Home » Civilizačné ochorenia » PACIENTSKÝ PRÍBEH: V ZDRAVÍ AJ V CHOROBE, V DOBROM AJ V ZLOM
Civilizačné ochorenia

PACIENTSKÝ PRÍBEH: V ZDRAVÍ AJ V CHOROBE, V DOBROM AJ V ZLOM

A nie je to neraz to isté?

Po opustení kostola, či mestského úradu, si dvaja ruka v ruke robia plány: postavíme dom, zasadíme strom a splodíme syna. A po čase? Dom by už aj bol, hoci splácať budú dlhé roky, no nevadí, veď majú obaja prácu. Podarilo sa splodiť aj dcéru, nielen syna. A stromov je na záhrade hneď niekoľko, deti budú mať po čom loziť. Stačí však jeden okamih a všetko môže byť úplne inak.

Tatiana a Michal by vedeli tiež rozprávať. Práve on mal byť ťahúňom rozpočtu, pretože Tatiana sa rozhodla byť len na polovičnom pracovnom úväzku. Deti boli ešte malé, tešila sa, že bude tráviť čas s nimi. Naopak Michal bol workoholik, miloval rodinu, ale aj svoju prácu, v ktorej vedel sedieť niekedy aj do tmy.

Nečakaný obrat

Prvý raz pocítil Michal bolesť na Vianoce. Povedal si, že to bude asi z hojnosti na sviatočnom stole. Lenže bolesť neutíchala. Doteraz nevie, ako zvládol deň, keď mu povedali, že má rakovinu. Ako prvé mu napadlo, že určite skoro umrie, neuvidí svoje deti rásť. Našťastie, lekár mal v sebe optimizmu oveľa viac a povedal, že ak absolvuje operáciu a okamžite začne aj liečbu, bude si zrejme môcť raz zatancovať na stužkovej dcéry a syna.

Od toho dňa sa všetko zmenilo

Tak ako sa môže zmeniť komukoľvek z nás. Hovorí sa, že ak chceš Boha rozosmiať, rozpovedz mu svoje plány. Michal prišiel nielen o silu, ale aj o veľkú časť príjmu. Manželka však nemohla nastúpiť na celý úväzok, lebo sa okrem detí musela starať aj o neho. Bol slabý a bývalo mu zle. Boli dni, keď statného muža musela podopierať a pomáhať mu aj na toaletu. Prvé mesiace financie ani neriešili, až keď začali prichádzať upomienky, uvedomili si, že život má nielen emočnú stránku, ale aj praktickú, a nielenže sa u nich zabýval strach, ale domov tu našla aj finančná tieseň. Hypotéku splácali z drobných úspor, potom pomáhali rodičia. Manžel bol zúfalý, že sa nedokáže o rodinu postarať, ako si predstavoval, Táňa si zase uvedomila, že žiadne nové šaty ani dovolenka nebudú.

Šťastný koniec

Manželstvo zrazu nebolo zdrojom inšpirácie, ale stalo sa zdrojom frustrácie. Odhodlanie sa menilo na bezmocnosť a smiech na slzy. Alebo to bolo predsa len inak? Dala sa nájsť inšpirácia práve v zložitých momentoch? Možno áno, pretože dnes, keď sa Michal vyzdravel, netrávi ani jeden večer v práci, ale na sklonku dňa číta deťom knihy. A Táňa vie, že lodičky nie sú to, po čom najviac túži. No jedno si uvedomili najviac, že skutočné manželstvo nie je len o vzostupoch, ale aj o pádoch. A keď sa človek od dna odrazí, možno jeho vzlet nadobudne úplne iný smer. Ešte lepší.

Autorka: Ľudmila Kolesárová,
n.o. Dobrý anjel

Next article