Home » Civilizačné ochorenia » JURAJ “ŠOKO” TABAČEK A ŽIVOTNÝ ŠTÝL
Civilizačné ochorenia

JURAJ “ŠOKO” TABAČEK A ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Rozhovor s hercom, komikom a skvelým improvizátorom Jurajom “Šoko” Tabačkom

Juraj nepatrí medzi gaučových povaľačov, ale žije poriadne aktívnym životom. Aj keď nešportuje pravidelne, na voľnočasové aktivity, ktoré sú prospešné zdraviu, si vždy rád nájde čas. Dokonca sa o svoje zdravie príkladne stará a nie sú mu cudzie ani preventívne prehliadky.

Koľko rokov už verejne vystupujete? Mávate ešte stres pred vystúpením?

Ak počítam aj improvizáciu a súťaže, tak to bude už viac ako 20 rokov. Trému mám, ale nie takú, ktorá človeku bráni rozprávať, ale je tam určitý rešpekt. Po čase, keď človek už niekoľko rokov robí svoju profesiu, tak si na isté veci zvykne. Nejaký typ trémy v mojom povolaní však musí byť prítomný, lebo to udržiava človeka v pozornosti a vnútorne tak prejavuje rešpekt voči publiku. Človek, ktorý verejne vystupuje, by trému stratiť nemal.

Čo vy a životný štýl? Jete a hýbete sa pravidelne, alebo patríte skôr medzi tých, ktorí sa prejedajú pred telkou?

Nie som nejaký športovec, aj keď za mladi som hrával basketbal za Žilinu a vždy som sa hýbal. U mňa je to skôr aktívny typ života. Nemôžem sa ale porovnávať s ľuďmi, ktorí každý deň športujú. U mňa je to skôr nárazové a podľa voľného času, ktorého nebýva veľa. Mám veľmi rád bicyklovanie, bežkovanie či turistiku a keď sa mi podarí, tak trochu leziem. Mám chalupu v Makove, kde sa snažím tráviť čas s deťmi, a tam je človek vždy v pohybe.

Máte prezývku „Šoko“, čo pripomína čokoládu. Aký máte vzťah k čokoláde?

Mnohí si myslia, že moja prezývka takto vznikla, ale nie je to úplne pravda. Môj vzťah k čokoláde je veľmi pozitívny. Vždy som mal slabosť na sladké. Nevadí mi ani čokoláda s vyšším obsahom kakaa.

Viete, čo je to metabolický syndróm?

Myslím si, že metabolizmus je proces chemických a telesných javov, ktoré prebiehajú v tele a ich účelom je tvorba energie. Metabolický syndróm bude podľa mňa spojený s tým, že metabolizmus je zrýchlený, alebo spomalený, v každom prípade nepracuje tak, ako by mal.

Poznáte príznaky mozgovej príhody?

Pri mozgovej príhode môžu v mozgu vypadnúť niektoré centrá, či už reči, alebo koordinácie pohybov, ľavá verzus pravá strana, ruky a nohy nemusia vykazovať rovnakú činnosť, zreničky nereagujú rovnako na podnety atď.

Navštíviť lekára v momente, keď sme v pohode je rozumné, lebo keď už v pohode nebudeme, môže byť neskoro.

Čo vy a cigarety? Fajčíte?

Ja som Tabaček, čiže u mňa sa hovorí, že meno je osud. Fajčím, nebudem sa tváriť, že nie. Je pravda, že postupne si uvedomujem, že by som sa toho neduhu mohol zbaviť. Aj som skúšal prestať, dokonca som rok a pol nefajčil. Vždy som však mal pri sebe krabičku, akože som abstinujúci fajčiar. V jednom momente som mal náročný telefonát so známym a bol som rozčúlený. Potom som si iba všimol, ako moje telo podvedome a automaticky vytiahlo krabičku a zrazu som mal v ruke cigaretu, ktorá horela.

Vedeli ste, že fajčiarom vo veku 40+ hrozí vo vyššom veku chronická obštrukčná choroba pľúc?

Na moju obhajobu musím povedať, že viem, že vedome si nerobím dobre, ale je to jedna z mála vecí, ktoré sú mojím zakázaným uvoľnením. Musím však povedať, že každý, kto má pocit, že s ním niečo nie je poriadku, mal by sa ihneď obrátiť na svojho lekára.

Čo by ste odkázali svojim fanúšikom v oblasti zdravia?

Je dôležité počúvať svoje telo, ktoré je od začiatku nastavené dávať nám signály. Stačí sa trochu sledovať a nepodceňovať to. Nemyslieť si, že doktor Google nás vylieči. Sú tu odborníci, ktorí študujú dlhé roky, a keď máme podozrenie, mali by sme sa zveriť do ich opatery. Je dôležitá aj prevencia. Ja sám chodím na preventívne prehliadky. Navštíviť lekára v momente, keď sme v pohode je rozumné, lebo keď už v pohode nebudeme, môže byť neskoro.

Next article