Pritom pri adekvátnej liečbe choroba môže ustúpiť a nemusí sa prejaviť roky. Viac prezrádza v rozhovore MUDr. Adriana Tomeková.

Aké sú základné symptómy, podľa ktorých pacienti môžu spoznať psoriázu?

Pri psoriáze pacient spozoruje na koži ostro ohraničené škvrny pokryté bielostriebristými šupinami rôznej veľkosti a tvarov. Ložiská sú predovšetkým lokalizované na trupe, v gluteách, na kolenách, lakťoch, ale aj vo vlasatej časti hlavy. Chýba svrbenie pokožky.

Kto je psoriázou najviac ohrozený?

Častý je familiárny výskyt, faktor dedičnosti má podstatný význam pri jej vzniku. Spúšťačom u ľudí s takzvanými „psoriatickými génmi“ býva stres, nesprávny životný štýl, ale aj bakteriálne ochorenia.

Aké spôsoby liečby psoriázy sú dnes dostupné?

Terapia nie je jednoduchá, treba zohľadniť viaceré faktory. Napríklad vek pacienta, lokalizáciu ložísk, rozsah prejavov a iné. Externú antipsoriatickú terapiu predstavujú ditranol, dechty, fluorované glukokortikoidy, kalcipotriol a UVA lúče. Ďalej je to balneofototerapia, klimatoterapia, fototerapia a iné spôsoby liečby.

"Psoriáza nie je nákazlivá, o čom však mnoho ľudí stále nevie, a preto sa chorí ocitajú v izolácii."

Jednotlivé formy liečby sa za účelom zlepšenia ich účinkov kombinujú. Aké výhody to prináša?

Kortikoidná liečba, aj liečba derivátmi vitamínu D, sú štandardom. Majú však svoje nežiaduce účinky. Existuje aj spôsob liečby, ktorý obe formy kombinuje. Prvá zložka redukuje nežiaduce účinky tej druhej a naopak. Výsledkom je vyššia účinnosť liečby, rýchlejší nástup účinku, ale aj menej nežiaducich účinkov aj pri dlhodobom používaní.

Psoriázu zatiaľ trvalo vyliečiť nedokážeme. Čo robiť, aby sa príznaky nevracali?

Dodržiavať rady lekára, vyhnúť sa stresu, konzumácii alkoholu, drastickým diétam, liekom provokujúcim psoriázu.

Obmedzuje pacientov toto ochorenie v bežnom živote?

Psoriáza nie je nákazlivá, o čom však mnoho ľudí stále nevie, a preto sa chorí ocitajú v izolácii. Okrem bolesti a ťažkostí s chorobou ako takou, majú narušený pracovný, spoločenský a intímny život. Ľudí s touto chorobou trápia pocity menejcennosti, neistoty, uzatvárajú sa do seba, čo môže viesť až k stavom depresie. Myslím si, že dostatok informácií, vzdelávanie odborníkov a laickej verejnosti, by podporilo chýbajúcu empatiu voči takto chorým ľuďom a zároveň by sa tým predišlo ich diskriminácii.

Aký posun nastal v liečbe za posledné roky?

Posun nastal v profylaxii, osvete a v modernej terapii.

Čo by ste poradili „skrytým pacientom“?

Nepodceňovať kožné problémy, navštíviť dermatológa, nehanbiť sa o tom povedať partnerovi. Dobrou liečbou, správnou životosprávou a psychickou pohodou, sa dajú príznaky výrazne zmierniť.