Home » Civilizačné ochorenia » RAKOVINA KRVI: VČASNÉ ODHALENIE DÁVA ŠANCU NA VYLIEČENIE
Sponzorováno
Zdravý ľudský organizmus je ako počítačom riadený systém. Mnohé problémy dokáže vyriešiť bez potreby zásahov zvonka. No niekedy sa „pokazí“ a telo avizuje pomoc. Zvlášť pri život ohrozujúcich chorobách je veľmi dôležité, aby sme zachytili jeho signály včas a bezodkladne navštívili lekára.
SK2006830384

Zhubné ochorenie krvi – akútna myeloblastová leukémia (AML) môže spôsobiť úmrtie už za niekoľko dní či týždňov. Rýchla diagnostika preto doslova zachraňuje život.

Kde vzniká problém

Pri krvotvorbe sa v kostnej dreni tvoria bunky, tzv. myeloblasty alebo lymfoblasty, z ktorých sa vyvinú zrelé biele krvinky – granulocyty alebo lymfocyty. Pri AML nastáva porucha v počiatočných štádiách vývoja myeloblastov, na určitých stupňoch dochádza k blokáde ich vývinu, nekontrolovateľnému rozmnoženiu a hromadeniu v kostnej dreni. Prítomnosť veľkého množstva týchto buniek potláča tvorbu nielen zdravých bielych krviniek, ale aj červených či krvných doštičiek.

Ako sa prejavuje

Ochorenie spočiatku pripomína chrípku. Človek sa necíti dobre, je unavený a pri najmenšej námahe sa zadýcha. Môže sa dostaviť zvýšenie teploty, niekedy bolesť kostí, prípadne rôzne infekcie. Bez zjavnej vonkajšej príčiny sa objavujú modrinky a malé červené bodky na koži. Aj drobné poranenie veľmi dlho krváca.

Stanovenie diagnózy

Stopy ochorenia sa prejavia vo vzorke krvi, dôležitý je kompletný krvný obraz, hemokoagulačné vyšetrenie (pomery v zrážaní krvi) a biochemický rozbor. Presnejšie sa diagnóza stanoví z odobratej tekutej časti kostnej drene a biopsie (vzorka tkaniva s kosťou). Podľa klasifikačného systému sa diagnostikuje až sedem podtypov AML.

Spôsob liečby

Nasadenie správnej liečby závisí od viacerých faktorov. Štandardne liečba začína indukčnou intenzívnou chemoterapiou na dosiahnutie remisie, po ktorej nasleduje konsolidačná liečba. Jej cieľom je odstrániť všetky zvyšné leukemické bunky. V indikovaných prípadoch sa uskutoční transplantácia kostnej drene.

Prečo vzniká

Ku vzniku AML vedie poškodenie genetického materiálu (mutácia DNA a RNA) v počiatočnej bunke bielej krvinky. Čo však túto mutáciu vyvoláva, nie je známe. Rizikovým faktorom je vyšší vek, ožiarenie, predchádzajúce onkologické ochorenie, iné choroby krvi, genetické poruchy, ale aj fajčenie. Smutnou správou je, že výskyt ochorenia vo svete narastá, čo je daň za moderný spôsob života, ale aj následok znečisteného životného prostredia.

MUDr. Juraj Chudej, PhD.,
Klinika hematológie a transfuziológie,
Univerzitná nemocnica Martin

Další článek