Home » Civilizačné ochorenia » INZULÍNOVÁ PUMPA A MODERNÉ TECHNOLÓGIE
Civilizačné ochorenia

INZULÍNOVÁ PUMPA A MODERNÉ TECHNOLÓGIE

Prečítajte si aké sú moderné technológie o inzulínovej pumpe, ktoré máme v súčasnej dobe k dispozícii.

Čo je inzulínová pumpa a ako funguje v spojitosti so systémom kontinuálneho monitorovania glykémie (CGM)?

Inzulínová pumpa je často ponímaná len ako kontinuálny dávkovač inzulínu do podkožia. Na rozdiel od inzulínových pier však dlhodobo disponuje dôležitými vlastnosťami, pamäťou a čiastočne aj rozumom. Pomocou nastavení parametrov bonusového poradcu dokáže odporučiť primeranú dávku inzulínu na jedlo či na korekciu zvýšenej glykémie. Kontinuálny glukózový senzor vyhodnocuje hodnotu glukózy v podkoží každých 5 minút, umožňuje nastaviť rôzne upozornenia na nízke a vysoké merania glukózy. V spojitosti s inzulínovou pumpou dokáže glykemický trend zo senzora modifikovať dávkovanie inzulínu.

Aké moderné technológie máme k dispozícii v súčasnosti?

Pri výbere inzulínovej pumpy je výhodou, ak pumpa dokáže spolupracovať s glukózovým senzorom, tzv. SAP systém. Na Slovensku sú aktuálne dostupné 2 odlišné SAP systémy s funkciou PLGM. Pokles glykémie a predpoveď hypoglykémie zo senzora tak zastaví prednastavené dávkovanie inzulínu v inzulínovej pumpe. Dávkovanie inzulínu sa spúšťa automaticky pri stúpaní glukózy. Pevne verím, že čoskoro budú v rámci našej krajiny registrované a kategorizované SAP systémy s algoritmami automatického dávkovania inzulínu podľa glykemického trendu. Snáď v budúcnosti budeme mať k dispozícii aj SAP systémy vybavené umelou inteligenciou, ktorá napr. bude predvídať ako určitá osoba s diabetom reaguje na tréning tenisu a podľa toho bude dávkovať inzulín.

Podľa čoho rozlišujeme kvalitu moderných technológií? Čo sú parametre na ktoré sa má uživateľ pozerať?

Pri hodnotení kvality SAP systému je dôležitým parametrom presnosť glukózového senzora. Presnosť novších glukózových senzorov je tak vysoká, že už nevyžaduje kalibráciu prístroja pomocou opakovaných meraní glykémie z prsta glukomerom. Ďalším parametrom je kvalitný počítačový program, ktorý spoločne spracováva dáta z glukózového senzora a inzulínovej pumpy. Ideálne je, ak tieto dáta dokážeme sledovať v reálnom čase na viacerých zariadeniach (počítačoch, telefónoch), nielen na inzulínovej pumpe.

Akým spôsobom ovplyvňujú tieto technológie kvalitu života pacienta?

Pravidelné používanie inzulínovej pumpy s glukózovým senzorom aktuálne ochraňuje pred hypoglykémiou, redukoval sa najmä strach z nočnej hypoglykémie. Vizualizácia glykemického trendu dieťaťa s diabetom na telefóne rodiča umožňuje adekvátnu kontrolu aj v čase, keď je dieťa v škole. Alarmy pri vysokých meraniach glukózy sú prevenciou pred diabetickou ketoacidózou. Vďaka počítačovému programu si rodiny s diabetom dokážu vyhodnotiť, či spĺňajú kritériá optimálnej kontroly diabetu (priemerná glykémia, percento času v cieľovom rozsahu, percento času v hypoglykémii). Predchádzajú tak vývoju chronických komplikácií a práve tieto významne znižujú kvalitu života ľudí s diabetom.

doc. MUDr. Miriam Čiljaková, PhD.


Dexcom G6

DEXCOM G6, AKO FUNGUJE?

 • Vďaka vynikajúcej presnosti sú k dispozícii spoľahlivé výsledky, ktorým môžete dôverovať.
 • Meria hladinu glykémie po dobu 10 dní.
  Vodoodolné nositeľné zariadenie.
 • Dexcom G6 Vám umožňuje nastaviť výstrahy tak, aby ste vždy vedeli, kedy sa blíži vysoká alebo nízka glykémia.
 • Jediný CGM systém schválený pre deti vo veku od 2 rokov.
 • Prepojenie pumpy s telefónom, rýchla kontrola Vášho SMART telefónu alebo hodiniek Vám prezradí, aké sú Vaše hodnoty glykémie, aký vykazujú trend a ako rýchlo sa vyvíja, a tým umožní na situáciu reagovať.
 • Dexcom dokažie Vaše údaje o meraní glykémie zdieľať až s 10 sledujúcimi osobami.Tandem t:slim X2

TANDEM T:SLIM X2 , AKO FUNGUJE?

 • Je jedinou pumpou, ktorá umožňuje vzdialene aktualizovať funkcie prostredníctvom ich počítača 
 • Pumpa je vybavená funkciou PLGS (zvyšovanie a znižovanie dávok inzulínu na základe hodnôt z CGM).
 • Má objem zásobníka 3ml
 • Pumpa má malé rozmery (7,95 x 5,08 x 1,52 cm)
 • Má dotykovú obrazovku. Dotyková obrazovka je užívateľsky príjemná a jednoducho ovládateľná.
 • Pumpa t:slim X2 obsahuje dobíjaciu batériu bez pamäťového efektu, ktorú môžete kedykoľvek dobíjať nabíjačkou doma, v aute, alebo napr. z powerbanky či z PC. To všetko bez prerušenia dávkovania inzulínu. Pumpa funguje na jedno nabitie až 7 dní.
 • Pumpa je jedinou dostupnou pumpou, ktorá je integrovaná s Dexcom G6.
Next article