkontinencie a jej príčinu a prípadne odhaliť iné závažné, život ohrozujúce ochorenie. Samotná diagnostika zahŕňa komplexné gynekologické alebo urologické vyšetrenie, funkčné klinické testy, laboratórne vyšetrenie, zobrazovacie a urodynamické metódy. Základným vyšetrovacím krokom, ktorý je možné vykonať v každej ordinácii praktického lekára, je mikrobiologické vyšetrenie moču.

Poznáme účinné spôsoby liečby
Liečbu inkontinencie možno v zásade rozdeliť na konzervatívnu a invazívnu. V niektorých prípadoch je vhodné jednotlivé liečebné postupy kombinovať. Medzi konzervatívne liečebné postupy patrí zmena životosprávy, rehabilitácia a fyzikálna liečba a rôzne podporné, odvádzanie alebo absorpčné pomôcky. Určite však nie menštruačná vložka, ale špeciálne pomôcky, ktoré oveľa viac sajú, pohlcujú zápach a pritom sú stále diskrétne.
K najobľúbenejším liečebným postupom patrí farmakoterapia. Liečiv, ktoré ovplyvňujú funkciu dolných močových ciest, je preto celý rad. Ak konzervatívna liečba nezaznamenáva väčšie úspechy, odporúča sa pri stredne závažnej a závažnej inkontinencii liečba chirurgická. Vo väčšine prípadov sa týka stresovej inkontinencie.  

Další článek